Růžek
ikonka
Pro kompostér si může přijít každý z obyvatel Kroměříže

Datum: 29. 3. 2018, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... MÚ Kroměříž ...

ilustracni obrazek

 

Pro kompostér si může přijít každý z obyvatel Kroměříže

 

Radnice zrušila omezení v podobě seznamu ulic, jejichž obyvatelé mají nárok na kompostér. Od 3. dubna si tak pro kompostér může přijít každý obyvatel Kroměříže, tedy i lidé z lokalit, kde jsou hnědé popelnice na bioodpad, zahrádkáři, obyvatelé bytových domů či chataři a chalupáři. „Kompostéry se budou vydávat do vyčerpání zásob. Kdo dřív přijde, ten si ho odnese,“ uvedl místostarosta Marek Šindler.

 

Město kompostéry vydává od poloviny ledna, zatím jich rozdalo asi polovinu z celkového počtu 2137. Stály zhruba 6,3 milionu korun, přičemž 85 procent nákladů město získalo dotací z evropských fondů. Kompostéry ve městě podpoří separaci odpadu. Byly nejdříve určeny pro obyvatele rodinných domů v přesně určených lokalitách Kroměříže a v místních částech. Od 1. března radnice seznam ulic rozšířila, neboť část občanů, kteří měli na kompostér v první vlně nárok, si pro něj nepřišla.

 

„Chtěli jsme, aby si kompostér vyzvedli především lidé z lokalit, kde nejsou rozmístěné hnědé popelnice na bioodpad. Počítali jsme od začátku s tím, že část z nich o kompostér zájem mít nebude, protože řada obyvatel rodinných domů se zahrádkaření nevěnuje. Proto nyní podle plánu dáváme možnost třeba i lidem z bytů, kteří mají zahrádky na okraji města nebo v místních částech, a také obyvatelům Vážan, kteří v prvních dvou vlnách na seznamu oprávněných nebyli,“ dodal Šindler.

 

Podle něj radnici žádné významné množství kompostérů nezůstane. „Od ledna jsme zaznamenali řadu dotazů na kompostéry od lidí z lokalit, kam kompostéry v prvních vlnách nebyly určeny. Zájem cítíme také od zahrádkářských sdružení. Nemáme tedy rozhodně „dotačně zamotanou hlavu“, jak nám podsouval komentář v Týdeníku Kroměřížska. A nebojíme se ani toho, že bychom nedodrželi podmínky dotace,“ řekl Šindler.

 

Kompostéry lidé dostávají jako výpůjčku, po pěti letech se stanou jejich majetkem. Občané přijdou na oddělení místních poplatků (budova městské policie na Velkém náměstí 33, lidé tam platí poplatky za odpad) podepsat smlouvu o výpůjčce a smlouvu darovací. Zahrádkáři musí uvést parcelní číslo a místo, kde zahrádku mají. Úředník také zkontroluje, zda občan není dlužníkem města. S podepsanou smlouvou lidé zajedou do zahradnictví Biopasu v ulici Albertova, kde jim bude kompostér vydán.

 

Podle Týdeníku Kroměřížska město nevěnovalo dostatek úsilí propagaci kompostérů. „Rozhodně se neomezila na tiskovou zprávu, jak tvrdí Týdeník. Využili jsme řadu komunikačních kanálů v čele s městským zpravodajem a internetovými stránkami radnice. O kompostérech psala regionální i celostátní média a vysílala o nich rádia. A také jsme informace v místních částech hlásili místním rozhlasem. Kdo aspoň trochu sleduje své okolí, o možnosti získat kompostér ví,“ mínil Šindler.

 

Například Týdeník Kroměřížska o tom, že Kroměříž bude rozdávat kompostéry, napsal od listopadu 2016 osm článků a navíc zmíněný komentář ve vydání 6. března 2018. Radnice ve věci vydala od prosince 2017 tři tiskové zprávy, které se objevily i na webu města, na jehož titulní straně je navíc odkaz se všemi informacemi. Téma kompostérů nechybělo ani v žádném ze čtyř letošních tištěných zpravodajů města. Objevilo se i ve zpravodajství Českého rozhlasu a Rádia Kroměříž.

 

O kompostérech psaly regionální INFOnoviny a Kroměřížský deník i celostátní deníky Mladá fronta Dnes a Právo. Informace se objevily i na internetových stránkách médií, a to kromě zmíněných deníků například i na regionálním webu www.kromeriz.cz nebo na celostátním www.parlamentnilisty.cz. Zprávy vydané agenturou ČTK pak pro zajímavost převzal třeba i web Českého sdružení pro biomasu biom.cz i ekologicky zaměřené stránky www.enviweb.cz, www.ekolist.cz či odpady-online.cz.

 

Zdroj: TZ, MÚ Kroměříž, Jan Vondrášek

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Bouček

Hotel Bouček je umístěn v historickém centru města Kroměříže, kde navazuje na tradici...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Historie města

... přezdívané Hanácké Athény ... Prvopočátky města jsou přisuzovány trhové vsi, k...

Libosad zv. Květná zahrada

Vznikla jako součást stavitelské aktivity biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna...

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

Zámecká galerie

Významnou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži je proslulá obrazárna, představu...

 
 
 

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý