Růžek
ikonka
Dny lidí dobré vůle na Velehradě budou poděkováním všem, kdo pomáhali při epidemii koronaviru

Datum: 30. 6. 2020, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... Zlínský kraj ...

ilustracni obrazek

 

Dny lidí dobré vůle na Velehradě budou poděkováním všem, kdo pomáhali při epidemii koronaviru

 

Letošní Velehrad bude ve znamení poděkování všem, kdo pomáhali zvládnout epidemii COVID-19 v první linii. Také budou připomínkou 75. výročí osvobození od nacismu. Zaznělo to na dnešní tiskové konferenci ke Dnům lidí dobré vůle, které již 21 let provázejí oslavy svátku svatých Cyrila a Metoděje na Velehradě ve dnech 4. a 5. července. Akce se koná pod záštitou hejtmana Jiřího Čunka a olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera.

 

„Tento ročník bude mírně netradiční vzhledem k tomu, že kvůli stále platným opatřením musíme určitým způsobem regulovat počet lidí, což je pro nás všechny nepříjemná věc, ale věřím, že to všichni pochopí a že se Dny lidí dobré vůle více přesunou na televizní obrazovky, kde je budou moci sledovat i ti, kdo se osobně nezúčastní,“ řekl hejtman Jiří Čunek a dodal. „Věřme tomu, že tento ročník bude posledním s takovýmto omezením a že se tradice Dnů lidí dobré vůle v tom rozsahu, na jaký zvyklí, opět obnoví.“

 

Večer dní lidí dobré vůle je první akce, která se koná v souvislosti se státním svátkem České republiky po koronavirové krizi nejen v naší zemi, ale vlastně na celém světě. Informoval o tom tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. „Velehrad má to specifické místo a postavení v celé naší zemi v tom, že ve všech přelomových událostech se právě na Velehrad chodilo prosit a děkovat. I první pouť po osvobození v roce 1945, se konala tady,“ řekl Josef Kořenek s tím, že pořadatelé si chtějí právě tuto skutečnost připomenout. „Bude připravena výstava, která představí kněze z Olomoucké diecéze, kteří zemřeli v koncentračních táborech. Je to celkem 51 osob, z toho třetina zahynula za podporu Židů, o čemž nevěděl ani velvyslanec Izraele. Expozice bude na Velehradě minimálně během celého července,“ informoval Josef Kořenek.

 

Dalším důležitým bodem programu bude Modlitba za vlast 4. 7. v bazilice sv. Cyrila a Metoděje a Nanebevzetí Panny Marie. Je připravována ve spolupráci s Armádou České republiky a letos se také aktivně zapojí Vojenská duchovní služba. Ve 20:00 začne přímý přenos Večera lidí dobré vůle, který má podtitul Poděkování všem z první linie. „Máme omezené počty, ale přihlásili se jak příslušníci armády, kteří sloužili na hranicích, policisté, kteří pomáhali v uzavřených městech Uničov a Litovel, zastoupeni budou zdravotníci, kteří pracovali v první linii Uherskohradišťské nemocnice a nemocnice v Prostějově, která byla pod velkou tíhou největších uzavřených oblastí Olomouckého kraje. Přijedou medici z Karlovy univerzity, kteří se okamžitě nabídli do první linie, aniž by měli jakékoliv ochranné prostředky,“ sdělil Josef Kořenek.

 

Hudebním hostitelem Večera lidí dobré vůle bude Jiří Pavlica s Hradišťanem a dále vystoupí děti základních uměleckých škol, Miro Žbirka a další. Moderátory koncertu budou tváře České televize: Marcela Augustová a Jiří Václavek.

„Vstup není volný pro všechny, lidé se mohli hlásit prostřednictvím registračního formuláře. Máme povolený tisíc lidí, který se snažíme udržet jak na večer 4. července, tak na hlavní pouť. Kapacita je již naplněna a překvapil nás zájem lidí, protože 50 procent je z poměrně vzdálených krajů České republiky,“ dodal tajemník projektu.

 

Tradiční setkání vozíčkářů na Velehradě se podle pořadatelů uskuteční s týdenním zpožděním.

 

Příprava letošního ročníku je specifická i pro samotnou obec Velehrad, která zrušila všechny obvyklé kolotoče a stánkový prodej. „Zaměřujeme se na to, abychom co nejlépe zajistili podmínky pro ty, kdo budou zaregistrováni na koncert i náboženské obřady. Jsme rádi, že se vůbec Dny lidí dobré vůle mohou konat, i když v omezenějším režimu. Velmi nás těší, že pozvání přijaly krojované páry z celé České republiky,“ řekl starosta Velehradu Aleš Mergental.

 

Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu východní Moravy na tiskové konferenci připomenul, že ti, kdo se nebudou moci Dnů lidí dobré vůle osobně zúčastnit, mají možnost na Velehrad zavítat prakticky po celý rok díky projektu Putujme bez hranic, který vytváří sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje ve spolupráci s CCRVM.

 

„Připravili jsme na 450 km cyrilometodějských tras, které z různých míst v ČR, ale i ze sousedního Slovenska či Polska, směřují do Velehradu. S pasem cyrilometodějské stezky a mapou značených dálkových tras se dá na Velehrad putovat po celý rok. Na webových stránkách www.putujmebezhranic.cz jsou popsány jak trasy vedoucí na Velehrad, tak i další tipy na putování krásami přírody, které cyrilometodějské trasy nabízejí. Jsou zde uvedena i místa, kde lze získat pas a mapu, aktuálně jsou rozmístěna podél trasy vedoucí ze Skalky u Trenčína do Velehradu“, uvedla Martina Janochová, ředitelka sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje.

 

Více informací o Dnech lidí dobré vůle: www.velehrad.eu

 

Zdroj: TZ, Helena Mráčková, Krajský úřad Zlínského kraje

 

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Octárna

Hotel Octárna se nachází v centru historické Kroměříže, jen několik minut chůze od ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Arcibiskupský zámek

Renesanční stavba, na jejímž místě stálo hradisko patrně již v době Velkomoravské říš...

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska se nachází v jednom ze tří kapitulních domů, které tvoří na Velkém...

Kostel sv.Jana Křtitele

Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele na Masa...

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

 
 
 

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý