Růžek
ikonka
Státní zástupce zastavil trestní stíhání starosty Jaroslava Němce

Datum: 15. 11. 2019, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... MÚ Kroměříž ...

ilustracni obrazek

 

Státní zástupce zastavil trestní stíhání starosty Jaroslava Němce

 

Státní zástupce Radim Daňhel zastavil trestní stíhání starosty Kroměříže Jaroslava Němce. Vyhověl tak jeho stížnosti proti obvinění z údajné trestné činnosti, kterou starosta podle uherskohradišťského policisty Václava Veselého spáchal při zadávání právních služeb souvisejících se společností Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK). „Státní zástupce konstatoval, že žádný trestný čin jsem nespáchal. Jsem rád, že po téměř rok a půl trvajícím martyriu celá vymyšlená kauza končí a můžeme se soustředit na práci pro občany,“ uvedl Němec.

 

Podle právničky města Jany Zwyrtek Hamplové kauza Kroměříž vstoupí do právních dějin jako další exemplární případ nezákonné a nedůvodné kriminalizace komunálního politika, který jednal ve prospěch občanů Kroměříže i okolních obcí s cílem ochránit pro ně vodárenskou společnost před hrozící privatizací. Starostu po obvinění podpořilo vedení města. Podle místostarostů Daniely Hebnarové, Víta Peštuky, Karla Holíka a Vratislava Krejčíře byl postup radnice při zadávání právních služeb včetně služeb souvisejících s uzavřením akcionářské dohody ve VaK správný.

 

„Jsem vděčný za podporu kolegů ve vedení města, radních, zastupitelů, a to včetně některých opozičních, a samozřejmě i řady občanů Kroměříže, kteří mi psali a fandili. Chci především poděkovat své rodině, která za mnou v těžkých chvílích stála, i pracovníkům městského úřadu, zejména paní tajemnici Veronice Škrabalové, která v souvislosti s akcionářskou dohodou ve VaK a následným děním včetně mého trestního stíhání odvedla opravdu obrovský kus práce,“ dodal Němec.

 

Zastavením trestního stíhání pro něj ale případ nekončí. „Poradím se s právníky, ale je takřka jisté, že budu po státu požadovat náhradu škody. Téměř rok a půl dlouhé trestní stíhání se projevilo negativně na mém zdraví, zasáhlo můj rodinný život, kdy trestní stíhání těžce nesla manželka i děti, a poškodilo mě i v životě pracovním a politickém,“ řekl Němec.

 

Akcionářská dohoda ve VaK byla uzavřena v roce 2016 mezi Kroměříží, městem Morkovice-Slížany a obcemi Dřínov a Zborovice. Dohoda lidem na 30 let zajišťuje přijatelnou cenu vody, obnovu vodovodů a kanalizace s pomocí dotací i to, že zisk společnosti skončí právě u měst a obcí, a ne u privátních subjektů. Proti akcionářské dohodě rázně vystupovalo hnutí ANO. Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) a další tehdejší zastupitel za ANO Libor Kalousek jako jediní dva zastupitelé Kroměříže akcionářskou dohodu nepodpořili.

 

ANO před loňskými komunálními volbami v Kroměříži argumentovalo podobně jako policie tím, že prý měla být vypsána jedna zakázka na právní služby najednou. „Na začátku město nemělo představu, jak zajistit, aby VaK zůstal v rukou měst a obcí. Zadávali jsme proto právní služby postupně formou zakázek malého rozsahu. Zjednodušeně řečeno, nejprve bylo potřeba zjistit, co je možné udělat. Poté jsme zadali právní služby za účelem vypracování akcionářské dohody. Nebylo přitom jisté, zda se to podaří a zda bude skutečně přijata. Další právní služby jsme objednali v souvislosti s útoky, které jsme očekávali po přijetí akcionářské dohody,“ rekapituloval Němec.

 

Policie v usnesení o zahájení trestního stíhání citovala kroměřížského zastupitele za ANO Tomáše Opatrného, který se přitom stal zastupitelem města až po rezignaci Vondráčka v prosinci roku 2017, tedy více než rok po uzavření akcionářské dohody. Opatrný u jednání ani u zadávání právních služeb jako zastupitel přitom nebyl. Podle Zwyrtek Hamplové je proto záhadou, o čem ve věci mohl svědčit. Opatrný, který sdílí společnou advokátní kancelář s Vondráčkem, přitom na zastupitelstvu odmítl, že by měl s trestním stíháním starosty cokoliv společného.

 

Policie také nepřihlédla k tomu, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potvrdil, že radnice při uzavírání smluv nepochybila. Policisté navíc již před obviněním označili starostu v oficiálním dokumentu za pachatele. Téměř po roce prověřování všech listin také přišli bez předchozího upozornění na radnici a žádali od překvapených úředníků okamžitý výslech. „Ve své podstatě považuji průběh případu Kroměříž za skandální,“ doplnila Zwyrtek Hamplová.

 

Podnět k ÚOHS i trestní oznámení na policii byly podány až zhruba po dvou letech, a to těsně před loňskými komunálními volbami, které Němec po odchodu z ANO v čele kandidátky Nezávislých vyhrál. Podle starosty je jasné, že načasováním se jednalo o politicky motivované trestní stíhání.

 

Město bude v kauze i po zastavení trestního stíhání Němce čekat na rozhodnutí soudu. K Ústavnímu soudu totiž podalo stížnost proti rozhodnutí státního zástupce, který ve věci ustanovil Kroměříži opatrovníka. Město považuje tento krok za protiústavní.

 

Zdroj: TZ, MÚ Kroměříž, Jan Vondrášek

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Bouček

Hotel Bouček je umístěn v historickém centru města Kroměříže, kde navazuje na tradici...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Arcibiskupský zámek

Renesanční stavba, na jejímž místě stálo hradisko patrně již v době Velkomoravské říš...

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

Libosad zv. Květná zahrada

Vznikla jako součást stavitelské aktivity biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna...

Kostel P. Marie

Barokní kostel Nanebevzetí Bl. Panny Marie na Riegrově nám. si dochoval raně středově...

 
 
 

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý