Verze pro PDA

ikonka
V lukovských lesích byl nalezen poklad ze 14. století

Datum: 2. 9. 2021, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... Zlínský kraj ...

ilustracni obrazek

 

V lukovských lesích byl nalezen poklad ze 14. století

 

Více než 400 stříbrných mincí ze 14. století obsahuje poklad, který objevili dva muži v lesích nedaleko hradu Lukova. Nalezené mince nyní ošetřují a zkoumají odborníci ze zlínského muzea. Část tohoto vzácného pokladu bude k vidění na hradě Lukov v neděli 19. září.

 

Poklad z počátku 14. století v podobě více než 400 stříbrných mincí našli během houbařské vycházky dva členové Spolku přátel hradu Lukova v lesích nedaleko tohoto hradu na Zlínsku. Předseda spolku Jiří Holík nález neprodleně ohlásil archeologům z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, kteří si mince převzali k odbornému ošetření a dalšímu zkoumání.

 

„Podle odborníků z našeho muzea mnoho mincovních nálezů v oblasti východní Moravy není, jsme tedy všichni za tento nový nález nesmírně rádi, neboť nám pomůže nahlédnout do historie. Oběma nálezcům za jejich unikátní objev moc děkuji,“ uvedla Zuzana Fišerová, radní Zlínského kraje pro školství a kulturu.

 

Nálezci na poklad narazili v dubovém porostu, kde pravděpodobně divočáci hledali žaludy a při tom notně rozryli terén. Poklad obsahoval celkem 392 pražských grošů a 27 haléřů markraběte Jošta, které byly uložené v malém džbánku.

 

„Aktuálně provádíme základní konzervační práce. Groše jeví známky opotřebení, a tak se dá předpokládat, že byly v oběhu, kdežto haléře mají ražbu poměrně čitelnou,“ informoval archeolog Adam Fojtík z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

 

Reprezentativní výběr mincí bude k vidění na hradě Lukov při programu Dne hradu, který se uskuteční v neděli 19. září, celý poklad pak později ve zlínském muzeu.

 

Zdroj: TZ, Jan Vandík, Krajský úřad Zlínského kraje

 

 

 

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze