Růžek
ikonka
Test vyvinutý olomouckými vědci

Datum: 25. 11. 2020, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... získal certifikaci k PCR detekci onemocnění COVID-19.

ilustracni obrazek

 

Test vyvinutý olomouckými vědci získal certifikaci k PCR detekci onemocnění COVID-19

 

V září 2020 představili vědci z Lékařské fakulty Univerzity Palackého (LF UP) nový typ PCR testu, který zhruba za hodinu po odběru umí prokázat přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 a odhalit infekci i u bezpříznakových jedinců v akutní fázi nemoci. Test, který byl vyvinut společně s českou soukromou firmou, nyní získal certifikát pro profesionální použití v diagnostice (označení CE IVD) a může se tedy využívat k průkazu SARS-CoV-2 v nasofaryngeálních stěrech, které jsou dnes validovaným materiálem pro detekci SARS-CoV-2. Výzkumníci v současné době dokončili studii, v níž porovnávali odběry z nosohltanu na odběrových centrech se samovýtěry z nosu, a výsledky naznačují velkou shodu a požadovanou citlivost k průkazu SARS-CoV-2.

 

„V současné době bude velmi důležité monitorovat vliv rozvolňování restrikcí zavedených k zamezení šíření infekce COVID-19, abychom se co nejdříve mohli vrátit do běžného života. I přes naděje vložené do nových vakcín bude nutné v nadcházejících měsících monitorovat šíření infekce, detekovat epicentra a identifikovat rychle jedince, kteří jsou v infekční fázi nemoci a kteří mohou šířit virus na další osoby. Jen tak se nám podaří rychle se vrátit do normálu,“ uvedl přednosta Ústavu imunologie při Lékařské fakultě Univerzity Palackého a Fakultní nemocnici Olomouc Milan Raška.

Do vývoje PCR testu se zapojili výzkumníci Ústavu imunologie LF UP už v březnu 2020. Práci publikovali v srpnovém vydání prestižního odborného časopisu Diagnostics. „Jedná se citlivý PCR test, který umožní získat výsledky bez náročné izolace RNA. Tento test je vhodný pro akutní fázi nemoci, která je pro přenos mezi jedinci nejdůležitější. Naopak neprokazuje jedince, kteří již infekci prodělali v minulosti,“ řekla vedoucí univerzitního výzkumného týmu Eva Kriegová.

 

Test byl certifikován pro diagnostické použití

Test, který byl vyvinut společně s českou komerční firmou, nyní získal certifikát pro profesionální použití v diagnostice (označení CE IVD), který vydává Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL). „Test byl vyvinut na české univerzitě ve spolupráci s českou soukromou společností a má parametry, které splňují mezinárodní standardy a doporučení. Jsme rádi, že byl nyní certifikován pro profesionální použití v diagnostice,“ dodala Kriegová.

 

Validační studie k samovýtěru z nosu

V současnosti výzkumníci dokončili studii, v níž porovnávali odběry z nosohltanu v odběrových centrech se samovýtěry z nosu, a výsledky naznačují velkou shodu a srovnatelnou citlivost obou přístupů průkazu SARS-CoV-2. „Velkou výhodou je možnost provedení výtěru samotným jedincem, což eliminuje možnost nakažení odebírajícího personálu. Samovýtěr z nosu odběrovou štětičkou je velmi jednoduchý. Štětička se zasune postupně do obou nosních dírek a následně se uzavře do mikrozkumavky se speciálním médiem. Poté se virus inaktivuje zahřátím, takže ztrácí schopnost infikovat, a ihned se provede vyhodnocení pomocí PCR testu. Test je velmi snadno proveditelný pro laboratorní personál i zaškolené studenty se zkušeností s PCR technikami,“ přiblížila postup Regina Fillerová, která se na vývoji testu podílela. „Provádění testů ze samovýtěrů by mohlo významně přispět k rozšíření kapacit, které jsou často limitovány nutností odběru pomocí odběrového personálu vybaveného ochrannými pomůckami.“

 

„Naše současné řešení umožní rychlé testování na COVID-19 za rozumnou cenu a nabízí alternativu k antigenním testům, které mají nižší citlivost a vyžadují kratší intervaly testování než současné PCR testy,“ objasnil Petr Kvapil z firmy IAB, která s olomouckými akademiky spolupracuje už od roku 2015, kdy vznikl společný projekt OLGEN mezi LF UP a Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava.

 

Zdroj: TZ, Veronika Glogarová, tisková mluvčí LF UP

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Octárna

Hotel Octárna se nachází v centru historické Kroměříže, jen několik minut chůze od ...

Restaurace ikona
Restaurace

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, Muzeum...

Zámecká galerie

Významnou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži je proslulá obrazárna, představu...

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

Arcibiskupský zámek

Renesanční stavba, na jejímž místě stálo hradisko patrně již v době Velkomoravské říš...

 
 
 

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý