Růžek
ikonka
Vodní blahobyt v České republice skončil, zaznělo na setkání ministra se starosty obcí

Datum: 3. 7. 2017, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... Zlínský kraj ...

ilustracni obrazek

 

Vodní blahobyt v České republice skončil, zaznělo na setkání ministra se starosty obcí

 

Problém sucha a nutnost systémového řešení nedostatku vody v krajině i podzemních vod byly hlavními tématy setkání ministra životního prostředí České republiky Richarda Brabce se starosty obcí převážně z Mikroregionu Buchlov. To se uskutečnilo ve čtvrtek 29. června v prostorách Centra slováckých tradic v Modré na Uherskohradišťsku. Zprostředkovala jej radní Zlínského kraje pro životní prostředí a zemědělství Margita Balaštíková, která se akce také osobně zúčastnila.

 

„Jsem velmi ráda, že si pan ministr našel čas na setkání se zástupci obcí, aby je seznámil s aktuálním stavem a výhledem týkajícím se problematiky úbytku vody, s tím, jaké má Ministerstvo životního prostředí nástroje a možnosti v boji proti suchu, ale také, aby si ze strany starostů vyslechl jejich názory, zkušenosti, či doporučení vztahující se k této oblasti,“ uvedla Margita Balaštíková.

 

Právě řada menších obcí je suchem zasažena nejvíce. Vysychají zde studny, často se sem musí dovážet voda v cisternách a nedostatek vody je tak největší překážkou jejich dalšího rozvoje.

 

Jak v úvodu uvedl ministr Brabec, vodní blahobyt v České republice skončil. Republika dramaticky vysychá a musíme se připravit na to, že v důsledku globálních klimatických změn může být do budoucna situace ještě horší. Tento špatný stav je mj. způsoben i tím, že jsme tzv. „střechou Evropy“, kdy všechna voda z našeho území odtéká a žádná sem nepřitéká (resp. žádná velká řeka). Proto je nezbytné efektivněji využívat vodu, která na naše území spadne formou srážek (jde o cca 80 miliard m3 ročně). Co se týká spotřeby pitné vody v domácnostech, tam neexistuje příliš prostoru pro zlepšení, neboť průměrnou spotřebu (88 litrů na osobu a den) máme jednu z nejnižších v Evropě (pro srovnání: Velká Británie – 300 litrů/osoba/den, Belgie – 200 litrů/osoba/den). Rezervy však Česká republika má například v hospodaření s odpadní vodou, v efektivnějším nakládání s vodou v zemědělství (zde nám může za vzor sloužit kapkové zavlažování, na kterém je postaveno zemědělství v Izraeli) nebo ve větším využívání tzv. šedé vody, tedy vody odtékající z koupelen, kterou je možno recyklovat a následně využít jako vodu užitkovou. Pro představu: jenom v Praze se přes WC prosplachuje cca 12 miliard litrů pitné vody ročně.

 

Velkým problémem je také nedostatečné zadržování vody v zemědělské půdě. V České republice je této půdy zhruba 3,5 milionu hektarů a v ideálním případě by byla schopna udržet až 9 miliard m3 vody. Protože je však téměř 60 % zemědělských ploch ohroženo vodní erozí, tedy splachem kvalitní ornice do potoků a řek (zejména kvůli špatnému hospodaření člověka), udrží přibližně jen polovinu tohoto potenciálního objemu. Tato nevyužitá rezerva představuje například několikanásobek kapacity vodní nádrže Orlík (ta činí asi 700 milionů m3). V této souvislosti již Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství dokončuje přípravu tzv. protierozní vyhlášky, která by měla zásadně přispět k větší ochraně zemědělské půdy proti vodní erozi. Vlastníkům půdy určí, kolik tun ornice mohou z konkrétního pole za rok maximálně ztratit. Kdo stanovené limity překročí, hrozí mu nemalá pokuta.

 

Cestou, jak problém vodní eroze postupně eliminovat, je zavádění vhodných protierozních opatření. Těmi se rozumí například budování příkopů, teras, záchytných nádrží, ale také vhodné umístění pěstovaných plodin či vytvoření vegetačních pásů mezi pozemky. K jejich realizaci mohou velkou měrou přispět právě také obce. Ty jsou však vlastníky jen některých pozemků, a proto na setkání starostové apelovali na ministra Brabce, aby stát v případě prodeje zemědělských ploch nabízel jejich odkup v rámci veřejného zájmu přednostně právě obcím, a ty tak zde následně mohly protierozní opatření uskutečňovat. Stejně tak starostové vyslovili přání, aby se zjednodušily podmínky pro realizaci těchto projektů ze strany Agentury ochrany přírody a krajiny, spadající pod ministerstvo, které jsou v mnoha případech značně složité. Ministr v této věci přislíbil starostům pomoc. 

 

Dalšími tématy debaty starostů s ministrem, které se zúčastnili i pracovníci odboru životního prostředí krajského úřadu, byly možnosti finanční podpory obcím ze strany ministerstva na realizaci výše zmíněných opatření, potenciál využití kompostu z kompostáren pro zvyšování kvality a nasákavosti zemědělské půdy, připravovaný nový zákon o odpadech nebo problematika domácích čistíren odpadních vod.

 

Zdroj: TZ, Krajský úřad Zlínského kraje, Jan Vandík

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel La Fresca

Hotel je situován uprostřed jihovýchodní fronty Velkého náměstí v Kroměříži s přímým ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Kostel P. Marie

Barokní kostel Nanebevzetí Bl. Panny Marie na Riegrově nám. si dochoval raně středově...

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

Arcibiskupský zámek

Renesanční stavba, na jejímž místě stálo hradisko patrně již v době Velkomoravské říš...

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, Muzeum...

 
 
 

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý