Růžek
ikonka
Artefakty z období Velké Moravy míří do nových depozitářů v Cyrilometodějském centru

Datum: 1. 2. 2022, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... Zlínský kraj ...

ilustracni obrazek

 

Artefakty z období Velké Moravy míří do nových depozitářů v Cyrilometodějském centru

 

Do nového Cyrilometodějského centra ve Starém Městě míří 3 500 beden artefaktů. Pracovníci Slováckého muzea je nyní chystají k převozu a uložení do nových depozitářů v třípodlažní budově, která byla postavena vedle Památníku Velké Moravy. První etapa, tedy samotná výstavba objektu, je dokončena, nyní muzejníky čeká mravenčí práce v podobě stěhování všech archeologických nálezů z období Velké Moravy.

 

Moderní zázemí pro archeology, depozitáře, odborná knihovna i nové expozice pro návštěvníky. To nabídne už v polovině letošního roku nové archeologické Cyrilometodějské centrum Slováckého muzea ve Starém Městě. Stavba samotného objektu je dokončena, nyní se intenzivně pracuje na přípravě expozic.

 

Aktuálně na místě probíhají práce v interiéru, jako jsou montáž ocelových konstrukcí nebo příprava rozvodů. Poslední měsíce pak pracovníci muzea kompletují materiály a objekty do výstavních prostor. „Naši kurátoři už mají zpracovány podklady pro úvodní projekce v expozicích,  s architektem dolaďují grafiku, připravují texty, v depozitářích finišují  s výběrem  exponátů," popsala radní pro kulturu Zuzana Fišerová.

 

Souběžně s přípravou expozic zaměstnanci stěhují do nových depozitních  prostor rozsáhlou archeologickou sbírku Slováckého muzea. „Naše oddělení má na to naplánováno celkem třicet stěhovacích dnů, začali jsme v lednu a průběžně budeme pokračovat až do května,“ uvedl vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea Tomáš Chrástek.

 

Stěhování probíhá postupně. Archeologické nálezy jsou totiž hned po převozu ukládány na své, již předem určené a současně finální místo. „Některé vzácné sbírkové předměty je nutné transportovat s maximální opatrností, také je potřeba vytvořit přehledný systém a artefakty uložit v nových depozitářích tak, aby byli kurátoři schopni kterýkoliv z tří set tisíc sbírkových předmětů během chvilky vyhledat,“ vysvětlila radní Fišerová s tím, že stěhování mají na starosti dvě skupiny: tým A nálezy nakládá a převáží, tým B je přebírá, třídí a ukládá. Odhadem je potřeba přestěhovat přibližně 3 500 beden artefaktů.

 

Projekt „Revitalizace národních kulturních památek Velké Moravy“ - Přístavba Památníku Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě vyjde na 123 milionů korun. Investice je realizována za finanční pomoci z evropských fondů, dotace činí 89,6 milionu korun, 24,7 miliony korun se podílí Zlínský kraj coby zřizovatel muzea a přes 9 milionů hradí Slovácké muzeum.

 

Hlavní expoziční sál v druhém patře bude věnován době Velké Moravy. Další bude prezentovat muzejní archeologické sbírky a seznámí návštěvníky s pravěkem na Uherskohradišťsku. Hlavní expozice provede životem a odkazem sv. Cyrila a Metoděje. Objekt bude disponovat taktéž přednáškovým a prezentačním sálem pro veřejnost s možností zázemí pro školní výuku i studijní depozitář, které Slovácké muzeum získá díky novému zázemí specializovaného archeologického pracoviště.

 

Zdroj: TZ, Soňa Ličková, Krajský úřad Zlínského kraje

 

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Excellent

Hotel Excellent nabízí ubytování evropského standardu v historické části města Kroměř...

Restaurace ikona
Restaurace

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

Libosad zv. Květná zahrada

Vznikla jako součást stavitelské aktivity biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna...

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

Sněmovní sál

Po požáru zámku v roce 1752 shořelo druhé poschodí a střecha severozápadního křídla z...

 
 
 

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý