Růžek
ikonka
Muzeum slaví 90 let, slavte s námi!

Datum: 1. 2. 2023, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... pozvánka ...

ilustracni obrazek

 

Muzeum slaví 90 let, slavte s námi!

 

Letošní rok si Muzeum Kroměřížska připomene 90 let od svého založení. Oslavy jubilea odstartují už v únoru a bohatý program čeká na návštěvníky po celý rok.

 

 

Počátky snah o zřízení městského muzea v Kroměříži se objevily už v 60. letech 19. století. „O jejich naplnění se zasloužil až o mnoho desítek let později učitel a spisovatel Jindřich Spáčil. Za den založení považujeme 5. únor 1933, kdy bylo ustanoveno Kuratorium Městského muzea v Kroměříži,“ řekl historik muzea Petr Pálka.

 

„Devadesát let znamená v životě člověka hodně. V životě instituce je to chvilka, kterou ale muzeum dokázalo proměnit v čas plný zážitků, kreativních dílen, inspirativního poznání a nezapomenutelných okamžiků,“ domnívá se krajská radní pro kulturu a školství Zuzana Fišerová.

 

Stejně jako před 90 lety i letos připadá 5. února na neděli. Program pro veřejnost se koná od 14 do 17 hodin, po celý den bude volný vstup do všech expozic a výstav v hlavní budově na Velkém náměstí. „Připravili jsme kostýmovanou komentovanou prohlídku v Památníku Maxe Švabinského. Zájemce provede samotný Max Švabinský a jeho múza Ela. Děti si budou moci vyzkoušet různé aktivity na výstavě Terče kroměřížských ostrostřelců,“ uvedla ředitelka muzea Martina Miláčková. Komentované prohlídky začnou ve 14 a 16 hodin.

 

Muzeum myslí i na děti a ke svým 90. narozeninám jim nadělilo zbrusu nového maskota, kterým se stal mraveneček Jaroušek. Znají jej už z programu Jarní mravenčení, kdy je v době uzavření muzea kvůli epidemii koronaviru zval do přírody. Nyní mu výtvarnice Petra Fekarová vtiskla podobu maňáska, jenž bude děti provázet při vzdělávacích programech. „Maskota představíme během jarních prázdnin 14. února v 9 a ve 14 hodin. Až do neděle 19. února se muzeum promění v jedno velké mraveniště a návštěvníci budou moci absolvovat rodinnou hru s Jarouškem. Za splněné úkoly děti získají malou odměnu,“ poznamenaly lektorky Kateřina Mozgová a Ludmila Žákovská.

 

Možnost volného vstupu budou mít návštěvníci ještě 26. května 2023, kdy se oslavy výročí propojí s oblíbenou Nocí muzeí. „Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program. Rádi bychom část oslav uspořádali pod širým nebem na našem nádvoří,“ naznačila ředitelka.

 

 

Součástí bude i výstava Max Švabinský a Antonín Marek Machourek, jež představí významného kroměřížského rodáka a jeho žáka. Ke Švabinskému se vztahuje také program pro odbornou veřejnost, v konferenčním sále muzea se v září odehraje konference Umělec a město. Mimo jiné na ní bude pokřtěna pamětní medaile k 150. výročí narození Maxe Švabinského.

 

Oslavy vyvrcholí v závěru letošního roku. „Plánujeme vydání průvodce Muzea Kroměřížska. Čtenáři v něm najdou stručnou historii muzea i hlavní budovy na Velkém náměstí a představíme také stálé expozice a jednotlivé muzejní podsbírky. Připomeneme rovněž naše další objekty, kterými jsou Muzeum v přírodě Rymice a Větrný mlýn Velké Těšany,“ doplnila ředitelka.

 

„Věřím, že plánované vydání publikace bude dárkem pro muzeum i jeho návštěvníky. Všechno nejlepší!“ popřála krajská radní.

 

Zdroj: TZ, Martina Malá, muzeum-km.cz

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel La Fresca

Hotel je situován uprostřed jihovýchodní fronty Velkého náměstí v Kroměříži s přímým ...

Restaurace ikona
Restaurace

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice je situován v historickém centru města, na Stojanově náměstí....

Kostel sv.Jana Křtitele

Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele na Masa...

Libosad zv. Květná zahrada

Vznikla jako součást stavitelské aktivity biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna...

Sněmovní sál

Po požáru zámku v roce 1752 shořelo druhé poschodí a střecha severozápadního křídla z...

 
 
 

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý