Textova verze

ikonka
Roční holčička onemocněla leukemií, pomoci jí mohou noví dárci kostní dřeně

Datum: 21. 9. 2017, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... MÚ Kroměříž ...

ilustracni obrazek

 

Roční holčička onemocněla leukemií, pomoci jí mohou noví dárci kostní dřeně

 

Roční holčička z Kroměříže Julinka onemocněla zhruba před měsícem vzácnou formou leukemie – juvenilní myelomonocytární leukemií. Její jediná šance na úplné uzdravení je transplantace kostní dřeně. Pevně doufám, že se vhodný dárce kostní dřeně pro Julinku podaří najít a že se holčička uzdraví, uvedl starosta Jaroslav Němec.

 

Pomoci Julince nebo i dalším nemocným budou moci také Kroměřížané. Ve středu 27. září od 17:00 do 19:00 se totiž budou moci v hotelu Excellent v Kroměříži zapsat do Českého národního registru dárců dřeně. Přijít mohou lidé ve věku od 18 do 35 let. „Přijďte se, prosím, zapsat do registru dárců kostní dřeně a můžete třeba zrovna vy zachránit Julince život,“ oslovila možné dárce maminka holčičky Lucie.

 

Český národní registr dárců dřeně byl založen jako jedna z aktivit Nadace pro transplantace kostní dřeně v roce 1992. Stalo se tak z podnětu rodin nemocných s těžkými hemato-onkologickými onemocněními. Otcem zakladatelem byl tehdejší primář Hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň MUDr. Vladimír Koza.

 

Podle webu registru v něm bylo ke konci letošního srpna zapsáno přes 74 000 dárců. Od roku 1992 se uskutečnilo 642 odběrů, z toho 445 pro pacienty z České republiky. Od zahraničních dárců dostalo kostní dřeň díky registru 839 pacientů z České republiky.

 

Zdroj: TZ, MÚ Kroměříž, Jan Vondrášek

 

 

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze