Růžek
ikonka
Členství v síti UNESCO přineslo kroměřížským školám inspiraci i prestiž

Datum: 2. 10. 2017, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... MÚ Kroměříž ...

ilustracni obrazek

 

Členství v síti UNESCO přineslo kroměřížským školám inspiraci i prestiž

 

Dvě základní školy zřizované kroměřížskou radnicí patří do Sítě přidružených škol UNESCO - Základní škola Zachar od roku 1997 a Základní škola U Sýpek od roku 2002. Školám členství přineslo nová témata a inspiraci, ale také prestiž. Učí své žáky novým pedagogickým metodám a ukazují jim dnešní docela složitý svět i z jiného pohledu, ocenil starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

 

Základní škola Zachar se k síti škol UNESCO přidružila v Kroměříži jako první. Podle ředitelky a radní města Petry Fečkové se školy v Kroměříži v době zápisu zámku, Podzámecké zahrady a Květné zahrady na seznam světového dědictví UNESCO (1998) o členství v síti velmi zajímaly. Kromě zmíněných dvou základních tak do ní patří i tři střední školy – Gymnázium Kroměříž, Střední zdravotnická škola Kroměříž a Tauferova SOŠ veterinární Kroměříž.

 

„V poslední době prestiž narůstá, neboť počet škol v síti je omezený. Školy musí být aktivní, hlídá se to,“ uvedla Fečková. Členství v síti měnilo v ZŠ Zachar osnovy, například přibylo hodin dějepisu. „V něm a v předmětu Výchova k občanství se dělají témata a projekty přidružených škol UNESCO. Oblast lidských práv jsme zařadili do předmětu Etická výchova. Velká témata stanovená Organizací spojených národů se pak zpracovávají ve velkých školních projektech,“ popsala Fečková.

 

Loni například žáci devátých tříd připravovali ve velkém školním projektu své vlastní komentované prohlídky pro žáky prvního stupně. „Poznávání města formou exkurzí začínáme už na prvním stupni, na druhém se to rozšiřuje na okolní region. Je důležité, aby děti věděly, kde žijí,“ doplnila Fečková. Projekty, které se neodehrávají jen v učebnách, realizuje i ZŠ U Sýpek. „Například jde o výtvarné happeningy v parku před školou,“ uvedla ředitelka Eva Šílová.

 

Podle ní je členství v síti škol UNESCO obrovským závazkem na kvalitu práce školy. „Zároveň přináší novou inspiraci, podněty i zajímavá témata, která můžeme s dětmi zpracovávat. Díky tomu není práce ve škole jednotvárná. Činnost školy je variabilní a rozvíjí veškeré komunikativní, pracovní i intelektové kompetence dětí,“ uvedla Šílová. Žáci ZŠ U Sýpek se zabývali například ochranou životního prostředí, historií, mýty a pověstmi, poznáváním Zlínského kraje, ale třeba i geologií.

 

Výuku oživuje také výměna poznatků se školami v zahraničí, která probíhá přes internet. „Sami jsme například v loňském školním roce iniciovali dva projekty zaměřené na oblast německého a anglického jazyka, které souvisely s památkami UNESCO a s pohádkami,“ doplnila Šílová.

 

ZŠ U Sýpek ode dneška v Kroměříži hostí 23. Valné shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO v ČR. Účastní se jej devět desítek zástupců z 54 základních, mateřských, středních a vyšších odborných škol. Shromáždění potrvá do úterka, kdy delegáty přijede pozdravit i ministr školství, mládeže a tělovýchovy a předseda České komise pro UNESCO Stanislav Štech.

 

Zdroj: TZ, MÚ Kroměříž, Jan Vondrášek

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Penzion a restaurace Zlobice

Penzion a restauraci Zlobice najdete v blízkosti krásného města Kroměříž, nazývaného ...

Restaurace ikona
Restaurace

Caffé Scéna

Nabízíme posezení v příjemném prostředí kavárny a restaurace s širokým výběrem jídel ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Sněmovní sál

Po požáru zámku v roce 1752 shořelo druhé poschodí a střecha severozápadního křídla z...

Kostel P. Marie

Barokní kostel Nanebevzetí Bl. Panny Marie na Riegrově nám. si dochoval raně středově...

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, Muzeum...

Arcibiskupský zámek

Renesanční stavba, na jejímž místě stálo hradisko patrně již v době Velkomoravské říš...

 
 
 

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý