Růžek
ikonka
Zlínská nemocnice poděkovala dobrovolníkům, už přes rok mezi ně patří i pes Flábík

Datum: 29. 11. 2019, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... KNTB ...

ilustracni obrazek

 

Zlínská nemocnice poděkovala dobrovolníkům, už přes rok mezi ně patří i pes Flábík

 

Děkujeme. Vážíme si toho, co pro pacienty děláte. Velká slova díků si vyslechli členové Dobrovolnického centra při Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně na setkání s vedením tohoto zdravotnického zařízení. Během tradičního předvánočního bilancování se také rozdávaly dárky, například pomůcky či potřeby pro práci s nemocnými lidmi, nebo na podporu dobrovolnické činnosti. Pořízeny byly díky dotaci z Fondu zdraví statutárního města Zlína.

 

 

„Dobrovolnické centrum dělá záslužnou práci. Jeho členové k nám chodí ve svém volném čase, se snahou pomoci pacientům. Na jejich činnost máme velmi hezké ohlasy. Za vše jim děkujeme,“ sdělila během setkání Helena Šmakalová, náměstkyně ošetřovatelské péče ve zlínské nemocnici. „Smyslem našeho posezení bylo také předat si navzájem radost, podělit se o zkušenosti práce v Dobrovolnickém centru,“ doplnila Michaela Schneider, vedoucí Dobrovolnického centra.

 

Na setkání přišli téměř všichni dobrovolníci, kterých jsou bezmála dvě desítky a pro pacienty vykonávají během celého roku různé činnosti. Canisterapeuti přišli v doprovodu svých psů, se kterými dochází pravidelně na nemocniční oddělení - někteří dokonce dvakrát až čtyřikrát do měsíce. Patří mezi ně také Jaroslava Bernatíková se čtyřletým zlatým retrívrem Flábíkem. K vidění bývají v Centru klinické gerontologie a chodí za lidmi, kteří o setkání s nimi projeví zájem. „Míříme tedy z pokoje do pokoje. Někde zůstaneme chvilku, jinde déle. Pacienti Flábíka hladí, hrají si s ním, svým temperamentem vnáší na oddělení spoustu vzruchu a radosti. Zlatý retrívr je pro tohle jako stvořený. Jde o plemeno, které je z lidí nadšené a věří jim,“ vysvětlila Jaroslava Bernatíková, která se práci pro zlínské Dobrovolnické centrum věnuje se svým psem už více než rok.

 

 

Vhodné plemeno je pouze jednou z podmínek, která jsou nutná pro připuštění psa k pacientům. Mezi další patří jeho bezvadný zdravotní stav, výcvik poslušnosti a také úspěšně složené canisterapeutické zkoušky. Zejména během nich se odhalí, jaký má konkrétní pes vztah k lidem, zda je pro kontakt s pacienty vhodný a v jaké míře snese doteky lidí, které ve většině případů vidí poprvé v životě.

 

Flábík vhodný je. Své nadšení ze společnosti projevoval i na setkání dobrovolníků, které pro něj bylo odměnou. U pacientů ale pracuje, občas těžce, pomoc nemocným lidem stojí psa v některých případech hodně sil a energie. „Stává se, že k některým lidem nechce. Cítí, že jim není dobře… Tahle setkání jsou pro Flábíka někdy velmi náročná a poté potřebuje čas na regeneraci. Také na mě doléhá únava, byť se snažím se zdravotní stavy pacientů, které navštěvujeme, osobně nezabývat. Někdy to ale nejde,“ připustila canisterapeutka, podle které takovéto návštěvy pomáhají člověku k tomu, aby si uvědomil, co v životě je a není důležité.

 

 

Program návštěvy si dvojice pečlivě připravuje. Pacienty zve třeba k různým hrám. Během nich například skládají z nastříhaných písmen jméno psa, jindy procvičují jemnou motoriku na víčkách od „petek“ nalepených na karton, kam Flábíkovi vkládají pamlsky a on je dokáže jazykem obratně vybrat. Novinkou je teď skládání obrázků známějších míst Zlínského kraje. „Naši dobrovolníci jsou nápadití. Práci pro pacienty berou jako své poslání a přemýšlí o ní,“ konstatovala Michaela Schneider.

 

Činnost dobrovolnického centra financuje krajská nemocnice. Vítanou podporou jsou však nejrůznější dotace, například od města Zlína z Fondu zdraví. Radnice podporuje jak centrum jako celek, tak také jednotlivé členy, což je i případ týmu Bernatíková – Flábík. „Tyto peníze využívám na péči o psa, pokryjí mi krmení pro něj na čtyři měsíce. Je to vítaná pomoc, kterou si Flábík za svou práci zaslouží,“ řekla Jaroslava Bernatíková.

 

Zdroj: TZ, Mgr. Zdeněk Dvořák, PR specialista nemocnic Zlínského kraje

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Penzion a restaurace Zlobice

Penzion a restauraci Zlobice najdete v blízkosti krásného města Kroměříž, nazývaného ...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Excellent

Hotel Excellent nabízí ubytování evropského standardu v historické části města Kroměř...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Libosad zv. Květná zahrada

Vznikla jako součást stavitelské aktivity biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna...

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

Kostel sv.Jana Křtitele

Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele na Masa...

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska se nachází v jednom ze tří kapitulních domů, které tvoří na Velkém...

 
 
 

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý