Růžek
ikonka
Vodní nádrže odvrátily a zpomalily povodně

Datum: 29. 6. 2020, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... PMO ...

ilustracni obrazek

 

Vodní nádrže odvrátily a zpomalily povodně

 

V uplynulých třech týdnech docházelo v povodí Moravy k četným dešťovým srážkám. Tyto srážky měly v různých oblastech odlišnou intenzitu i dobu trvání. Na některých místech způsobily svoji extrémní intenzitou lokální povodně. Nejvíce zasaženými oblastmi bylo Šumpersko, Uničovsko, části Valašska, Vysočiny a horní část Pobečví. Významnou roli během tohoto období sehrály vodní nádrže, zejména Bystřička, Vír a Vranov.

 

„Bystřička, Vranov a Vír, to jsou tři nádrže v různých částech povodí Moravy, které měly významný vliv na zmírnění červnových povodní. Největší protipovodňový vliv měla nádrž Bystřička. A to zejména v období od 19. do 21. 6. Bez této nádrže by byl překročen neškodný průtok v obci Bystřička a došlo by k rozlivům do obce. Další nádrže dopomohly ke zpomalení povodní a oddálení kulminace vodních toků,“ vysvětluje roli vodních nádrží ministr zemědělství Miroslav Toman. Tyto nádrže snížily povodňové průtoky ve vodních tocích, časově posunuly kulminace, aby nedošlo ke střetům kulminací z dalších vodních toků. „Transformační účinek některých našich nádrží byl velmi důležitý z toho důvodu, že nedošlo k zatížení toků pod nádržemi dalšími průtoky, které by pak v součtu mohly způsobit rozlivy. Kdyby se např. pod vodní nádrží Vír ještě k povodňovým průtokům na přítocích Svratky přidal průtok 45 m³/s, tedy bez transformace Vírem, Svratka by na některých místech opustila koryto,“ doplňuje generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák.

 

VD Bystřička měla kulminační přítok 28 m³/s, zatímco maximální odtok dosáhl 16 m³/s. Neškodný průtok pod nádrží je přitom 20 m³/s. Nádrž tak ochránila obec Bystřičku a zachytila celkem 3 kulminační vlny povodně. Bez transformačního účinku nádrže by byl překročen neškodný průtok, došlo by k rozlivům a sídla pod VD Bystřička by byla ohrožena.

 

Na VD Vír dosáhl kulminační přítok 45 m³/s, přičemž nejvyšší odtok činil 15 m³/s. Neškodný průtok pod vodním dílem je 55 m³/s, přítok byl tedy nižší, než je neškodný průtok. Ovšem mezi nádržemi Vír a Brno přitékají do Svratky další větší přítoky, jako je například Hodonínka a Bobrůvka, které byly také zasaženy intenzivními srážkami. „Snížení průtoků ve Svratce ve vírské nádrži bylo významné právě s ohledem na přítoky do Svratky, na kterých byly dosaženy 1. i 2. stupně povodňové aktivity. Pokud by nebyl nádrží Vír snížen průtok, došlo by k rozlivům mimo koryto Svratky. Bez této transformace povodňové vlny by ve Veverské Bítýšce na Svratce hrozilo dosažení 3. stupně povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení,“ vysvětluje Gargulák.

 

Kulminační přítok do VD Vranov se vyšplhal až na 71 m³/s, nádrž přitom na odtoku vypouštěla maximálně 35 m³/s. Neškodný průtok je ale až 130 m³/s, přítok byl tedy menší než neškodný průtok.

 

Díky zvýšeným průtokům během června zachytily vodní nádrže ve správě Povodí Moravy, s. p. celkem 33,6 mil. m³ vody. To je množství, které by například dvakrát zaplnilo brněnskou přehradní nádrž. Hladina ve VD Vranov od počátku června stoupla o více než 3 metry, aktuálně je tak naplněnost zásobního prostoru 96 %. Ostatní vodní nádrže jsou plné či téměř plné s volnými retenčními prostory pro případné zachycení a transformaci dalších povodňových průtoků.

 

Území povodí je po červnových srážkách silně nasycené, především na Vysočině, Beskydech a Jeseníkách. V současné době dochází na většině toků k poklesům. V případě deště je však možno v těchto územích očekávat rychlou odezvu především v menších vodních tocích. Aktuálně platí výstraha ČHMÚ před silnými bouřkami a povodněmi.

 

Zdroj: TZ, Bc. Petr Chmelař tiskový mluvčí

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Octárna

Hotel Octárna se nachází v centru historické Kroměříže, jen několik minut chůze od ...

Restaurace ikona
Restaurace

Restaurace a kavárna Scéna

Nabízíme posezení v příjemném prostředí kavárny a restaurace s širokým výběrem jídel ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Zámecká galerie

Významnou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži je proslulá obrazárna, představu...

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska se nachází v jednom ze tří kapitulních domů, které tvoří na Velkém...

Kostel sv.Jana Křtitele

Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele na Masa...

Sněmovní sál

Po požáru zámku v roce 1752 shořelo druhé poschodí a střecha severozápadního křídla z...

 
 
 

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý