Růžek
ikonka
Zemědělci ze Zlínského kraje oslaví v Kroměříži dožínky

Datum: 15. 8. 2017, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... MÚ Kroměříž ...

ilustracni obrazek

 

Zemědělci ze Zlínského kraje oslaví v Kroměříži dožínky

 

Zemědělci ze Zlínského kraje oslaví v Kroměříži konec žní dožínkovou slavností. Letošní jedenáctý ročník představí dovednosti zemědělců a bude také folklorní přehlídkou. Loni se dožínkového průvodu zúčastnilo zhruba 800 krojovaných účinkujících, letos se očekává podobný počet. „Úrodu je potřeba oslavit, ale s pokorou. Jsou totiž oblasti, které na tom nejsou zdaleka tak dobře, jako je Zlínský kraj,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

 

Zemědělci mají důvod slavit, i když výnosy jsou letos po minulých letech hojnosti opět průměrné. Podle ředitele Okresní agrární komory Kroměříž Milana Hebnara byly na Kroměřížsku asi o 15 procent nižší než loni. „Nejsme na tom ale tak hrozně, jako jsou zemědělci z regionů, které více postihlo sucho,“ uvedl Hebnar. Výnos u pšenice a řepky na okrese Kroměříž je podle něj oproti loňsku nižší asi o jednu tunu na hektar, u ječmene je podobný jako v minulém roce.

Kroměřížsko je považováno za obilnici kraje, zemědělci zde pravidelně dosahují nejvyšších výnosů. Právě proto se oslava konce sklizně koná v Kroměříži. Podle Němce patří dožínky k nejvýznamnějším akcím ve městě. „Jsme rádi, že můžeme přivítat významné osobnosti i zemědělce, folkloristy a návštěvníky nejen z Hané, ale i ze Zlínska, Slovácka, Valašska a dalších regionů,“ dodal kroměřížský starosta. Na dožínky by podle Hebnara měl přijet i ministr zemědělství Marian Jurečka, hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek či prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek.

 

Slavnost začíná v pátek 18. srpna v 10:00 dožínkovým jarmarkem na Velkém náměstí, který doplní od 15:00 workshopem Plody země v krásu proměněné. V 19:00 přijdou na řadu pozdravy partnerských měst, jejichž představitelé do Kroměříže přijedou. Ve 20:00 první den dožínek zakončí Tomáš Kočko & Orchestr. V sobotu v 10:00 pokračuje dožínkový jarmark, který tentokráte doplní výstava zemědělské techniky. V 10:00 vyjde z Komenského náměstí dožínkový průvod krojovaných na Velké náměstí.

 

V 11:00 je na Velkém náměstí na programu slavnostní zahájení, při kterém převezme dožínkový věnec hospodář – zlínský hejtman. O půl hodiny později převezmou ocenění vítězové soutěže Regionální potravina Zlínského kraje. Od 14:30 začnou vystoupení folklorních souborů a dechových hudeb. Podobně jako loni se v Klubu Starý pivovar od 8:00 koná gastrofestival, na němž bude každý region prezentovat své speciality.

 

„Letošní novinkou doprovodného programu bude dožínková wellness oáza v zahradě u chrámu sv. Mořice. Návštěvníci zde například budou moci chodit po obilí, budou se čichat různé vůně a lidé si zde také budou moci odpočinout,“ popsala ředitelka Domu kultury v Kroměříži Daniela Hebnarová. Kompletní program dožínek je na webu zde...

 

Dožínky jsou jednou z nejstarších domácích i světových lidových tradic. Jejich smyslem byly oslava ukončení sklizně obilí, které zajišťovalo obživu na další období, a poděkování za štědré dary poskytnuté přírodou. Většinou se odehrávaly na statku hospodáře, který měl povinnost žence pohostit a radovánky chasy zaplatit. Dožínky se v Kroměříži konaly do roku 1974, tradice byla obnovena až v roce 2007.

 

Zdroj: TZ, MÚ Kroměříž, Jan Vondrášek

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel La Fresca

Hotel je situován uprostřed jihovýchodní fronty Velkého náměstí v Kroměříži s přímým ...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Bouček

Hotel Bouček je umístěn v historickém centru města Kroměříže, kde navazuje na tradici...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Libosad zv. Květná zahrada

Vznikla jako součást stavitelské aktivity biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna...

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, Muzeum...

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

Kostel sv.Jana Křtitele

Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele na Masa...

 
 
 

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý