Růžek
ikonka
Cestovatelský deník míří do Bojkovic

Datum: 8. 10. 2020, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... pozvánka ...

ilustracni obrazek

 

Cestovatelský deník míří do Bojkovic

 

Sbírejte inspiraci pro návštěvu míst, která byste chtěli poznat. Budeme rádi, když si z našich tipů na výlety sestavíte vlastní CESTOVATELSKÝ DENÍK k objevování Východní Moravy.

 

Město Bojkovice se může odkazovat na historii sahající do raného středověku. Ta je úzce spojena s existencí hradu Nového Světlova, který byl na konci 15. století vybudován na skále nad soutokem říček Koménky a Olšavy. V polovině 19. století, kdy hrad pozbyl obranný a vojenský význam, byl přebudován na zámek ve slohu tzv. tudorovské gotiky, jehož hlavním úkolem bylo reprezentovat svého majitele. Tím byl v té době těšínský průmyslník Jindřich Larisch-Mönnich, který usiloval o využití železných rud, které se nacházejí v okolí Bojkovic. Vybudoval zde železnou huť, která ale pracovala jen necelých 10 let, neboť se ukázalo, že zpracování zdejší rudy s nízkým obsahem železa je velmi nerentabilní.

 

 

Zámek Nový Světlov je nepřehlédnutelnou dominantou území. Je natolik podobný zámku Miramare, který stojí v italském Terstu, že se mu říká Slovácké Miramare. Ale slouží ku cti jeho autora, vídeňského architekta Eduarda Kuschee, že Nový Světlov není napodobenina. Byl totiž postaven o 4 roky dříve, než jeho slavné „dvojče“. Pro návštěvníky je zámek přístupný v turistické sezoně zpravidla o víkendech, pokud zde neprobíhají soukromé akce (např. svatby, je dobré ověřit si to na webu). Letošní sezona (2020) končí 31.října a prohlídky probíhají v sobotu a neděli od 10 do 16 hod. Jinak zámek slouží jako hotel a na zastřešeném nádvoří probíhají kulturní a společenské akce.

 

 

V Bojkovicích rozhodně nevynechejte návštěvu Muzea Bojkovska. Nabízí zajímavé expozice z dávné i docela nedávné historie města a života v něm, včetně zdejších řemesel a cechů. Zcela unikátní je expozice věnovaná dnes již zaniklému řemeslu zvěrokleštičskému, pozoruhodná je i ukázka bydlení v Kopanicích. V nedaleké obci Komňa můžete dokonce původní obydlí zvěrokleštiče navštívit. Muzejní expozice ukazuje také zajímavý pohled na svět víry a náboženství, v případě zájmu lze domluvit také komentovanou prohlídku nedalekého kostela sv. Vavřince, který byl postaven v 17. století v raně barokním slohu na místě původního kostela ze století patnáctého.

 

 

Milovníci pěších výletů a dalekých rozhledů se z Bojkovic vydají po modře značené turistické trase buď na sever kolem vyhlídky Vranovy Žleby a dále přes Přečkovice do Luhačovic, nebo na jih, přes Krhov do Žítkové. V Krhově lze vystoupat na rozhlednu Na Skalce s krásnými výhledy na Chřiby a Bílé Karpaty, v Žítkové si můžete dopřát prohlídku Muzea poslední žítkovské bohyně (doporučujeme objednat předem). Obě trasy jsou dlouhé cca 10 km.

 

 

Bojkovice leží v podhůří Bílých Karpat a pro jejich okolí je typické množství rozptýlených malých osad, je zde řada sadů, pastvin a farem, které se zabývají ekologickým zemědělstvím či výrobou potravin v bio kvalitě. S ukázkou takového přístupu ke krajině a hospodaření v ní se můžete setkat například v Ekosadech Komňa nedaleko (6 km) od Bojkovic, kde je připravena 1 km dlouhá naučná stezka, která bude zajímat a bavit i odrostlejší děti. Stejně daleko je to i do ekologické vesnice Hostětín (jezdí sem i vlak), kde se můžete seznámit s ekologickými projekty, sochami v krajině i s ukázkovou přírodní zahradou.

 

 

Do Bojkovic (i Hostětína) se snadno dopravíte vlakem po železniční trati zvané Vlárská dráha. Ta spojuje Brno a Uherský Brod s Trenčianskou Teplou na Slovensku. Četné jsou také autobusové spoje zejména z Uherského Brodu, Luhačovic či ze Slavičína.

 

Zdroj: TZ, vychodni-morava.cz

 

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Restaurace ikona
Restaurace

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

Libosad zv. Květná zahrada

Vznikla jako součást stavitelské aktivity biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna...

Arcibiskupský zámek

Renesanční stavba, na jejímž místě stálo hradisko patrně již v době Velkomoravské říš...

 
 
 

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý