Růžek
ikonka
Díky očekávaným srážkám dojde ke stabilizaci či zmírnění sucha na našem území

Datum: 6. 9. 2019, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... ČHMÚ ...

ilustracni obrazek

 

Díky očekávaným srážkám dojde ke stabilizaci či zmírnění sucha na našem území

 

I když v minulém týdnu převládalo velmi teplé počasí, došlo opět k mírnému vylepšení půdního sucha, tzn.,  že se nám opět zmenšila plocha území zasažená půdním suchem, především díky nočním srážkovým epizodám. Více deště se vyskytlo na konci popisovaného období, tedy v neděli 1. září. Bohužel stav podzemní vody je stále silně podnormální. Stavy řek jsou setrvalé či mírně rozkolísané, stále se nám nachází třetina měrných profilů ve stavu hydrologického sucha. V dalších dnech očekáváme déšť či přeháňky na většině našeho území a to v intervalu běžných hodnot pro dané období. To by mělo ustálit stavy na řekách i v podzemí a postupně by mohlo docházet k vylepšování současného stavu.

 

Meteorologické shrnutí od 26. 8.  do 1. 9.  2019

 

Týden od 26. srpna do 1. září 2019 byl v průměru na celém území ČR teplotně silně nadprůměrný s průměrnou teplotou 22 °C a odchylkou +6,3 °C od dlouhodobého průměru. Maximální teploty se pohybovaly nejčastěji mezi 26 až 31 °C, v extrémech dosáhly až 33 °C (čtvrtek a neděle).

 

Za týden spadlo na území České republiky průměrně 12 mm srážek (Čechy 10 mm, Morava 15 mm), což odpovídá 70 procentům normálu pro toto období (Čechy 59 % N, Morava 90 % N). Většina srážek spadla v přeháňkách a bouřkách, které v průběhu nočních hodin místy přecházely do deště. Nejvyšší srážkové úhrny týdne byly zaznamenány v neděli 1. 9. (a v noci na pondělí 2. 9.), kdy spadlo v průměru 7,1 mm, v pondělí 26. 8. spadlo 3,4 mm, a ve čtvrtek 29. 8. 4 mm. Nejdeštivější částí republiky byl východ území, zejména Zlínský kraj, kde v průběhu pondělí spadlo v průměru 14,1 mm a v neděli 16,4 mm. V průběhu týdne se ojediněle vyskytly silné bouřky provázené přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny mezi 50 – 80 mm. Nejvyšší úhrny týdne byly zaznamenány na stanicích: v pondělí Zlín 84 mm, Police nad Metují 59 mm, ve čtvrtek Tisá 61 mm, v neděli Voznice 75 mm, Vsetín 52 mm, Březnice 48 mm. Naopak nejméně srážek v průběhu týdne zaznamenaly srážkoměry na jihu Moravy a západě Čech.


 

 

Úhrn srážek za neděli 1. září (1. 9 06 UTC – 2. 9. 06 UTC), kdy spadlo v celkovém úhrnu nejvíce srážek za celý týden.

 

V průběhu následujícího období, s výjimkou čtvrtka, bude přetrvávat chladnější ráz počasí s očekávanou odchylkou průměrných teplot v rozmezí 2 až 4 °C pod normálem. Denní maximální teploty budou nejčastěji vystupovat na hodnoty v rozmezí mezi 15 až 20 °C, pouze ve čtvrtek dosáhnou až k 25 °C. 

 

V následujícím období očekáváme 2 významnější srážkové epizody, ve kterých budou srážky vypadávat ve formě deště nebo přeháněk, předpokládaná intenzita bude slabá až mírná. Kratší epizoda potrvá od čtvrtka do části pátku a delší od neděle do středy. V obou případech se předpokládá, že se srážky vyskytnou místy nebo na většině území, tzn., postihnou více jak polovinu území republiky. Očekávaná úhrny se budou pohybovat v intervalu běžných hodnot pro danou roční dobu.

 

Půdní sucho a stav vegetace

 

Díky dešťovým srážkám došlo k výraznému zmírnění půdního sucha na většině území, nyní je půdním suchem postiženo necelých 30 % území ČR. Ve srovnání s předchozím týdnem je to o cca 10 % méně. K výraznému zlepšení došlo např. v jižních Čechách a částečně i ve středních Čechách.  Ale i nadále přetrvávají nízké vlhkosti půdy zejména v severozápadních a východních Čechách a na jižní Moravě.

 


„Půdní sucho se nadále nejvíce vyskytuje nejvíce v Čechách (zejména v severozápadních, středních a východních) a na jihu Moravy, a to zejména v nižších a středních polohách. “

 

Vegetace je stále zasažena suchem, z volně rostoucích dřevin jsou nejvíce postiženy jehličnany, a to zejména borovice lesní a smrk ztepilý a místy i modřín opadavý. Vinou pokračujícího sucha na většině území usychají především starší porosty borovice, právě snížením hladiny podzemní vody. Oslabení jehličnanů suchem má za následek vyšší škody způsobené hmyzími škůdci.

 

U listnatých stromů a na loukách došlo sice k mírnému zlepšení, ale někteří jedinci (zejména ti, kteří byli zasaženi suchem již v loňském roce) předčasně žloutnou (maximálně do 10 %).  Půdní sucho má i nadále stále negativní vliv na výnosy a kvalitu polních plodin.

 

Stav vodních toků

 

Hladiny většiny sledovaných toků byly v průběhu uplynulého týdne setrvalé nebo slabě rozkolísané, k výraznějšímu kolísání docházelo ojediněle v oblastech zasažených bouřkovou činností. V porovnání s dlouhodobými měsíčními průměry byly průtoky ve většině povodí nadále výrazně podprůměrné, nejčastěji mezi 20 až 50 %, přičemž téměř v jedné třetině profilů nedosahovaly ani čtvrtiny měsíčního průměru. Hydrologické sucho (tj. průtok, který je v dlouhodobém průměru dosažen, či překročen 355 dní v roce) aktuálně (4. 9.) vykazuje více než třetina (35 %) hlásných profilů. Hydrologická situace se oproti předchozímu týdnu mírně zlepšila v povodí Moravy a Dyje, v povodí Vltavy, Labe a Ohře se mírně zhoršila a v povodí Odry se téměř nezměnila.

 

„Při srovnání aktuálních denních průtokových hodnot s dlouhodobými historickými údaji pro daný den  jsou nejblíže minimům či pod jejich úrovní hodnoty horního a středního Labe a některé jeho přítoky.“
(viz následující mapa).

 


V následujících dnech budou toky setrvalé nebo na pozvolném poklesu, později, během noci na pátek mohou toky začít, v závislosti na srážkách, opět mírně kolísat.

 

Stav podzemní vody

 

Stav podzemních vod zůstal oproti minulému týdnu setrvalý a nadále zůstal silně podnormální. Hladina v mělkých vrtech a vydatnost pramenů ve srovnání s předchozím týdnem v celkovém průměru převážně stagnovaly.

 

V meziročním srovnání byl stav podzemních vod na podobné úrovni jako ve stejném období roku 2018 (viz graf).

 

 

 

Stav hladiny podzemní vody v mělkých vrtech podle zařazení na křivku překročení příslušného týdne referenčního období 1981–2010. Agregováno také na oblasti povodí.

 

Počet mělkých vrtů, u kterých bylo dosaženo silně podnormální nebo mimořádně podnormální úrovně hladiny tj. silného či mimořádného sucha se nezměnil a tvoří 58 % všech objektů.

 

Počet pramenů, u kterých bylo dosaženo silně podnormální nebo mimořádně podnormální vydatnosti tj. silného či mimořádného sucha se mírně zvýšil a tvoří 64 % všech objektů.

 

V následujícím období lze v celkovém průměru očekávat setrvalý stav podzemních vod, místy mírný vzestup.

 

Zdroj: TZ, chmi.cz

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Bouček

Hotel Bouček je umístěn v historickém centru města Kroměříže, kde navazuje na tradici...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Octárna

Hotel Octárna se nachází v centru historické Kroměříže, jen několik minut chůze od ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Kostel sv.Jana Křtitele

Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele na Masa...

Kostel P. Marie

Barokní kostel Nanebevzetí Bl. Panny Marie na Riegrově nám. si dochoval raně středově...

Arcibiskupský zámek

Renesanční stavba, na jejímž místě stálo hradisko patrně již v době Velkomoravské říš...

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, Muzeum...

 
 
 

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý