Růžek
ikonka
Mlékárenská škola z Kroměříže podpořila lidi v první linii sýrovými svačinkami

Datum: 9. 6. 2020, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... VOŠ potravinářská a SPŠ mlékárenská v Kroměříži ...

ilustracni obrazek

 

Mlékárenská škola z Kroměříže podpořila lidi v první linii sýrovými svačinkami

 

510 litrů čerstvého mléka, 100 kilogramů sýra a 830 kusů svačinek jsou finální čísla, která reprezentují Vyšší odbornou školu potravinářskou a Střední průmyslovou školu mlékárenskou v Kroměříži v době koronavirové krize. Během dubna putovaly její čerstvé a tavené sýry k městské a státní policii, lékařům a sestřičkám z kroměřížské nemocnice, zdravotnické záchranné službě, hasičům, do léčebny dlouhodobě nemocných, na radnici a do nadace ADRA.

 

 

„Jsem velmi potěšen, že tato naše škola v nelehké době ukázala, co umí a udělala radost těm, kteří to během koronavirové krize neměli jednoduché. Děkuji všem, kdo se do této iniciativy zapojili,“ uvedl radní Zlínského kraje pro školství Petr Gazdík. 

 

„Přemýšleli jsme, jak můžeme podpořit lidi v oborech, které teď nejvíce potřebujeme. A tak jsme se pustili do toho, co umíme nejlépe, do výroby sýrů,” komentoval akci ředitel školy Michal Pospíšil. Škola chtěla původně vyrábět a rozdávat dezinfekční gely, ale kvůli přísné regulaci vstupních surovin to nebylo legálně možné. 

 

„Motivační svačinky“, jak škola dárek nazvala, putovaly zástupcům povolání, která zajišťují chod společnosti a pracují ve ztížených podmínkách. „První výrobky jsme rozdali na služebnách městské a státní policie v Kroměříži, část jsme věnovali zaměstnancům Městského úřadu Kroměříž,“ řekl ředitel Michal Pospíšil. Následující týden sýry potěšily zaměstnance a pacienty Nemocnice Milosrdných sester Sv. Vincence De Paul na Malém Valu v Kroměříži. Škola nezapomněla ani na místní hasiče, zdravotníky záchranné služby a pracovníky nadace ADRA.

 

Kroměřížští lékaři, sestřičky a další zdravotnický personál si pochutnali na 340 kusech ochucených čerstvých sýrů, které jsou mezi zákazníky nejvyhledávanější.
„Děkujeme za vynikající sýry, děvčata to ocenila a hned následovala ochutnávka,“ reagovala vrchní sestra plicního oddělení Kroměřížské nemocnice Michaela Chocholatá.

Svačinky měly velmi pozitivní vliv také na atmosféru v opuštěné škole. Sýrařských nástrojů se chopili nejen školní profesionálové, ale i chemici, biologové, jazykáři, vedení školy a správní zaměstnanci. „Ráda jsem se do výroby sýrů zapojila. Koronaviru jsem se mohla postavit aktivně, a navíc jsem po delší době strávila příjemný čas s přáteli a kolegy ze školy,“ posoudila situaci Iveta Havlíková, vyučující chemie.

 

Škola má historicky nejblíže právě k sýrům a mléčným výrobkům. Minulý rok se pedagogům podařilo obnovit po 118 letech spolupráci s francouzskými sýrařskými školami v Mamirolle a Poligny, které kdysi stály u zrodu instituce v Kroměříži. Česko-francouzští partneři mezi sebou pořádají výměnné pobyty, ale jarní turnus překazila pandemie.

 

„Naši francouzští přátelé jsou bohužel koronavirem zasaženi mnohem více než my v Česku, proto jsme jim také vyrobili roušky. Chtěli jsme jim ukázat, jak se s virem vypořádali Češi,“ doplnil ředitel.

 

Vyšší odborná škola potravinářská a Střední průmyslová škola mlékárenská v Kroměříži připravuje budoucí specialisty na potravinářskou chemii a výrobu. Kromě studentů v denní a dálkové formě studia školu navštěvují každý rok desítky účastníků kurzů, které umožňují získat profesní kvalifikaci Mlékař a Sýrař.

 

Zdroj: TZ, Mgr. Adéla Kousalová, tisková mluvčí Zlínského kraje

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Restaurace a kavárna Scéna

Nabízíme posezení v příjemném prostředí kavárny a restaurace s širokým výběrem jídel ...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Bouček

Hotel Bouček je umístěn v historickém centru města Kroměříže, kde navazuje na tradici...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, Muzeum...

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice je situován v historickém centru města, na Stojanově náměstí....

Sněmovní sál

Po požáru zámku v roce 1752 shořelo druhé poschodí a střecha severozápadního křídla z...

Kostel sv.Jana Křtitele

Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele na Masa...

 
 
 

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý