Růžek
ikonka
Svátek sv. Martina na Východní Moravě

Datum: 7. 11. 2019, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... pozvánky ...

ilustracni obrazek

 

Svátek sv. Martina na Východní Moravě

 

Blíží se svátek sv. Martina neodmyslitelně spojený s husí pečínkou a mladým vínem. Na Východní Moravě, kde je dodržování tradic a zvyků silně zakořeněno, si návštěvníci a obyvatelé regionu přijdou na své.

 

Již v pátek 8. listopadu pořádají Svatomartinskou slavnost ve Starém Městě. Na husí hody a košt mladých vín se můžete těšit od 15 hodin v Jezuitském sklepě a polyfunkčním sále kostela sv. Ducha na náměstí Velké Moravy. V 16 hodin přijede sv. Martin na bílém koni, scházet nebude žehnání mladých vín, ohňová show, projížďky v kočáru, dvě cimbálové muziky. Hodování skončí ve 22 hodiny.

 

Do Buchlovic jste zváni na Martinské hody s právem. Proběhnou v sobotu 9. a neděli 10. listopadu a na programu je vše, co k hodům patří, například obchůzky městem, večerní hodování, hodové mše svaté v kostele sv. Martina, hodové tanečky.

 

Svatomartinské veselí ve Veselé, což je místní část obce Zašová na Valašsku, proběhne v sobotu 9. listopadu od 11 hodin. Více než třicetičlenná družina sv. Martina na koních, ale i pověstné husí hodování v místním kulturním domě jsou hlavními lákadly celodenní akce, která začne v 11 hodin požehnáním v kostele sv. Martina, večer pak bude věnován hodové zábavě v Kulturním domě ve Veselé.

 

V sobotu 9. listopadu si na Výstavišti v Kroměříži od 10 do 20 hod pochutnáte na tradičních dobrotách v průběhu Mňam!Gastrofestivalu s podtitulem Svatomartinský speciál. Scházet nebudou mladá vína, cimbálové muziky, zabijačkové speciality, různé úpravy svatomartinské husy, ale také kachny a další podzimní lahůdky. Těšit se můžete i na herečku Markétu Hrubešovou, která bude provázet programem celého dne.

 

Na mladá vína a husí menu a za další zábavou se můžete vydat i do lázeňského města Luhačovic. V sobotu 9. listopadu od 11 hodiny hledejte v Bílé čtvrti bílý stan nabízející program Komorního gurmánského festivalu Luhačovická husa.

 

 

Tradiční Žehnání svatomartinského vína přiláká stovky lidí na Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti, aby v pondělí 11. listopadu v 11 hodin byli u slavnostního obřadu žehnání Svatomartinského vína 2019 a mohli následně degustovat a odhalovat svěží chutě mladých vín.

 

Do Holešova zavítá svatý Martin na bílém koni 11. listopadu odpoledne. Po svatomartinské mši svaté v kapli sv. Martina, která bude zahájena v 16 hodin, se průvod se sv. Martinem vydá na náměstí Dr. E. Beneše, kde bude požehnáno letošním mladým vínům, následovat bude degustace.

 

 

Hanácké náměstí v Kroměříži bude žít 11. listopadu Svatomartinským hodováním od 10 do 18 hodin. První láhve svatomartinského vína v 11 hod 11 minut otevře starosta Kroměříže Jaroslav Němec, večer pak v 18 hodin projde svatomartinský průvod městem z Hanáckého na Velké náměstí. Víno bude nalévat sv. Martin osobně.

 

Také v Hulíně si 11. listopadu užijete od 10:30 do 19 hodin Svatomartinské hodování. Svatý Martin přijede na náměstí Míru na bílém koni, aby v 11:11 hod mohla být starostou města Romanem Hozou otevřena první lahev svatomartinského vína a mohlo začít hodování s pečenými husami a mladým vínem.

 

Ve Zlíně připravili Svatomartinské hody na sobotu 16. listopadu.  Na náměstí Míru se budou od 10 hodin prezentovat vinaři, kteří nabídnou milovníkům vína ochutnávku letošních mladých vín. Nebudou opět chybět ani tradiční svatomartinské pokrmy a degustační menu v čele s husou na různé způsoby. Celou akci bude doprovázet bohatý kulturní program.

 

Další akce hledejte zde.

 

Zdroj: TZ, vychodni-morava.cz

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Penzion a restaurace Zlobice

Penzion a restauraci Zlobice najdete v blízkosti krásného města Kroměříž, nazývaného ...

Restaurace ikona
Restaurace

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Libosad zv. Květná zahrada

Vznikla jako součást stavitelské aktivity biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna...

Arcibiskupský zámek

Renesanční stavba, na jejímž místě stálo hradisko patrně již v době Velkomoravské říš...

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice je situován v historickém centru města, na Stojanově náměstí....

 
 
 

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý