Růžek
ikonka
Odborníci z hemato-onkologické kliniky FN Olomouc provedli jibilení 1500. transplantaci kostní dřeně

Datum: 28. 6. 2021, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... FNOL ...

ilustracni obrazek

 

Odborníci z hemato-onkologické kliniky FN Olomouc provedli jibilení 1500. transplantaci kostní dřeně

 

I přes nástup řady nových léčebných metod zůstává transplantace kostní dřeně stěžejní a neodmyslitelnou formou terapie u řady závažných hematologických chorob. V transplantačním centru Hemato-onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc provedli první takovou transplantaci už v roce 1997 a na konci letošního května se dostali
v tomto programu k jubilejnímu číslu 1500. Jednalo se o alogenní (převod krvetvorné tkáně získané od zdravého dárce) transplantaci, dárcem kostní dřeně byla pacientova sestra.

 

„Jsme poměrně mladé pracoviště, které vzniklo díky úsilí tehdejšího přednosty prof. MUDr. Karla Indráka, DrSc. v roce 1992 jako Hematologická klinika. V té době jsme měli pouze malé lůžkové oddělení ve staré budově známé jako Franz Josef, tedy v podmínkách značně nevyhovujících pro moderní léčbu,“ vzpomíná přednosta Hemato-onkologické kliniky FN Olomouc prof. MUDr. Tomáš Papajík, CSc. „Od začátku zde byla snaha o založení transplantačního centra, což se podařilo v roce 1997, rok poté, co se klinika přejmenovala na současný název Hemato-onkologická. To už jsme sídlili v nové budově L, kde jsme získali tři moderní lůžková oddělení včetně transplantační jednotky. V témže roce jsme byli přijati do evropské rodiny transplantačních center EBMT. Byl to velký milník v historii olomoucké hematologie, do té doby se pacienti od nás vozili na transplantace do Prahy, Brna či Plzně,“ dodává vedoucí transplantačního programu kliniky prof. MUDr. Edgar Faber, CSc.

 

První autologní (převod vlastní krvetvorné tkáně nemocného) transplantaci kostní dřeně provedli v olomoucké fakultní nemocnici 6. března 1997. Následovala první alogenní příbuzenská (11. ledna 2000) a alogenní nepříbuzenská (27. října 2004) transplantace. K jubilejnímu číslu 1500 se odborníci z Hemato-onkologické kliniky propracovali v pátek 28. května 2021. „Transplantační program se samozřejmě nadále vyvíjí s tím, jak postupují moderní způsoby léčby nádorů. Nadále však platí, že transplantace patří ke stěžejním a nenahraditelným medicínským postupům u řady diagnóz, jako jsou například akutní leukémie nebo těžké útlumy funkce kostní dřeně,“ zdůrazňuje vedoucí transplantační jednotky kliniky MUDr. Luděk Raida, Ph.D.  „Skutečnost, že se náš obor stále dynamicky vyvíjí například v oblasti cílených, genových a buněčných terapií, samozřejmě vnímáme, tento vývoj reflektujeme a nové metody léčby průběžně zavádíme,“ doplňuje přednosta kliniky Tomáš Papajík.

 

V loňském roce začal hematologickým pacientům ve FN Olomouc sloužit zbrusu nový a moderní ambulantní pavilon. „Transplantace kostní dřeně se sice provádějí na lůžkovém oddělení v režimu hospitalizace, ale také tento pokrok je pro transplantované pacienty nesmírně důležitý. Vyžadují totiž dlouhodobou a pravidelnou následnou ambulantní péči, která je samozřejmě o to úspěšnější a lépe snášená, čím komfortnější podmínky jsme schopni poskytnout. Jsem rád, že právě to náš nový ambulantní pavilon beze zbytku splňuje, a to třeba včetně speciálních ambulancí pro transplantované pacienty,“ uzavírá profesor Tomáš Papajík.

 

Hemato-onkologická klinika Fakultní nemocnice Olomouc je komplexním pracovištěm, které poskytuje standardní, specializovanou a superspecializovanou diagnostickou a léčebnou péči nemocným s chorobami krvetvorby a poruchami krevního srážení. Má statut Centra vysoce specializované hematoonkologické péče o dospělé, Centra vysoce specializované péče pro nemocné se vzácnými vrozenými a získanými poruchami krvetvorby, Hemofilického centra a Trombotického centra. Klinika nabízí služby pacientům nejen z Olomouckého, ale také Moravskoslezského a Zlínského kraje, u některých jedinečných diagnostických metod i pacientům z celé České republiky. V ambulanci olomoucké Hemato-onkologické kliniky bylo v loňském roce provedeno 22 050 vyšetření a na lůžkových odděleních hospitalizováno 954 pacientů. Za rok 2020 zde provedli 57 transplantací krvetvorných buněk. To vše za ztížených podmínek probíhající koronavirové epidemie.

 

Zdroj: TZ, Mgr. Adam Fritscher tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Excellent

Hotel Excellent nabízí ubytování evropského standardu v historické části města Kroměř...

Restaurace ikona
Restaurace

Penzion a restaurace Zlobice

Penzion a restauraci Zlobice najdete v blízkosti krásného města Kroměříž, nazývaného ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Kostel sv.Jana Křtitele

Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele na Masa...

Zámecká galerie

Významnou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži je proslulá obrazárna, představu...

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice je situován v historickém centru města, na Stojanově náměstí....

 
 
 

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý