Růžek
ikonka
Jordánskou princeznu pozvali do Zlínského kraje

Datum: 9. 10. 2019, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... Zlínský kraj ...

ilustracni obrazek

 

Jordánskou princeznu pozvali do Zlínského kraje

 

Spolupráce na Cyrilometodějské stezce a Stezce doby železné v Podunají byla předmětem mezinárodní konference pořádané 30. 9. Ministerstvem turismu Bulharska. Konferenci zahájila tamější ministryně cestovního ruchu Nikolina Angelkova, ministr kultury Boil Banov a jordánská princezna, Její královská Výsost Dana Firas, velvyslankyně UNESCO pro ochranu kulturního dědictví. Princezna Firas je významná a vlivná osobnost, která se velmi zasazuje za ochranu světového kulturního a přírodního dědictví. Sama působí ve správě nejznámější jordánské památky pod ochranou UNESCO – skalního města Petra prostřednictvím nevládní organizace Petra National Trust.

 

„Využili jsme jedinečné příležitosti představit v Sofii velkomoravské dědictví a sama princezna projevila zájem se k nám podívat a přesvědčit se, že v našem kraji také žijeme na historicky cenném území plném vzácných a stále nově objevovaných nálezů,“ uvedl starosta Modré Miroslav Kovářík.

 

Konference se zúčastnilo kolem sta účastníků z více než 10 evropských zemí, které spojuje řeka Dunaj: představitelé Evropské unie, Evropské rady, diplomatického sboru, zástupci muzeí, vědeckých institucí a samospráv.

 

 

„Na prestižní konferenci jsme přijeli na pozvání bulharské ministryně turismu. Informovali jsme o tematicky souvisejících top památkách, trasách a akcích v česko-slovenském příhraničí a evropském přesahu cyrilometodějského dědictví. Publikum také shlédlo několik krátkých videí – o putování po značené trase ze Skalky nad Váhom do Velehradu, o cyrilometodějských slavnostech v Nitře i na hradisku v Bojné. Zástupci bulharského ministerstva turismu i odborných institucí projevili velký zájem o spolupráci se sdružením, protože kulturní stezka je moderní způsob interpretace kulturního dědictví, který oslovuje i mladou generaci,“ shrnula Martina Janochová, ředitelka sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje. Cestu společně s ní podnikli také zástupci slovenských partnerů: Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře, Slovenského domu Centrope a Krajské organizace cestovního ruchu Bratislava región.

 

V diskusním panelu o Cyrilometodějské stezce přednesli své příspěvky o bohatém cyrilometodějském dědictví v této zemi zástupci Bulharské Akademie věd, Cyrilometodějského výzkumného centra nebo  Sofijské univerzity nebo Historického muzea Samokov. „Máme zájem na tom, aby se stali součástí naší partnerské sítě, kvůli jejich odbornosti i kvůli naplnění požadavku aktivně spolupracovat nejméně ve třech zemích, abychom získali „značku kvality“ Evropská kulturní stezka Rady Evropy,“ doplnil krajský radní Jan Pijáček, zároveň předseda sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje.

 

Bulharsko je nositelem cyrilometodějské tradice, píše se zde znakovou cyrilicí, která navázala na hlaholici sestavenou Konstantinem-Cyrilem. Z pohledu odkazu jsou zásadní místa Preslav, Pliska, Veliko Tarnovo nebo Plovdiv. Mezi skvostnými sakrálními památkami v Sofii je možné obdivovat například chrám zasvěcený Cyrilu a Metodějovi ze zač. 20. století umístěný v oblasti tzv. toleranční zóny, kde se setkávají vlivy několika světových náboženství.

 

Zdroj: TZ, Krajský úřad Zlínského kraje, Ing. Martina Janochová, ředitelka sdružení EKSCM

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Excellent

Hotel Excellent nabízí ubytování evropského standardu v historické části města Kroměř...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Historie města

... přezdívané Hanácké Athény ... Prvopočátky města jsou přisuzovány trhové vsi, k...

Sněmovní sál

Po požáru zámku v roce 1752 shořelo druhé poschodí a střecha severozápadního křídla z...

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

Zámecká galerie

Významnou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži je proslulá obrazárna, představu...

 
 
 

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý