Verze pro PDA

ikonka
Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska se nachází v jednom ze tří kapitulních domů, které tvoří na Velkém náměstí pozoruhodný komplex. Jedná se o dům pozdně renesančního charakteru.

Adresa - ukázat na mapě

Velké náměstí 38, Tel/Fax: 573338388
E-mail: muzeum@muzeum-km.cz, WWW: http://www.muzeum-km.cz

tisktisknout stránku
Zvitšit Zvětšit fotografii

Dům pozdně renesančního charakteru byl zbudován na místě dvou středověkých parcel na pokyn olomouckého biskupa Františka z Dietrichsteinu v roce 1609, o čemž svědčí kamenná deska s reliéfním rodovým znakem a nápisem, umístěná pod okny druhého patra. Pod okna prvního patra je situován erb biskupa Karla Lichtensteina, který na konci 17. století nechal dům uvést zhruba do dnešní podoby. Zachoval přitom jeho vzhled se sdruženými obdélníkovými renesančními okny a s podloubím. Dům byl považován, hned po zámku, za nejprostornější a nejhonosnější budovu ve městě.


Dispozice budovy je dána dvěma trakty spojenými dvorem. V předním traktu, směrem do náměstí, je v prvním patře umístěn stálý Památník významného českého malíře a grafika, kroměřížského rodáka Maxe Švabinského (1873 Kroměříž - 1962 Praha). V šesti sálech představuje návštěvníkům chronologicky umělecký vývoj Švabinského. Zastoupeny jsou olejomalby (Růžový portrét, studie k Chudému kraji, Žlutý slunečník, Ateliér), perokresby, lepty, dřevoryty (čtyřdílný cyklus Rajská sonáta), návrhy na mozaiky nebo okna chrámu sv. Víta a mnoho dalších děl. Součástí expozice jsou také ukázky jeho návrhů bankovek a známe. Ve vstupním sále je umístěna Švabinského busta od sochaře Jana Štursy.


Odkaz na osobnost a dílo tohoto mimořádného umělce, jehož sté výročí narození v roce 1973 zařadilo UNESCO mezi světová jubilea. Švabinského olejomalba Žně, rozměrná kompozice oslavující ženství, je instalována v obřadní síni kroměřížské radnice. V areálu bývalého františkánského kláštera, kde Max Švabinský prožil své dětství, dnes sídle firmy Elma-therm.

Otevřeno celoročně denně mimo pondělí:
9.00 - 12.00 hod.
13.00 - 17.00 hod.
reklamní pruh
Normalni verze