Růžek
ikonka
Zlínská nemocnice se blíží stropu personálních i lůžkových kapacit

Datum: 28. 10. 2020, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... covid pozitivních pacientů stále přibývá.

ilustracni obrazek

 

Zlínská nemocnice se blíží stropu personálních i lůžkových kapacit, covid pozitivních pacientů stále přibývá

 

Osm lůžkových stanic pro covid pozitivní pacienty má v tuto chvíli Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně a devátou se chystá otevřít v polovině tohoto týdne. Lůžková část geriatrie bude ovšem zřejmě posledním oddělením, které může zdravotnické zařízení přeměnit na covidová lůžka. A hlavně poslední, pro kterou lze v této situaci zajistit personál. Pokud ovšem dál počty pacientů v okrese porostou, bude se muset obrátit o pomoc na sesterské nemocnice ve Zlínském kraji, i ty ale s kapacitami lůžek a personálu vycházejí jen tak tak. Další šancí je pak přesměrování pacientů do nemocnic v sousedních krajích.

 

 

„Každý týden otevíráme minimálně dvě covidové stanice, třetina nových lůžek se ale zaplní za několik hodin od otevření a celá kapacita pak během několika dnů. Tímto způsobem už jsme přeměnili lůžka plicního, urologického, interního, rehabilitačního a ortopedického oddělení a také dvě lůžkové stanice centra klinické gerontologie. Máme tři desítky intenzivních lůžek pro covidové pacienty, sto devadesát standardních covidových lůžek, ještě jsme schopni zabezpečit pětatřicet dalších na gerontologii a tím se dostaneme prakticky na strop našich kapacitních možností,“ podotkl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

 

Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje jsou pro covid pozitivní pacienty aktuálně vyčleněny 4 stanice se 110 intenzivními lůžky a 15 stanic se 410 standardními lůžky vybavenými kyslíkem. „V tuto chvíli už jsme ve Zlíně schopni otevřít pouze jedinou standardní covidovou stanici. Když se ale podíváme na možnosti dalších našich nemocnic v Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži, bude číslo kolem pěti set lůžek velmi pravděpodobně stropem pro nás pro všechny. Nějaké kapacity může přidat možná ještě nemocnice ve Valašském Meziříčí, ale potom nám už nezbývá, než požádat o pomoc sousední kraje. Tato situace může reálně nastat už na začátku příštího týdne,“ zdůraznil Radomír Maráček s tím, že je nyní s řediteli nemocnic v Moravskoslezském a Olomouckém kraji v kontaktu a snaží se s nimi na řešení případného krizového scénáře dohodnout.

 

 

Největším problémem, který aktuálně nemocnici ve Zlíně trápí, jsou rostoucí počty zdravotníků, kteří chybí v jejím provozu. „Stejný problém nás limituje ve všech čtyřech našich nemocnicích. Aktuálně nám v souvislosti s covidem, jinými diagnózami či ošetřovným chybí už téměř sedm stovek lékařů, sester a dalších zdravotníků. Studenti a dobrovolníci nám mohou pomoci jen částečně, mají jen omezené kompetence při péči o pacienty. Možností by byla pomoc lékařů a sester z terénu, tedy zdravotníků z ordinací praktických lékařů nebo ambulantních specialistů, které bychom mohli zapojit do provozu našich nemocnic. Pak bychom byli schopni přeměnit ještě některá další oddělení na covidové stanice,“ doplnil Radomír Maráček.

 

V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně je aktuálně hospitalizováno 175 covid pozitivních pacientů a 26 z nich je na lůžkách intenzivní péče. Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje pečuje personál dohromady o 443 pacientů s koronavirem, přičemž 74 z nich je ve vážném stavu a vyžaduje intenzivní péči a z tohoto počtu je 56 napojeno na umělou plicní ventilaci. Ještě před dvěma týdny byly přitom počty ve čtyřech krajských nemocnicích 201 hospitalizovaných covid pozitivních pacientů a 27 z nich na umělé plicní ventilaci.

 

Zdroj: TZ, Bc. Egon Havrlant, tiskový mluvčí nemocnic Zlínského kraje

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Bouček

Hotel Bouček je umístěn v historickém centru města Kroměříže, kde navazuje na tradici...

Restaurace ikona
Restaurace

Penzion a restaurace Zlobice

Penzion a restauraci Zlobice najdete v blízkosti krásného města Kroměříž, nazývaného ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Arcibiskupský zámek

Renesanční stavba, na jejímž místě stálo hradisko patrně již v době Velkomoravské říš...

Kostel P. Marie

Barokní kostel Nanebevzetí Bl. Panny Marie na Riegrově nám. si dochoval raně středově...

Kostel sv.Jana Křtitele

Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele na Masa...

Historie města

... přezdívané Hanácké Athény ... Prvopočátky města jsou přisuzovány trhové vsi, k...

 
 
 

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý