Růžek
ikonka
Cyrilometodějská stezka

Datum: 1. 6. 2021, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... Zlínský kraj ...

ilustracni obrazek

 

Cyrilometodějská stezka

 

Co jsou Kulturní stezky Rady Evropy?

Značka Kulturní stezka Rady Evropy je zárukou kvality tematické trasy. Každá trasa spojuje více lokalit, které pojí určité téma či příběh. Zve k poznávání odkazu, který je společný pro více zemí, kde se může také rozmanitě projevovat. Je to alternativa k obecně známějším značkám UNESCO či Evropské kulturní dědictví (European Heritage Label). Aktuálně je držitelem tohoto evropského uznání 45 kulturních stezek. Certifikát je podle pravidel Rady Evropy nutné každé tři roky obnovovat, což je dobrou inspirací pro stálé inovace produktu a rozšiřování partnerské sítě. I proto je značka prostředkem k dlouhodobé udržitelnosti. Tyto tematické kulturní stezky musí splňovat řadu kritérií, například být legální sítí, mít svoji značku, demokratické řízení nebo rozvíjet aktivity minimálně ve 3 evropských zemích. A to nejen v oblasti cestovního ruchu, ale i v oblasti vědy a výzkumu, zvyšování povědomí o evropské historii a dědictví, současných uměleckých praxí či výměny mladých. Poutní trasy a poutnictví, které sdružení v rámci svých možností také rozvíjí a podporuje, jsou v současnosti tou viditelnější částí jeho činnosti, zdaleka ne však jedinou.

 

V České republice dále působí tyto zahraniční partnerské sítě:

European Mozart Ways, European Route of Jewish Heritage, European Route of Cistercian Abbeys, European Route of Historic Thermal Towns, Destination Napoleon, European Route of Industrial Heritage, Iron Curtain Trail, Liberation Route Europe, Routes of Reformation.

 

Jak certifikace probíhala?

Certifikační cyklus 2020/2021 začal pro Cyrilometodějskou stezku podáním žádosti o certifikaci 31. 7. 2020 pracovníky sekretariátu a skončil online obhajobou 29. 4. 2021 před Správní radou Rozšířené dílčí dohody o kulturních stezkách Rady Evropy složené z představitelů 35 států Rady Evropy, většinou zástupců ministerstev kultury, zahraničí či cestovního ruchu zemí připojených k této dohodě. Samotnou prezentaci provedl mezinárodní tým ve složení Martina Janochová (ředitelka sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje), Vania Radeva (ředitelka Bulharského kulturního institutu Bratislava) a Tatiana Mikušová (ředitelka Slovenského domu Centrope). Rozhodnutí o uznání stezky Radou Evropy obdržel zlínský sekretariát sdružení EKSCM od Evropského institutu kulturních stezek v Lucemburku 20. 5. 2021.

 

Jaká jsou pravidla pro certifikaci?

Pravidla pro udělování certifikace „Kulturní stezka Rady Evropy“ jsou definována rezolucí Výboru ministrů Rady Evropy / Res (2013) 67. K certifikaci jsou brány v úvahu pouze sítě, které se zabývají evropským tématem, koordinují společné aktivity a jsou prezentovány legální partnerskou sítí, která má svoji viditelnost.

Evropský institut pro kulturní stezky (EICR) byl založen v roce 1998 jako součást politické dohody mezi Radou Evropy a Lucemburským velkovévodstvím a nachází se v Centre Culturel de Rencontre - Abbaye de Neumünster v Lucemburku. Institut je technickou agenturou programu „Kulturní stezky Rady Evropy“ poskytující poradenství certifikovaným stezkám a kandidujícím projektům, zabezpečuje certifikaci, vede dokumentaci programu a pořádá podpůrné vzdělávací a propagační akce. Dále realizuje evropské projekty podporující větší povědomí o existujících vazbách mezi kulturním dědictvím, cestovním ruchem, regionálním rozvojem a životním prostředím a koordinuje univerzitní síť. Institut zviditelňuje a rozšiřuje informace o certifikovaných kulturních stezkách Rady Evropy protínajících 50 signatářských zemí Evropské kulturní úmluvy i mimo ni.

 

Program Kulturní stezky Rady Evropy

Tento program zahájila Rada Evropy v roce 1987, kdy byla v Santiagu de Compostela podepsána deklarace o zájmu Rady Evropy podpořit obnovu svatojakubské stezky, první oficiálně uznané kulturní stezky. Již přes 30 let tak existuje program Kulturní stezky Rady Evropy, díky kterému jsou podporovány partnerské sítě, které poukazují na společné kulturní dědictví zaměřené na různá témata, přestože projevy tohoto dědictví se mohou v jednotlivých zemích lišit, stejně jako je tomu v případě odkazu cyrilometodějské misie. Více než 40 kulturních stezek Rady Evropy poskytuje nepřeberné množství volnočasových a vzdělávacích aktivit pro všechny občany v celé Evropě i mimo ni a je klíčovým zdrojem odpovědného cestovního ruchu a udržitelného rozvoje. Stezky pokrývají celou řadu různých témat, od architektury a krajiny po náboženské vlivy, od gastronomie a nehmotného dědictví až po významné osobnosti evropského umění, hudby a literatury. Kulturní stezky Rady Evropy jsou cesty prostorem a časem, jež nám ukazují, jak dědictví různých zemí a evropských kultur přispívá ke společnému a živému kulturnímu dědictví. Zároveň připomínají základní evropské pilíře: lidská práva, demokracii a právní stát. Certifikace „Kulturní stezka Rady Evropy“ je zárukou excelence. Sítě provádějí inovativní činnosti a projekty týkající se pěti hlavních prioritních oblastí činnosti: spolupráce ve výzkumu a vývoji; posílení paměti, historie a evropského dědictví; kulturní a vzdělávací výměny pro mladé Evropany; současná kulturní a umělecká praxe; kulturní turistika a udržitelný kulturní rozvoj. Prostřednictvím svého programu nabízí Rada Evropy model pro nadnárodní řízení kultury a cestovního ruchu a umožňuje synergie mezi vnitrostátními, regionálními a místními orgány a širokou škálou sdružení a socioekonomických aktérů.

 

Co znamená pojem Cyrilometodějská stezka?

Kulturní stezka po stopách příběhu Konstantina a Metoděje a jejich žáků, příběhu slovanské kulturní identity, který se začal psát v 9. století a pokračuje dodnes. Propojuje partnery z míst, kudy misie procházela (na základě vykonaných cest slovanských věrozvěstů a jejich následovníků), kudy se cyrilometodějská tradice a vzdělanost dále šířila po zániku Velké Moravy nebo která jsou ohniskem současné cyrilometodějské úcty. Sdružení rozšiřuje nabídku pro rozvoj tematického kulturního turismu, kterou tvoří síť lokalit spojená s šířením tohoto odkazu a značené trasy mezi těmito lokalitami. Jde většinou o archeologická naleziště (v oblasti střední Evropy jde nejčastěji o slovanská hradiště spojená s velkomoravským obdobím) a archeoparky, sakrální památky vč. poutních míst a jiné kulturní a historické památky jako např. hrady, muzea apod. Nedílnou součástí jsou akce a programy upozorňující na nehmotné slovanské kulturní dědictví.

 

Co je na cyrilometodějském odkazu tak výjimečného?

Jeho kulturní a duchovní dimenze byla tak silná, že přetrvala i díky jejich žákům, kteří jej rozvíjeli následně na Balkáně, dodnes, tedy více než 1150 let. Soluňští bratři, kteří přišli na pozvání knížete Rostislava, naučili naše slovanské předky chválit Boha vlastním jazykem a úctě k životu, ale také, zjednodušeně řečeno, číst a psát. Zde vychovali své žáky, které učili zapisovat prvním písmem (hlaholicí) první jazyk (staroslověnštinu) na voskové tabulky. Dnes už se hlaholicí nepíše, ale na ni navázala cyrilice a azbuka, a tato písma se používají v zemích, kde žije přes 200 milionů obyvatel. Hovoří se ale slovanskými jazyky, i to je vedle slovanské liturgie cyrilometodějské dědictví. A není to věc nijak samozřejmá a věčná, i o jazyk je třeba pečovat. Cyrilometodějský odkaz se dá shrnout do těchto slov: moudrost jazyka, řád zákona a láska k Bohu, sobě i druhým.

 

Kdo tvoří partnerskou síť stezky?

Kulturní stezka je také síť partnerů, kteří se rozhodli využít bohatého kulturního dědictví, které sv. Cyril a Metoděje a jejich žáci zaseli ve velké části Evropy. Oficiální členská síť sdružení se skládá z 19 členů z 6 zemí (ČR, SR, Řecko, Bulharsko, Slovinsko a Maďarsko): Zlínský, Jihomoravský, Olomoucký, Moravskoslezský kraj; Nitriansky, Trenčiansky, Trnavský samosprávny kraj; město Soluň, obce Močenok a Terchová; Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, Centrála cestovního ruchu - Jižní Morava, Nitrianska organizácia cestovného ruchu; Slovenský dom Centrope; vědecko-výzkumné instituce: Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre a Cyrilometodějské výzkumné centrum Bulharské akademie věd v Sofii; přidružení členové: Zoborský skrášlovací spoľok, Slovinská mariánská národní svatyně v Brezje a Slovenská samospráva Budapešti. Sdružení spolupracuje s řadou dalších partnerů i individuálních jedinců.

 

Kde jsou informace o cyrilometodějských trasách a lokalitách?

Značené cyrilometodějské trasy využívají trasy KČT (na Slovensku KST) a čítají dohromady asi 750 km. Trasy lákají k putování přírodní krajinou a poznávání stěžejních míst spjatých s velkomoravskou nebo cyrilometodějskou tradicí. Podrobné informace o trasách na Moravě najdou zájemci na webu. Trasy na Slovensku jsou popsány zde a vybrané slovenské lokality také zde...

 

Rozrůstající se databáze lokalit v rámci celé Evropy.

 

Kde hledat odkaz sv. Cyrila a Metoděje ve Zlínském kraji?

Ta hmotná, viditelná část je koncentrována zejména na Uherskohradišťsku, kde v době Velké Moravy existovala slovanská hradiště, některá přímo spjatá s působením misie. K návštěvě doporučujeme: Výšinu sv. Metoděje (Uherské Hradiště-Sady), Centrum slovanské archeologie v Uherském Hradišti (součást Moravského zemského muzea), Památník Velké Moravy ve Starém Městě (součást Slováckého muzea v Uherském Hradišti) a další archeologické lokality ve Starém Městě, Archeoskanzen Modrá, poutní místo Velehrad či Hradiště sv. Klimenta u Osvětiman. Mimo tuto oblast pak například bývalé hradiště Klášťov mezi Vysokým Polem a Bratřejovem, celoroční Betlém Horní Lideč, Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži či poutní místa Zlín-Štípa, Svatý Hostýn, Zašová nebo Radhošť. Většina uvedených lokalit je propojena značenými pěšími cyrilometodějskými trasami (logo stezky lze najít na směrovkách KČT). Jejich spojujícím bodem je na Moravě Velehrad, poutní místo evropského významu, kde se konají každoročně při příležitosti státního svátku Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje Dny lidí dobré vůle. Kdo by zase rád poznal velkomoravský život, může navštívit největší akci živé historie v regionu: Veligrad – boj o hradiště v Archeoskanzenu v Modré.

 

S kulturním odkazem také seznamuje akce Noc s Metodějem pořádaná na Výšině
sv. Metoděje Slováckým muzeem. To v současnosti buduje novou expozici spojenou s památníkem ve Starém Městě, a sice Cyrilometodějské centrum; otevřít by se mělo v roce 2022. Tam bude umístěna i nová prezentace Cyrilometodějské stezky.

 

Přehled realizovaných dotačních projektů:

Za subjekty: Zlínský kraj, Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje

Projekt „Evropské kulturní stezky – Přenos zkušeností, sdílení řešení (CERTESS)“, Interreg IV C, 2012–2014

Mikroprojekt „EKSCM – prodloužení trasy“, Fond mikroprojektů programu Interreg SK-CZ, 2013–2014

Mikroprojekt „Poutní stezka sv. Cyrila a Metoděje, průvodce a web“, Fond mikroprojektů programu Interreg SK-CZ, 2013–2014

Mikroprojekt „Studie možnosti využití kulturně historického odkazu dědictví Velké Moravy jako turistického potenciálu destinace“, Fond mikroprojektů programu Interreg SK–CZ, 2013–2014

Mikroprojekt „Společná propagace turistického potenciálu Velké Moravy v příhraničním území“, Fond mikroprojektů programu Interreg SK-CZ, 2013–2014

Projekt „Cyril a Metoděj, autentický příběh naší země“, Integrovaný operační program, 2015

Projekt „Cyrilometodějská tradice v novodobých československých dějinách“, Fond Ministerstva kultury ČR, 2018

Projekt „Partnerství a aktivní institucionální sítě Cyrilometodějské stezky v moravsko-slovenském příhraničí“, Interreg VA SK-CZ, 2018–2019

Projekt „Cyrilometodějská stezka – putování prostorem a časem ke kulturním kořenům“, Interreg VA SK-CZ, 2019–2020

Projekt „Cyrilometodějská stezka – živé kulturní dědictví“, Interreg VA SK-CZ, 2020–2021

 

Zdroj: TZ, Krajský úřad Zlínského kraje

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Octárna

Hotel Octárna se nachází v centru historické Kroměříže, jen několik minut chůze od ...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Bouček

Hotel Bouček je umístěn v historickém centru města Kroměříže, kde navazuje na tradici...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

Kostel sv.Jana Křtitele

Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele na Masa...

Arcibiskupský zámek

Renesanční stavba, na jejímž místě stálo hradisko patrně již v době Velkomoravské říš...

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice je situován v historickém centru města, na Stojanově náměstí....

 
 
 

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý