Růžek
ikonka
I komiksem lze vyučovat matematiku

Datum: 26. 10. 2017, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... Zlínský kraj ...

ilustracni obrazek

 

I komiksem lze vyučovat matematiku

 

O způsobech, jak zatraktivnit výuku matematiky na druhém stupni základních škol a na školách středních jednali dnes ve Zlíně odborníci na matematiku, učitelé i zainteresovaní zájemci na Konferenci pro rozvoj matematické gramotnosti škol Zlínského kraje. Byla uspořádána jako součást projektu Krajský akční plán rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje financovaného z Evropské unie. Konferenci pro více než sto účastníků zorganizoval Zlínský kraj.

 

„Matematika bývá někdy považována za strašáka, a přitom je to obor, který se týká všech oblastí života, navíc rozvíjí logiku a také tolik potřebné umění zodpovědně hospodařit, což potřebujeme nejen při sestavování státního či krajského rozpočtu, ale třeba i při rozmýšlení, co si rodina může dovolit pořídit, aniž by se zbytečně zadlužila,“ řekl Miroslav Gazdík, který je původní profesí učitel matematiky. Na dnešní konferenci jako radní Zlínského kraje zodpovědný za školství nemohl přijít, protože se účastnil porady vedení právě o krajském rozpočtu na příští rok.

 

O aktivitách, které mají potenciál zlepšit zájem dětí o matematiku, přednášeli např. Eduard Fuchs, vedoucí katedry matematiky Masarykovy univerzity Brno, Eva Zelendová, vedoucí Oddělení pro matematické, přírodovědné a digitální vzdělávání Národního ústavu pro vzdělávání či Zuzana Pátíková, odborná asistentka matematického ústavu Univerzity T. Bati.

 

„Není pravda, že výuka matematiky vyžaduje revoluční změnu. Je však rozumné využít možnosti evropských peněz ke vzdělávání učitelů a k zavádění nových kreativních forem do vyučování tohoto předmětu,“ řekl docent Eduard Fuchs.

 

„Seminář je pro mě inspirativní. Bylo nám předvedeno, jak dětem připodobnit konkrétní matematické příklady k situacím běžného života. Někteří žáci mají k přírodovědným předmětům předem jakousi nechuť, ale tak, jak se musí ve škole poprat s vyluštěním nějakého zapeklitého příkladu, tak se budou v životě muset také vyrovnat s řešením různých složitých situací. Matematika je v tomto směru dobrý trénink,“ vyjádřil se Radim Kopunec, který učí matematiku na gymnáziu v Uherském Brodě, a dodal: „Zaujaly mě například kreativní metody využití komiksů pro vymýšlení různých matematických úloh, anebo uplatnění matematických dovedností v jiných předmětech – třeba v dějepisu při řazení historických událostí na časové ose.“ 

 

Konference přilákala mj. i dvě paní učitelky ze Základní školy Komenského II. ve Zlíně, které se zúčastnily i nedávné akce Ladění, zaměřené na zvýšení čtenářské gramotnosti, rovněž organizované v rámci Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání. Právě o souvislosti mezi čtenářskou a matematickou gramotností spolu hovořily o přestávce: „Některé zadání slovních úloh bývá tak obsáhlé, že zabere u přijímacích zkoušek půl strany textu a pokud děti neporozumí logice textu, tedy tomu, co se po nich vlastně vyžaduje, těžko najdou správné matematické řešení. Znalost vzorečků jim sama o sobě není nic platná, jestliže je neumí správně uplatnit v souvislostech. Výuku matematiky je potřeba zpestřit, aby nebyla suchá a odtržená od praxe,“ doplňují se Silvie Ingrová a Pavlína Boucníková.

 

Za přínosnou označil konferenci i Marián Greš, pedagog volného času z Domu dětí a mládeže ASTRA Zlín: „Byla tady řeč o využití matematiky v různých zájmových kroužcích a aplikovat ji do náročnějších digitálních her rozvíjejících matematické myšlení a představivost. To se mi jeví jako vhodná cesta a je dobře, že se tímto odborníci zabývají,“ řekl Marián Greš.

 

O tom, jak lze hodnotit matematickou gramotnost a jak k této problematice přistupuje Česká školní inspekce, hovořili v odpolední části programu Eva Řídká a Dana Tomandlová ze společnosti CERMAT.  

 

Zdroj: TZ, Krajský úřad Zlínského kraje, Helena Mráčková


 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Restaurace ikona
Restaurace

Caffé Scéna

Nabízíme posezení v příjemném prostředí kavárny a restaurace s širokým výběrem jídel ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Kostel sv.Jana Křtitele

Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele na Masa...

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, Muzeum...

Arcibiskupský zámek

Renesanční stavba, na jejímž místě stálo hradisko patrně již v době Velkomoravské říš...

Zámecká galerie

Významnou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži je proslulá obrazárna, představu...

 
 
 

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý