Růžek
ikonka
Do přírody - na Kelčský Javorník

Datum: 11. 1. 2021, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... pozvánka ...

ilustracni obrazek

 

Do přírody - na Kelčský Javorník

 

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy reaguje na aktuální situaci, kdy je žádoucí upevňovat si zdraví v přírodě. Výšlap na nejvyšší horu Hostýnských vrchů – Kelčský Javorník (865 m n. m.) může být zajímavým námětem na výlet do přírody spojený s atraktivním turistickým cílem.

 

 

Zatímco bájná hora Hostýn dala díky své proslulosti jméno celému pohoří, stala se vyhlášeným poutním místem a je každoročním cílem stovek tisíc poutníků a turistů, o 130 metrů vyšší Kelčský Javorník stál dlouho stranou zájmu. Změna nastala na podzim roku 2015, kdy byla veřejnosti předána do užívání 35 metrů vysoká rozhledna. Její unikátní konstrukce ze žárově zinkované oceli a modřínových lamel nabízí výhledy do okolí již od prvních metrů stoupání na vyhlídkovou plošinu, stojící 30 metrů nad zemí. A jedná se o výhledy skvostné. Při dobré viditelnosti přehlédnete celé Hostýnské vrchy, Moravskou bránu, Moravskoslezské Beskydy, Vsetínské Beskydy, Javorníky, Chřiby s hradem Buchlovem, Bílé Karpaty, Vizovické vrchy, Drahanskou vrchovinu, dokonce Jeseníky, Povážský Inovec či Malou Fatru. Je to dáno polohou Kelčského Javorníku – patří totiž mezi nejvíce izolované vrcholy v ČR. Nejbližší vyšší kopec (o 10 metrů vyšší Lušovka ve Vsetínských Beskydech) se nachází ve vzdálenosti 26 kilometrů. Sluší se dodat, že rozhledna na Kelčském Javorníku byla vybudována díky úsilí Podhostýnského mikroregionu, byla oceněna Centrálou cestovního ruchu jako Nejlepší počin v cestovním ruchu Zlínského kraje v roce 2015 a v roce 2016 získala ocenění Stavba roku Zlínského kraje.

 

 

Na Kelčském Javorníku se příliš nemusíte bát davů lidí. Zejména je to tím, že, na rozdíl od Svatého Hostýna, sem nejezdí autobus a nesmí sem auta, můžete jít pěšky, jet na horském kole či na lyžích. Na Kelčský Javorník vede hned několik značených turistických tras: z Bystřice pod Hostýnem a Chvalčova, od železniční stanice Loukov, od železniční stanice Rajnochovice přes Podhradní Lhotu, z Rajnochovic-Rosošného a ze sedla Tesák. Nejkratší trasy vedou z Rosošného a Tesáku (cca 4,5 km v jednom směru). 

 

 

Pro zimní období lze doporučit výstup ze sedla Tesák, kam jezdí autobusové linky z Holešova, Bystřice pod Hostýnem, Vsetína a Zlína. Je zde také parkoviště pro osobní auta, zázemí horské chaty Tesák s restaurací (aktuálně prodej jídla s sebou z výdejního okénka, platba jen hotově).  

 

 

 

Z Tesáku vede směrem ke Kelčskému Javorníku žlutě značená trasa přes vrch Čerňava (844 m n. m.). Jelikož aktuálně probíhá v okolí Tesáku těžba dřeva a schůdnost značené trasy je výrazně zhoršena, doporučujeme sejít cca 200 metrů severním směrem po silnici vedoucí do Bystřice pod Hostýnem a zde odbočit vpravo na lesní cestu – vede tudy značená cyklotrasa č. 5120 do Rajnochovic. Po cca 500 metrech dorazíte na křížení lesních cest i na žlutou turistickou značku. Ta stoupá lesem přes Čerňavu. O něco delší, ale z hlediska náročnosti snazší alternativou je volba neznačené zpevněné lesní cesty, která vede traverzem po západním úbočí vrchu Čerňava a po necelých 3 km turistickou trasu křižuje. Tu zvolí v létě cyklisté, v zimě běžkaři.

 

V Hostýnských vrších působily během II. světové války partyzánské skupiny. Přímo na Čerňavě je pamětní deska velitele partyzánů I. P. Stěpanova, o necelý kilometr dále vede z turistické trasy krátká odbočka k partyzánské zemljance skupiny Míša. Od této odbočky stoupá terén na rozcestí Jehelník, kde stojí památník další válečné oběti, a sice starosty holešovského Sokola Ladislava Jaroše. Od Jehelníku je to k rozhledně poslední kilometr chůze po zeleně značené turistické trase.

 

 

Rozhledna je otevřena celoročně, ale zejména v zimním období, kdy může být konstrukce pokryta zmrazky či ledem, je potřebné zvážit bezpečnostní rizika výstupu. Svačinu si vezměte s sebou, na Kelčském Javorníku není možnost občerstvení, jedinou infrastrukturu tvoří suché záchody. Vstup na rozhlednu je bezplatný, nicméně Podhostýnský region ocení dobrovolný finanční příspěvek na provoz a údržbu rozhledny do zabezpečené „kasičky“ u vstupu na rozhlednu. Zkuste třeba spočítat schody a za každý schod věnujte 20 haléřů, do kasičky pak vložíte něco přes 30 Kč.

 

Krátká trasa z Tesáku po turistickém značení přes Čerňavu má v jednom směru délku 4,5 km, převýšení 505 m, delší trasa s traverzem 6 km a převýšení 352 m.

 

Odkaz na mapu – krátká varianta přes Čerňavu. Odkaz na mapu – traverzem Čerňavy.

 

Fotografie jsou od Kroměřížska, sdružení pro cestovní ruch a z archivu CCRVM, autor Zdeněk Urbanovský

 

Zdroj: TZ, vychodni-morava.cz

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Penzion a restaurace Zlobice

Penzion a restauraci Zlobice najdete v blízkosti krásného města Kroměříž, nazývaného ...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Octárna

Hotel Octárna se nachází v centru historické Kroměříže, jen několik minut chůze od ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Sněmovní sál

Po požáru zámku v roce 1752 shořelo druhé poschodí a střecha severozápadního křídla z...

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska se nachází v jednom ze tří kapitulních domů, které tvoří na Velkém...

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

Historie města

... přezdívané Hanácké Athény ... Prvopočátky města jsou přisuzovány trhové vsi, k...

 
 
 

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý