Růžek
ikonka
Svátek práce nebo-li 1. máj

Datum: 1. 5. 2008, autor: ikonka autora Edita Drozdová, Funkce: ikonka tisku Tisk

Co pro nás vlastně znamená?

ilustracni obrazek

Oslavy prvního májového dne jsou staré tisíce let a přežívají už z pohanských dob. Novou podobu jim ovšem dalo až dělnické hnutí na přelomu 19. a 20. století.

Vznik svátku práce

Dne 1. května 1886 proběhla pod vedením odborů celodenní stávka, usilující o osmihodinovou pracovní dobu bez ztráty peněz. Celkově stávkovalo asi 300 000 dělníků. 3. května proběhlo v Chicagu shromáždění při kterém došlo ke střetu demonstrantů s pořádkovými silami, při kterém přišlo o život několik stávkujících v důsledku policejní palby. 4.května zemřelo několik lidí při demonstraci na Haymarket Square kvůli výbuchu bomby, za což byli obviněni a následně (avšak bez důkazů) odsouzeni k smrti anarchisté August Spies, Albert Parsons, Adolph Fisher, George Engel a Louis Lingg. První čtyři jmenovaní byli popraveni 11. listopadu 1887, Louis Lingg spáchal sebevraždu již den předtím[1]. Poprvé se Svátek práce celostátně (USA) slavil 1. května 1888, kdy probíhaly celý den stávky a demonstrace na památku dva roky starých událostí. O rok později (tedy 1889) přijala II. internacionála na návrh francouzských socialistů 1. květen (nebo též 1. máj) za oficiální svátek práce. Postupně se k oslavě tohoto svátku přidávaly další politické proudy, jako například nacismus (i když ještě roku 1922 trval Adolf Hitler na zákazu tohoto „marxisticko-anarchistického výmyslu“) nebo třeba Katolická církev, která jej roku 1955 zasvětila sv. Josefu Dělníkovi. (Zdroj Wikipedie)

Svátek práce v zemích reálného socialismu

V socialistických zemích patřil tento svátek mezi nejdůležitější, organizovaly se masové prvomájové průvody, které procházely městem, často před tribunou s místními představiteli moci. Účast na oslavách prvního máje byla obvykle nepsaně povinná a nadřízení a učitelé měli nařízeno kontrolovat účast svých podřízených a žáků. V průvodu byly zastoupeny podniky, školy i různé zájmové organizace (např. organizace Svazarmu či Červený kříž). Kromě pěších účastníků městem projížděly i alegorické vozy. Neodmyslitelnou součástí průvodů byly nejrůznější transparenty a mávátka. (Zdroj Wikipedie)

 

Dny volna, Majáles a výlety

 

Čím vším je ale první květen na počátku třetího tisíciletí? Záleží na každém, jak to bere. Pro někoho je to den komunistických manifestací a anarchistických demonstrací, pro studenty to může být čas oslav a hudebních festivalů, čas Majálesu, pro většinu pracujících zřejmě den volna navíc. Letos připadá 1. květen na čtvrtek, takže pokud si můžete vzít v pátek dovolenou, vzniknou Vám i s víkendem 4 dny nerušeného volna. Příroda se zazelenala, stromy rozkvetly a chuť pobývat na čerstvém vzduchu roste. Jarní počasí přímo vybízí k výletům. Pokud tedy hledáte nějaké tipy na výlety v okolí Kroměříže, zkuste se inspirovat v našem Katalogu firem a zajít podívat se můžete i na Majáles.

 

První máj, lásky čas

 

Nemohu také opomenout báseň Karla Hynka Máchy, kterou jsme  všichni povinně odříkávali před tabulí a s datem 1. května se mi vždy dere na jazyk. „Byl pozdní večer - první máj, večerní máj - byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj…. „ Pro mnoho z nás je tento den i jakýmsi symbolem lásky, kdy se chodíme líbat pod rozkvetlý strom a vychutnáváme všechny krásy přírody, které nám jaro nabízí. Někteří si dávají i malé dárky nebo zajdou  na romantickou večeři při svíčkách. Asi si u nás žádný jiný den nezaslouží být více Svátkem lásky než  právě 1. máj. Snad se všichni shodneme, že láska je to nejhezčí, co nás může v životě potkat, ale svůj svátek nemá. Pokud tedy nebereme v potaz sv. Valentýna – Den všech zamilovaných. A byl by to určitě svátek, který by dával smysl všem, ať už jsou levicově či pravicově, či třeba "fialově" zaměření. Co říkáte?

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Octárna

Hotel Octárna se nachází v centru historické Kroměříže, jen několik minut chůze od ...

Restaurace ikona
Restaurace

Restaurace a kavárna Scéna

Nabízíme posezení v příjemném prostředí kavárny a restaurace s širokým výběrem jídel ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Libosad zv. Květná zahrada

Vznikla jako součást stavitelské aktivity biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna...

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

Kostel P. Marie

Barokní kostel Nanebevzetí Bl. Panny Marie na Riegrově nám. si dochoval raně středově...

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, Muzeum...

 
 
 

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý