Textova verze

ikonka
Katalog firem
Řadit:   Text:

Obecní úřad Chvalčov

Obec Chvalčov se nachází na úpatí hory Svatý Hostýn, v údolí mezi trojvrším Svatým Hostýnem, Obřany a Javorníkem. Obec Chvalčov severozápadním okrajem přímo navazuje na město Bystřice pod Hostýnem a vznikla sloučením obcí Chvalčov a Chvalčova Lhota v roce 1951. Na území obce je několik přírodních rezervací, značené turistické trasy, rekreační střediska a v zimě možnost využití lyžařských areálů, včetně lyžařských vleků. Celková rozloha obce je 2 296 ha, z čehož je cca 1 700 ha lesů. Na území obce je Základní škola, Mateřská škola, SOS dětská vesnička, Ústav sociální péče a Výchovný ústav pro mládež s lesnickým odborným učilištěm.

Obecní úřad Chvalnov-Lísky

V malebném údolí, v jihozápadní části okresu Kroměříž se nachází obec Chvalnov.Rozložena je na svazích terénní vyvýšeniny, zvedající se ve středu údolí, které obklopují protáhlé kopce, mající tvar podkovy, jejímž otevřeným západním koncem odvádí Chvalnovský potok veškeré vodstvo do říčky Litavy.

Obecní úřad Honětice

Uchované symboly ve znaku jsou přesvědčivým dokladem existence obce Honětice již v dávné minulosti.

Obecní úřad Jarohněvice

Obec Jarohněvice se nachází v okrese Kroměříž, kraj Zlínský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 265 obyvatel. Historie První písemná zmínka o obci je z roku 1267. Pamětihodnosti Kaple svatého Floriána na návsi Mohylník, archeologické naleziště v lese Obora

Obecní úřad Kostelany

Název obce - Kostelany - je starobylého původu. Je odvozen od lidí z kostela, nebo od opevněného místa kastelu. Podle lidové pověsti pochází název od kostelíku, který zde v dávné době stával při Hradské cestě. Založení obce lze předpokládat již ve 14. století na území, které patřilo k tehdy královskému hradu Buchlovu. První písemná zpráva o její existenci je v zástavní listině krále Zikmunda z roku 1422, ta zaznamenává obce patřící k hradu Buchlovu. Po husitských válkách se hranice buchlovského panství měnily a vystřídali se i jeho držitelé.

Obecní úřad Lubná

Místo na úpatí Chřib je poprvé zmiňováno již v roce 1131, kdy k arcijáhenskému kostelu ve Spytihněvi patřilo jedno popluží na Lubné (“Nalubney”). V roce 1358 získali ves od bratří z Otaslavic páni ze Šternberka. Lubná bývala ve středověku sídlem několika “lovců”, kteří dohlíželi na dodržování loveckého práva v rozlehlých lesích na severních svazích Chřib. Lubenští lovci jsou zmiňováni ještě na konci patnáctého století.

Obecní úřad Lutopecny

Historie obce „Lutopecny, vesnice, lépe řečeno dědina, nacházející se v úrodné krajině západně od Kroměříže, na silnici k Morkovicím, zajisté povstala záhy po založení města. Marně se však tážeme kdo ji založil. Toliko domyslet se můžeme, ale domysly více méně nesprávnými. Kdo byli první osadníci, kdo založil dědinu, kdo ji dal název jest nám nesnadno zodpověděti, pramenů se nám nedostává“.

Obecní úřad Pačlavice

Území v okolí Pačlavic bylo osídleno ve všech obdobích předhistorického vývoje společnosti, dokladem čehož jsou archeologické nálezy, uložené a zpřístupněné v Muzeu Kroměřížska v Kroměříži a v Moravském muzeu v Brně.

Obecní úřad Rataje

Obec se rozkládá jihozápadně od Kroměříže. Obklopují ji Chřiby a část Litenčicko - Orlovských lesů. Na rozloze 1211 ha žije 910 obyvatel. Název Rataje je podle zaměstnání obyvatelstva - ve staročeštině znamená oráč.

Obecní úřad Skaštice

Obec Skaštice leží asi 5 km severně od města Kroměříže v úrodné rovině hornomoravského úvalu. Žije zde 376 obyvatel.

Obecní úřad Soběsuky

Obec Soběsuky se nachází 10 km jižně od města Kroměříže, na západním okraji Chráněné krajinné oblasti Chřiby. Obec tvoří místní části Soběsuky,Milovice a Skržice.První písemná zmínka o obci pochází z roku 1287.

Obecní úřad Střílky

Hrad Střílky, ležící již po několik století ve zříceninách, připomíná se již ve 13. století. Patřil s okolní krajinou českým králům a údělným knížatům moravským. Král Jan Lucemburský dal Střílky a sousední Koryčany v roce 1321 do zástavy Jindřichovi z Lipé až do vyplacení věna jeho manželce, příbuzné králově. Brzy potom koupili hrad páni z Cimburka. Po zbudování nedalekého hradu Cimburka u Koryčan prodal Ctibor z Cimburka v roce 1358 oba hrady moravskému markraběti Janu, bratru císaře Karla IV. V zemských deskách jsou Střílky i Koryčany již tehdy zvány městečky.

strana › predchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 následující

Normalni verze