Verze pro PDA

ikonka
Den Ivana Hoffmana: Moudří senátoři

Datum: 16. 8. 2018, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

 

Den Ivana Hoffmana: Moudří senátoři

 

Většině senátorů se nezamlouvá nápad měnit volební systém voleb do Senátu. Nebude v tom nic osobního, protože nejbližší volby proběhnou postaru a případná změna se bude vztahovat na někoho jiného, než kdo o ní rozhodne. Zvažovaný přechod na jednokolový systém se nelíbí kritikům principu, podle kterého vítěz bere vše.

 

Domnívají se, že senátor zvolený ve dvoukolovém systému disponuje širší podporou voličů. Na místě je otázka, zda to stojí za peníze, o které je dvoukolový systém dražší.

 

Je dobré si uvědomit, že volební výsledek se neodvíjí od volebního systému, ale od rozhodnutí voličů. A protože voliče na rozdíl od volebního systému vyměnit nelze, je od senátorů moudré, že se ke změně, která by pravděpodobně volby nevylepšila, stavějí negativně.

 

Šetřit na volbách je riskantní. Senát vzešlý z jednokolové volby by více kopíroval složení Poslanecké sněmovny, což by jej činilo zbytečnějším. Jde o to, že Senát v našem ústavním systému plní roli pojistky a v zájmu občana není na pojistce šetřit, nýbrž dbát na to, aby co nejlépe plnila svou funkci. Jednokolová volba do Senátu by byla krokem k jednokomorovému parlamentu, který by se bez senátní pojistky choval „odjištěně“.

 

Senát není moc populární, ale zatím nám nevadí natolik, abychom preferovali strany, které ho chtějí zrušit. Osud Senátu je do značné míry v rukou senátorů. Nemusí nás přesvědčit o své nepostradatelnosti. Postačí, když nás přesvědčí, že neškodí, nezdržují a že se nevyvyšují, ale pozorně naslouchají občanovi a v jeho zájmu dohlížejí na poslance.

 

Volební systém do Senátu je mimochodem lepší než ten do sněmovny a měl by generovat moudřejší zastupitele. Ale i zde platí, že systém nevolí. Volíme my, občané.

 

Ivan Hoffman, komentátor Deníku

 

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze