Růžek
ikonka
Blíží se zahájení Jubilejního roku sv. Cyrila a Metoděje

Datum: 26. 3. 2012, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..ve Vatikánu..

ilustracni obrazek

Blíží se zahájení Jubilejního roku sv. Cyrila a Metoděje ve Vatikánu

ZLÍNSKÝ KRAJ - Koncertem zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů, která v bazilice Santa Maria Maggiore ve Vatikánu vystoupí společně se souborem Hradišťan, bude v pátek 25. května 2012 zahájen Jubilejní rok sv. Cyrila a Metoděje. Stane se tak za účasti premiéra vlády České republiky, zástupců České biskupské konference a představitelů Zlínského kraje, partnerů oslav cyrilometodějského jubilea, které vyvrcholí v roce 2013 na Velehradě v souvislosti s 1150. výročím příchodu svatých bratří na Moravu.

V pátek 25. května se ve Vatikánu kromě slavnostního večerního koncertu uskuteční také osobní audience předsedy české vlády u svatého otce Benedikta XVI. a pravděpodobně přímo v bazilice sv. Klementa, kde je pohřben sv. Cyril, bude českými a moravskými biskupy sloužena bohoslužba pro poutníky.

„Příchod věrozvěstů na Moravu vnímám jako jeden z nejdůležitějších historických momentů českých dějin. Zanechali zásadní kulturní, ale i hodnotový odkaz, který značně ovlivnil také morální vývoj společnosti na našem území. Za uplynulá desetiletí se tyto hodnoty a priority sekularizačním vývojem v mnohém změnily. O to spíše pak považuji za důležité si oslavami příchodu Cyrila a Metoděje připomenout tento symbol naší duchovní tradice,“ řekl premiér Petr Nečas.

„Na jubileum se již delší dobu systematicky připravuje Zlínský kraj vzhledem k tomu, že těžiště oslav se váže k Velehradu, který se nachází právě na jeho území. Zlínský kraj se prakticky od svého vzniku podílí na opravě velehradské baziliky, prostorů kolem ní i na vybudování infrastruktury, včetně dopravní, zlepšující technické podmínky pro návštěvu tohoto významného poutního místa,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

Představitelé církve si od oslav výročí slibují především příležitost k duchovní obnově společnosti. „Je-li sv. Cyril tvůrcem staroslověnské abecedy a překladatelem prvních knih, je Metoděj autorem prvního občanského zákoníku. Tehdy začala naše národní cesta k začlenění mezi vyspělé kulturní národy Evropy, i když byla dlouhá a klikatá. I dnes procházíme jakousi kličkou - krizí nejen ekonomickou, ale i duchovní, která je mnohem vážnější. Na nás záleží, jak budeme pokračovat. Pokud si uvědomíme i svou zodpovědnost a vezmeme ji trochu vážněji než dosud, pak přinese oslava jubilea dobré plody,“ vyslovil Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský, který je zároveň místopředsedou České biskupské konference.

„V našem zájmu je využít výročí v roce 2013 ke zviditelnění Zlínského kraje i v oblasti poutní turistiky, která se těší stále větší oblibě a v našem kraji pro ni máme velmi dobré podmínky,“ konstatoval náměstek hejtmana Zlínského kraje Jindřich Ondruš, zodpovědný za cestovní ruch a spolupráci s církvemi.

Filharmonie Bohuslava Martinů, jejímž zřizovatelem je Zlínský kraj a statutární město Zlín, připravuje na zahajovací koncert v Římě program, jehož součástí bude také vystoupení Jiřího Pavlici a Hradišťanu. „Dramaturgicky chceme vyjít z myšlenky člověka jakožto poutníka, který v životě prochází nejrůznějšími branami, od zrození k objevování nových a dalších obzorů, až skrze nejrůznější poznání dospěje k bráně poslední,“ přiblížil ředitel zlínské filharmonie Josef Němý.

Jak Filharmonie Bohuslava Martinů, tak Hradišťan jsou tělesa, která neodmyslitelně patří ke kultuře jihovýchodní Moravy, kam přišli a kde působili sv. Cyril a Metoděj. Tato oblast je dnes kromě jiného známa velkým písňovým a hudebním bohatstvím, předávaným z generace na generaci. Koncert ve Vatikánu se zaměří na zpěvy s duchovní tematikou.

  

 

Zpracovala: Helena Mráčková

Sýkorová Dvorníková Gabriela

tisková mluvčí

Krajský úřad Zlínského kraje

 

 

Koncert ve Vatikánu (Porta Peregrinorium – Brána poutníků)

 

Termín:                25. května 2012

Místo:                 Bazilika Santa Maria Maggiore, Vatikán, Itálie

 

Části:

 

I.     Uvítání „poutníků“      

V. Novák:  „V kostele“

A. Dvořák: Biblické písně (výběr)

 

II.  Připomenutí odkazu svatého Václava (patrona Čech), svatých Cyrila a Metoděje (prvních věrozvěstů) a svatého Vojtěcha (patrona Polska, Čech, Slovenska a Maďarska)

J. Suk: Meditace na staročeský chorál svatý Václave

J.Pavlica: Otvéšta Filosof Konstantin (zhudebněný staroslověnský text sv. Cyrila)

J.Pavlica: Chrám ticha (Sv. Vojtěch na Aventinu)

 

III.             Z kraje sv. Cyrila a Metoděje

J.Pavlica: Velehradské melodie – pozdrav z poutního místa Velehrad

J.Pavlica: Moravské duchovní zpěvy a melodie

 

Účinkují:

·       Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín s šéfdirigentem Stanislavem Vavřínkem

·       Hradišťan s Jiřím Pavlicou

·       baryton – Roman Janál (rodák z Trenčína, působící jako sólista ND v Praze a Brně)

 

Program: (celkem cca 55 minut)

 

Vítězslav Novák – V kostele                                                                                                                                      7 min.

1. věta ze Slovácké svity

(Filharmonie B. Martinů)                                                           

Poznámka: Dílo je inspirováno slovenskou a moravskou lidovou hudbou. 1. věta „V kostele“ vyjadřuje hloubku a opravdovost víry vesnického lidu na moravsko-slovenském pomezí. 

 

Antonín Dvořák – Biblické písně (výběr)                                                                                                                             14 min.

(Baryton – Roman Janál, Filharmonie B. Martinů)

 

 

Josef Suk – Meditace na staročeský chorál Svatý Václave                                                                              7 min. (Filharmonie B. Martinů)                                                                                                              

Poznámka: Svatý Václav, jako patron České země, stejně jako chorál Svatý Václave, jsou odjakživa symboly české státnosti. Verše chorálu „Svatý Václave, vévodo české země, nedej zahynouti nám, ni budoucím…“ se stávají symbolem duchovní síly i národního uvědomění vždy v době ohrožení českého národa. V díle Sukově je zde mistrně skloubena jeho kompoziční technika s duchovním obsahem svatováclavského chorálu.

 

 

 Jiří Pavlica – Otvéšta Filosof Konstantin                                                                                                       5 min.

(Filharmonie B. Martinů, Hradišťan)                                                                                    

Poznámka: Otvéšta Filosof Konstantin (tak řekl Filosof Konstantin)„…neide to li  doždo ot Boga na vosen, nesijajeto-li  slnoce na vosen …“ – „cožpak nepadá déšť od Boha na všechny stejně, cožpak nesvítí slunce všem stejně…?“  Těmito moudrými, tolerantními a nadčasovými slovy prohovořil Filosof Konstantin, tedy svatý Cyril, když obhajoval v roce 868 staroslověnštinu jako další liturgický jazyk.  Schválené a uznané liturgické texty ve staroslověnštině pak uložili svatí Cyril a Metoděj právě v tomto chrámě, kde se koná dnešní koncert. Dnes je uslyšíte ve staroslověnštině.

 

Jiří Pavlica – Chrám ticha (Svatý Vojtěch na Aventinu)                                                                                    6 min.

Část z oratoria  Porta peregrinorum

(Baryton – Roman Janál, Hradišťan, Filharmonie B. Martinů)

Poznámka: Oratorium “Porta peregrinorum“ (Brána poutníků) je inspirováno odkazem svatého Vojtěcha, který se narodil v Čechách (z rodu Slavníkovců), život prožil jako skutečný Evropan – v Magdeburku přijal jméno Adalbert, v Římě na Aventinu se rozhodoval pro budoucí mnišské a mučednické poslání, v Maďarsku křtil a biřmoval uherského krále Štěpána, po mučednické smrti v Pobaltí jeho tělo vykoupil zlatem polský král Boleslav Chrabrý a pochoval jej v Hnězdně. Proto je sv. Vojtěch uctíván jako patron všech zemí dnešní Visegradské čtyřky.

 

 

 

Jiří Pavlica – Velehradské tance                                                                                                                   6 min. z archivu velehradského kláštera z roku 1696                                             

(Filharmonie B. Martinů, Hradišťan)                   

Poznámka: Poutní místo Velehrad bylo označeno papežem Janem Pavlem II. jako místo setkávání a prolínání východních a západních duchovních proudů (jeho známý výrok o Evropě, která má dýchat oběma plícemi). Toto místo je také spojeno s odkazem svatých Cyrila a Metoděje a koná se zde každoročně na jejich svátek 5. července velká pouť. Od roku 2000 se zde konají vždy v předvečer svátku sv. Cyrila a Metoděje „Koncerty lidí dobré vůle“, jejichž pravidelným účastníkem je od samého začátku muzika Hradišťan.

V archívu velehradského kláštera se dochovalo torzo několika melodií, které zapsal v roce 1696 cisterciácký mnich Christian Hirschmentzel. Tyto barokní melodie rozvinuté do orchestrální podoby společně zahrají hudební představitelé (vyslanci) tohoto kraje – Filharmonie Bohuslava Martinů a Hradišťan vycházející z tradiční hudebnosti.

 

Jiří Pavlica – Moravské duchovní zpěvy                                                                                                 10 min.

(Alice Holubová, Roman Janál, Hradišťan, Filharmonie B. Martinů)                                                                                 

Poznámka: Filharmonie B. Martinů a Hradišťan jsou tělesa, která neodmyslitelně patří ke kraji jihovýchodní Moravy, kam přišli a kde působili sv. Cyril a Metoděj. Tato oblast je dnes kromě jiného známa svým velkým písňovým a hudebním bohatstvím, předávaným z generace na generaci, které se stává inspirací k tvorbě nové a k dalšímu rozvíjení těchto tradic. V případě uvedené ukázky jde o zpěvy s duchovní tematikou.

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Excellent

Hotel Excellent nabízí ubytování evropského standardu v historické části města Kroměř...

Restaurace ikona
Restaurace

Restaurace a kavárna Scéna

Nabízíme posezení v příjemném prostředí kavárny a restaurace s širokým výběrem jídel ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice je situován v historickém centru města, na Stojanově náměstí....

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, Muzeum...

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

Kostel sv.Jana Křtitele

Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele na Masa...

 
 
 

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý