Textova verze

ikonka
Sněmovní sál

Sněmovní sál

Po požáru zámku v roce 1752 shořelo druhé poschodí a střecha severozápadního křídla zámku, kde se propadly i podlahy. Do vzniklé prostory byla vestavěna reprezentační místnost Velké jídelny, dnes známé pod názvem Sněmovní sál. Dnešní název získal v roce 1848, kdy byl místem konání rakouského Říšského sněmu.

Adresa - ukázat na mapě

Sněmovní nám. 1, 767 01 Kroměříž, Tel/Fax: 573 502 011
E-mail: zamek@azz.cz, WWW: http://www.azz.cz

tisktisknout stránku
Zvitšit Zvětšit fotografii
Původně Velká jídelna, nejkrásnější a největší rokokový sál v naší republice. V roce 1900 a v letech 1970-75 byl sál restaurován. Autorem úpravy byl inženýr architekt Jan Antonín Grünenberg, který zvolil rokokový sál (40 x 20 x 17 ) se štukovou výzdobou Karla Kellera, 22 lustry a nástropním obrazem (400 m²). V předsálí Sněmovního sálu byly původně umístěny skříně se stolním náčiním pro 600 stolujících v jídelně. V letech 1998-1999 byla odkryta výzdoba stěn předsálí z 18.století (al secco).  V roce 1848 byl doporučen Františkem Palackým a schválen císařem Ferdinandem V. pro zasedání rakouského ústavodárného sněmu, který sem byl přeložen po povstání ve Vídni. Zásady nové Rakouské říše zde nebyly položeny,ač nebo právě proto, že zde byla poprvé formulována zásada,ze "veškerá moc ve státě pochází z lidu". Zachoval se zasedací pořádek poslanců, který dokumentuje instalovaný model.
Zlacené štuky, křišťálové lustry, zrcadla, portréty biskupa Hamiltona a arcibiskupa Kohna a na stropě zavěšený největší obraz zámku (přes 400 m2), s oslavou budovatele sálu Hamiltona, předurčují sál k pořádání koncertů, festivalů hudby, zasedání, kongresů apod. Předsálí s freskovou výzdobou, sloužící ke krátkodobým výstavám, uzavírá prohlídku tohoto „piana nobile“.
reklamní pruh
Normalni verze