Růžek
ikonka
Putovní výstava fotografií přibližuje práci nemocničních kaplanů, nyní je k vidění v Kroměříži

Datum: 18. 10. 2019, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... pozvánka ...

ilustracni obrazek

 

Putovní výstava fotografií přibližuje práci nemocničních kaplanů, nyní je k vidění v Kroměříži

 

Výstava fotografií „Být nablízku“ věnovaná službě nemocničních kaplanů je od 17. října do 6. listopadu k vidění v Kroměřížské nemocnici. Snímky vznikaly v lůžkových zdravotnických a sociálních zařízeních po celé České republice a přibližují každodenní práci lidí, kteří se věnují duchovní péči o pacienty. Výstava je putovní, od září do prosince ji postupně mohou navštěvovat pacienti, návštěvníci i zdravotnický personál ve všech nemocnicích Zlínského kraje.

 

 

Výstava představuje kolekci dvaceti černobílých snímků, jejichž autorem je fotograf Filip Fojtík. Od července do září 2013 fotografoval nemocniční kaplany při jejich službě nemocným, seniorům a umírajícím v nemocnicích, hospicích a pobytových sociálních službách v Rajhradě, Brně, Olomouci, Holešově, Kroměříži, Praze a Ostravě. Během šesti let procestovala kolekce řadu míst po celé zemi.

 

Rozvoj pastorační péče o pacienty nemocnic založených Zlínským krajem je zejména v posledním roce velmi intenzivní. Kaplani přešli začátkem letošního roku z arcibiskupství do zaměstnaneckého poměru ve všech krajských nemocnicích. V Kroměřížské nemocnici působí dva nemocniční kaplani, na konci loňského roku byla také v areálu otevřena nemocniční kaple, která vznikla přebudováním prázdného pokoje na oddělení ošetřovatelské péče v pavilonu interních oborů. „Přístup vedení nemocnic ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži k duchovní péči o pacienty je opravdu neobyčejně vstřícný. Rozvoj pastorační péče je reakcí na potřeby pacientů. Zlínský kraj je totiž specifickým regionem, je tu vysoké procento věřících lidí, téměř na každém pokoji se s nimi setkáváme,“ popsala Marta Hošťálková, která jako kaplanka působí ve zlínské nemocnici a je i koordinátorkou nemocničních kaplanů v celé olomoucké arcidiecézi a sekretářkou Katolické asociace nemocničních kaplanů v České republice.

 

Přímo v Kroměřížské nemocnici poskytují klinickou pastorační péči sestra Pavla Martínková od Milosrdných sester sv. Vincence de Paul a pastor Pavel Čep z Apoštolské církve. „Za jednotlivými pacienty přicházíme na jejich přání, mají o naše služby zájem, mnohdy se cítí osaměle. Sama jsem zdravotní sestra a vím, jak je tato práce náročná po fyzické i psychické stránce. Pacient často potřebuje, aby ho někdo vyslechl, a v běžném provozu na to není dost času. Proto jsou tu kaplani,“ uvedla sestra Pavla, která sama zvládne měsíčně okolo stovky intervencí. „Chodila jsem za jedním pánem, mnoho let se staral o svou nemocnou ženu, a když zemřela, ztratil smysl života. Povídali jsme si a dobrali jsme se k tomu, že má pro něj smysl žít a předat své zkušenosti vnoučkovi, kterého měl. Získal motivaci a začal se uzdravovat,“ vzpomněla na jeden z příběhů kaplanka, která se podle svých slov vždy snaží s pacientem najít nějaký smysl, něco, na co by se mohl těšit nebo k čemu by se mohl upínat.

 

Smyslem výstavy je podle Marty Hošťálkové přiblížit práci nemocničních kaplanů nejen veřejnosti, ale i zdravotníkům. „Sestry mnohdy po našem odchodu nacházejí pacienta na lůžku v slzách a mohou si klást otázku, co se během naší návštěvy dělo. Slzy ale mají v těchto případech očistný charakter, přinášejí úlevu. Výstavou chceme zároveň poděkovat nemocnicím, že nám daly důvěru a umožnily nám pečovat o duchovní potřeby pacientů,“ doplnila kaplanka.

 

Výstavu pořádá Kroměřížská nemocnice a Arcibiskupství olomoucké ve spolupráci s Katolickou asociací nemocničních kaplanů, Fakultní nemocnicí Olomouc a Obchodní akademií a Jazykovou školou Přerov. Dnešní vernisáže se vedle zástupců vedení nemocnice účastnil i Mons. Bohumír Vitásek, biskupský delegát pro pastoraci nemocných a prezident Arcidiecézní charity Olomouc, a zástupci Obchodní akademie a Jazykové školy Přerov. Výstava je v přízemí chirurgického pavilonu A v areálu nemocnice v Kroměříži k vidění až do 6. listopadu 2019.

 

Zdroj: nem-km.cz

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Bouček

Hotel Bouček je umístěn v historickém centru města Kroměříže, kde navazuje na tradici...

Restaurace ikona
Restaurace

Caffé Scéna

Nabízíme posezení v příjemném prostředí kavárny a restaurace s širokým výběrem jídel ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Arcibiskupský zámek

Renesanční stavba, na jejímž místě stálo hradisko patrně již v době Velkomoravské říš...

Sněmovní sál

Po požáru zámku v roce 1752 shořelo druhé poschodí a střecha severozápadního křídla z...

Kostel sv.Jana Křtitele

Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele na Masa...

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice je situován v historickém centru města, na Stojanově náměstí....

 
 
 

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý