Růžek
ikonka
Rekonstrukce bérce

Datum: 27. 1. 2022, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

Lékaři ze zlínské nemocnice zachránili pacientce nohu ojedinělou operací.

ilustracni obrazek

 

Rekonstrukce bérce

Lékaři ze zlínské nemocnice zachránili pacientce nohu ojedinělou operací.

 

Havárie v Buchlovských kopcích. Vážná poranění v oblasti dutiny břišní a komplikovaná zranění dolních končetin. Téměř došlo na amputaci pravé nohy. Tým lékařů z Centra vysoce specializované traumatologické péče Krajské nemocnice Tomáše Bati se rozhodl pro unikátní operaci – rekonstrukci bérce pomocí vaskularizovaného laloku. Operaci vedl docent Tomáš Kempný z Ostravy. „Věřím jim, operace se určitě podaří. Na podzim již oslavím své třicáté narozeniny na vlastních nohou,“ uvedla pacientka Anna Ryšavá den před unikátní operací. 
Devětadvacetiletá Anna Ryšavá z Uherskohradišťska utrpěla vloni v listopadu při autonehodě v Buchlovských kopcích vážná poranění v oblasti dutiny břišní a komplikovaná zranění dolních končetin. Poranění pravé nohy bylo natolik vážné, že lékaři uvažovali o amputaci nohy. Nakonec se však měkké tkáně nohy začaly hojit. „V holenní kosti však přetrvával defekt, který nebylo možno vyhojit jiným možným způsobem než náhradou kosti,“ uvedl Petr Mešík, primář Traumatologického oddělení KNTB.

 

 

V původním plánu byl přenos lýtkové kosti ze zdravé levé končetiny do pravé postižené nohy, na místo holenní kosti. Ale ráno v den operace došlo ke změně. „Ukázalo se, že můžeme využít lýtkovou kost z postižené nohy a přesunout ji do místa holenní kosti. Je to výhodnější pro pacientku, protože nebude mít operovanou druhou nohu. A mikrovaskulární technika nám umožní zvýšit prokrvení té lýtkové kosti tak, aby dodala výživu a kost se zhojila,“ vysvětlil Tomáš Kempný, plastický chirurg z Ostravy. Lékaři tak využili střední část lýtkové kosti o délce necelých 20 centimetrů. Na místě pak zůstala horní a dolní část lýtkové kosti. Podle lékařů kost v noze chybět nebude.

 

Základem mikrovaskulárních výkonů jsou přenosy tkání, které mají definovanou cévu. „Pacientka přišla o 19 cm holenní kosti, kterou jsme nahradili lýtkovou kostí ze stejné končetiny a pro zlepšení prokrvení jsme mikrochirurgicky přišili cévy laloku a cévy končetiny. Zvýšením vaskularity tak dojde ke zhojení končetiny a tím její záchraně,“ přiblížil docent Kempný.

 

„My se snažíme nahradit tu kost tak, aby dohojení probíhalo co nejrychleji,“ přidal plastický chirurg Kempný. V praxi to znamená, že minimálně 14 dnů bude pacientka v nemocnici, následovat bude rehabilitace. Celá doba hojení a dohojení, aby noha snesla plnou zátěž, trvá podle slov lékaře většinou rok až rok a půl. Pacientka by nohu měla zatěžovat relativně brzy. Za 6 týdnů jí prý bude povolena částečná zátěž, bude sledována rentgenem. „Lýtková kost má ale v rámci rychlosti dohojení své limity,“ uzavřel lékař.

Operační výkon trval přibližně sedm hodin, podílela se na něm desítka lidí. Dle náročnosti rekonstrukce pak trvají zákroky obdobného typu 6 až 10 hodin.

 

„Rekonstrukce bérce vaskularizovaným lalokem je ojedinělý, vzácný výkon. Zlínská nemocnice se stává jednou z mála nemocnic, která tyto techniky využívá. S docentem Kempným spolupracujeme již od roku 2007. První operaci tohoto tytu provedl docent Kempný s emeritním primářem traumatologie Marcelem Guřanem a spolupráce se i nadále rozvíjí,“ vysvětli Michal Filip, ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati. Uvedl, že lékařů, jako je doktor Kempný, není v republice mnoho a je rád, že se zlínskou nemocnicí spolupracuje. „Tuto techniku začínají využívat také kolegové na stomatochirurgii, zejména primář Šimek, a tak předpokládáme, že za nějaký čas budeme v tomto typu operací samostatní,“ dodal docent Filip.

 

Zdroj: TZ, Mgr. Renáta Večerková tisková mluvčí KNTB

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel La Fresca

Hotel je situován uprostřed jihovýchodní fronty Velkého náměstí v Kroměříži s přímým ...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel La Fresca

Hotel je situován uprostřed jihovýchodní fronty Velkého náměstí v Kroměříži s přímým ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice je situován v historickém centru města, na Stojanově náměstí....

Zámecká galerie

Významnou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži je proslulá obrazárna, představu...

Sněmovní sál

Po požáru zámku v roce 1752 shořelo druhé poschodí a střecha severozápadního křídla z...

 
 
 

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý