Růžek
ikonka
Galerii v podloubí zaplní Vaculovičova výstava Znamení na obloze

Datum: 19. 10. 2021, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... Muzeum Kroměřížska ...

ilustracni obrazek

 

Galerii v podloubí zaplní Vaculovičova výstava Znamení na obloze

 

Prostory Galerie v podloubí zaplní díla kroměřížského výtvarníka a hudebníka Václava Vaculoviče. Výstava Znamení na obloze – Horké poledne nabídne především jeho práce na papíře. Díla Václava Vaculoviče obdivovali návštěvníci v galeriích v mnoha zemích Evropy i v USA.

 

 

Známý kroměřížský výtvarník a hudebník Václav Vaculovič představí v Muzeu Kroměřížska svoji aktuální tvorbu i práce z posledních čtyř desetiletí. Výstava se jmenuje Znamení na obloze – Horké poledne a je součástí letošního XXXII. ročníku mezinárodního festivalu současného umění FORFEST CZECH REPUBLIC 2021, který je se jménem Václava Vaculoviče a jeho ženy Zdenky neodmyslitelně spojen. Jde o širší výstavní projekt retrospektivního charakteru, který je rozprostřen do tří měst, kromě Kroměříže se jedná ještě o Zlín a Bratislavu.

 

„Název výstavy je především poctou zdejší krajině prosluněných lužních lesů – je to krajina Švabinského mládí, na kterou vzpomínal celý život. Dlouhá léta figurální tvorby se samozřejmě promítají i do mé dnešní malby – nejde zde pouze o krajinné motivy: významově se drobné temperové kvaše pohybují na hranici symbolu, oscilují mezi kresbou – malbou, jsou mnohovrstevné až nejednoznačné,“ uvedl čtyřiašedesátiletý výtvarník, který se se svojí manželkou rád prochází v Podzámecké zahradě. „Za ta léta mne ještě neunavilo sledovat v každém ročním období, každé denní hodině, za každého počasí proměny světla, které zde dává příležitost k nekonečnému studiu přírody,“ vyznal se ze svého vztahu k tomuto ikonickému místu.

 

Dílo Václava Vaculoviče vznikalo po léta ve zčásti dobrovolné a zčásti vnucené izolaci. Důsledkem toho získalo na větší koncentrovanosti a duchovní hloubce, ještě umocněné zkušeností a specifickou vnímavostí aktivního hudebníka. V kontextu své generace, poznamenané v našem prostředí poněkud opožděným vpádem postmoderny, se Vaculovič svojí tvorbou zařadil mezi méně průbojné, avšak svým hlasem nezastupitelné umělce, překlenující generačně vzdálenou tvorbu symbolistní s tvorbou informelu a obohacující současné výtvarné myšlení svým návratem k duchovnímu vnímání světa. V tomto skrytém, leč dosti důležitém aspektu má Václav Vaculovič významné místo mezi generačně a názorově blízkými umělci Vladimírem Kokoliou, Petrem Veselým, Adrienou Šimotovou a dalšími.

 

 

V Muzeu Kroměřížska si návštěvníci budou moci prohlédnout především práce na papíře, které rozehrávají na menší ploše se stejnou intenzitou závažná témata Vaculovičových rozměrných pláten. „Výstava obsahuje v malém vzorku temperové studie, které si dělám kontinuálně po dobu více jak čtyř desetiletí. Znamenají pro mě možnost udržet si rovnováhu tvorby, možnost dostat ve zhuštěné formě na malou plochu vše, o čem léta přemýšlím,“ vysvětlil Václav Vaculovič, který se do českých státních galerií vrací po téměř dvacetileté pauze. Jeho díla viděli návštěvníci výstavních síní nejen v tuzemsku, ale například i v Irsku, San Marinu, Německu, Francii či na Slovensku a také v USA.

 

„Často se stává, že lidé dosáhnou většího uznání v zahraničí než u nás doma. To je případ i Václava Vaculoviče. Proto jsem ráda, že prostřednictvím Muzea Kroměřížska se tento významný umělec vrací do tuzemských výstavních síní,“ uvedla krajská radní pro kulturu Zuzana Fišerová.

 

Výstavu v Muzeu Kroměřížska mohou zájemci navštívit od 22. října 2021 do 30. ledna 2022.  Prohlédnout si ji mohou denně mimo pondělí od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin.

 

Zdroj: TZ, Martina Malá, Muzeum Kroměřížska

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Excellent

Hotel Excellent nabízí ubytování evropského standardu v historické části města Kroměř...

Restaurace ikona
Restaurace

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice je situován v historickém centru města, na Stojanově náměstí....

Kostel P. Marie

Barokní kostel Nanebevzetí Bl. Panny Marie na Riegrově nám. si dochoval raně středově...

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

Historie města

... přezdívané Hanácké Athény ... Prvopočátky města jsou přisuzovány trhové vsi, k...

 
 
 

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý