Růžek
ikonka
Město podá ústavní stížnost, odmítá státním zástupcem ustanoveného opatrovníka

Datum: 28. 10. 2019, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... MÚ Kroměříž ...

ilustracni obrazek

 

Město podá ústavní stížnost, odmítá státním zástupcem ustanoveného opatrovníka

 

Kroměříž podá ústavní stížnost proti rozhodnutí státního zástupce Radima Daňhela, kterým městu ustanovil pro potřeby trestního řízení proti starostovi Jaroslavu Němcovi opatrovníka. Radní přitom již dříve vybrali jako právního zástupce města advokátku Janu Zwyrtek Hamplovou, která město Kroměříž v uvedené věci hájí. Stížnost radnice proti rozhodnutí Daňhela zamítl Ctibor Hubáček z Krajského státního zastupitelství v Brně – pobočky ve Zlíně. Městu tedy nyní nezbývá nic jiného, než podat ústavní stížnost. Podání stížnosti nepodpořil komunista Michal Kostka a všech pět zástupců hnutí ANO.

 

Zwyrtek Hamplová patrně není v dané kauze žalobcům pohodlná. „Odebrat městu právo na samosprávu, a svěřit ji do rukou jednoho z advokátů, aby ten rozhodoval za řádně zvolené zastupitele, nemůže v této zemi nikdo, tedy ani státní zástupce. Půjdeme s daným usnesením k Ústavnímu soudu, protože dané rozhodnutí nemůže obstát,“ uvedla kategoricky Zwyrtek Hamplová.

 

Okresní státní zastupitelství v Kroměříži, konkrétně jeho náměstek Daňhel, v usnesení o ustanovení opatrovníka tvrdí, že v dané věci je dána kolize zájmů Němce, který je obviněný a zároveň za město jako starosta jedná. Daňhel vidí problém v tom, že starosta udělil Zwyrtek Hamplové plnou moc. Podle něj tak advokátka nemůže nestranně město hájit. Tuto argumentaci převzal i Hubáček. Opomenuli přitom, že Zwyrtek Hamplovou jako advokátku města vybrala městská rada, nikoliv sám starosta, který plnou moc poté jako statutární zástupce města pouze podepsal.

 

„Došlo k protiústavnímu zásahu do práva na samosprávu, kdy město jako jednotka územní samosprávy nadále trvá na tom, aby jako jeho zmocněnkyně vystupovala Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová. Podle Ústavy České republiky jsou územní samosprávné celky územními společenstvy občanů, které mají právo na samosprávu. To je realizováno prostřednictvím volených zástupců, členů zastupitelstva, jejichž mandát je nezcizitelný, a nelze jim ho právní cestou nijak odebrat. Státní zastupitelství však odebralo právo rozhodovat nejen obviněnému starostovi, ale i všem ostatním členům zastupitelstva, aniž má k tomu jakoukoli zákonnou oporu,“ řekla tajemnice městského úřadu Veronika Škrabalová.

 

Město Kroměříž má podle státních zástupců zastupovat advokátka Silvie Majtánová z Bystřice pod Hostýnem. „Je s podivem, že se nám paní magistra Majtánová ozvala dopisem, který byl datován o den dříve, než rozhodlo krajské státní zastupitelství o stížnosti města. Asi byla předem informována o tom, jak o naší stížnosti bude rozhodnuto. Navíc v dopise požaduje ustanovení osoby, která s ní bude spolupracovat na vyčíslení škody. Městská rada přitom dříve konstatovala, že městu v souvislosti s právními službami týkající se společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž žádná škoda nevznikla,“ uzavřel starosta Němec.

 

Zdroj: TZ, MÚ Kroměříž, Jan Vondrášek

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Excellent

Hotel Excellent nabízí ubytování evropského standardu v historické části města Kroměř...

Restaurace ikona
Restaurace

Caffé Scéna

Nabízíme posezení v příjemném prostředí kavárny a restaurace s širokým výběrem jídel ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Libosad zv. Květná zahrada

Vznikla jako součást stavitelské aktivity biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna...

Historie města

... přezdívané Hanácké Athény ... Prvopočátky města jsou přisuzovány trhové vsi, k...

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice je situován v historickém centru města, na Stojanově náměstí....

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

 
 
 

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý