Růžek
ikonka
Hejtman Jiří Čunek předal pamětní medaile...

Datum: 14. 11. 2019, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

...s motivem Josefa Valčíka i nový prapor rotě aktivních záloh

ilustracni obrazek

 

Hejtman Jiří Čunek předal pamětní medaile s motivem Josefa Valčíka i nový prapor rotě aktivních záloh

 

Pamětní medaile s motivem Josefa Valčíka předal v pondělí 11. listopadu hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek oceněným osobnostem na pietním aktu u památníku v parku Komenského ve Zlíně, konaném u příležitosti Dne válečných veteránů. Zároveň také slavnostně předal nový prapor rotě aktivních záloh Krajského vojenského velitelství Zlín.

 

 

„Dnešní den je pro mě významný nejenom jako Den válečných veteránů, ale i jako připomínka všech padlých, kteří bojovali za svou vlast. Stojí tu před námi vycvičení vojáci, jimž předáváme jejich nový symbol, tedy prapor, na němž je uveden název jejich roty a také její znak obsahující halapartny a meč, které představují symboly stráží a vojenství. Jsem přesvědčen, že pro vojáky nejsou čest, hrdost a vlastenectví jen prázdnými slovy,“ uvedl na pietním aktu hejtman Jiří Čunek. Prapor byl navíc doplněn o stuhu, na základě které bude moci rota nést jméno plukovníka in memoriam Josefa Valčíka. Stuhu k praporu na místě osobně připnula Vlasta Kadlecová, neteř Josefa Valčíka.

 

Co se týká pamětních medailí s motivem Josefa Valčíka, uděluje je Rada Zlínského kraje a kluby výsadkových veteránů Zlínského kraje spolu s Krajským vojenským velitelstvím Zlín. Udělovány jsou za významnou činnost vykonávanou v oblasti historie osvobození nebo za mimořádně záslužný čin při zajišťování péče o obranu České republiky nebo její účasti na zahraničních misích.

 

Josef Valčík, rodák ze Smoliny u Valašských Klobouk, byl členem protinacistického odboje a příslušníkem výsadkové skupiny Silver A. Spolupracoval také se členy výsadku Anthropoid na přípravě atentátu na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha. Zemřel v boji s německými oddíly v kostele sv. Cyrila a Metoděje.

 

Ocenění pamětní medailí

 

plukovník v.v. Jan Hronek

Od roku 1944 byl členem odbojové organizace „Pro vlast“, kde plnil zpravodajské úkoly ve prospěch zpravodajské sítě výsadku „CLAY“, a dále také příslušníkem 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky, kde byl zařazen jako rozvědčík. Již v roce 1945 byl prezidentem republiky vyznamenán medailí za chrabrost. Po válce vstoupil do Československé armády, zde dosáhl funkce velitele brigády. Za své politické postoje v roce 1968 byl však z této funkce odvolán a následně byl na vlastní žádost z armády propuštěn. Dlouhodobě se velmi aktivně angažuje v oblasti uchování a rozvíjení odkazu našeho národního boje za svobodu. Je spoluautorem filmových snímků, výstav, literárních prací, pořádá přednášky a besedy pro studenty i veřejnost.

 

Vlasta Kadlecová

Je neteří a nejstarší žijící příbuznou Josefa Valčíka. Pravidelně se účastní pietních aktů spojených s československým odbojem za 2. světové války, zejména pak akcí spojených s Josefem Valčíkem. Přispívá tak k udržování paměti a povědomí o historii národního odboje. Souhlasila s používáním jména svého strýce ve spojitosti s čestným názvem Roty aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Zlín.

 

Libor Láznička

Je jednatelem společnosti Continental Barum, která má největší zastoupení zaměstnanců – příslušníků aktivní zálohy ČR ve Zlínském kraji a pravidelně jim umožňuje účastnit se plánovaných cvičení dle svého zařazení. Sám Libor Láznička přispěl na pořízení praporu aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Zlín.

 

Ladislav Britaňák

Je generálním ředitelem a předsedou představenstva společnosti Česká zbrojovka. Také tato společnost má ve svých řadách několik pracovníků – příslušníků aktivní zálohy ČR a pravidelně jim umožňuje účastnit se plánovaných cvičení dle svého zařazení a nenárokuje si proplácení finanční náhrady. Česká zbrojovka pravidelně spolupracuje s Krajským vojenským velitelstvím Zlín při výcviku pěší roty jeho aktivní zálohy a poskytuje své prostory pro nácvik ochrany a obrany kritické infrastruktury. Rovněž Ladislav Britaňák přispěl na pořízení praporu aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Zlín.

 

Zdroj: TZ, Krajský úřad Zlínského kraje, Jan Vandík

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Octárna

Hotel Octárna se nachází v centru historické Kroměříže, jen několik minut chůze od ...

Restaurace ikona
Restaurace

Vegetariánská restaurace

Restaurace se nachází v samém centru historické Kroměříže, jen několik kroků od vcho...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Zámecká galerie

Významnou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži je proslulá obrazárna, představu...

Kostel sv.Jana Křtitele

Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele na Masa...

Sněmovní sál

Po požáru zámku v roce 1752 shořelo druhé poschodí a střecha severozápadního křídla z...

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

 
 
 

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý