Textova verze

ikonka
Kraj se chce soustředit na rozvoj polytechnického vzdělávání i pestřejší jazykovou výuku

Datum: 24. 2. 2017, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... Zlínský kraj ...

ilustracni obrazek

 

Kraj se chce soustředit na rozvoj polytechnického vzdělávání i pestřejší jazykovou výuku

 

Zlínský kraj má schválen nový Krajský akční plán rozvoje vzdělávání. Dokument, definující klíčová opatření pro rozvoj vzdělávání na území kraje, byl projednán a schválen příslušnou pracovní skupinou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Přispět by měl ke zlepšení řízení škol a obecně ke zvýšení kvality ve vzdělávání.

 

„Ve schváleném akčním plánu jsou stanoveny konkrétní priority a jednotlivé kroky vedoucí k dosažení vytyčených cílů. Pozornost je přitom zaměřena zejména na polytechnické vzdělávání, kariérové poradenství, odborné vzdělávání, spolupráci se zaměstnavateli, podnikavost, inkluzi, ale také na podporu výuky cizích jazyků nebo zvyšování kompetencí v oblasti informačních a komunikačních technologií,“ nastínil Petr Gazdík, radní Zlínského kraje pro školství.

 

Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Zlínského kraje je zaměřen především na střední a vyšší odborné školy, některé z výše uvedených oblastí však budou podporovány také v základních a mateřských školách i v neformálním a zájmovém vzdělávání.

 

Dokument obsahuje také návrhy konkrétních projektů. Jedním z nich je projekt, který má vést k zatraktivnění výuky technických a přírodovědných předmětů, a to například prostřednictvím on-line aktivit škol, kdy na jednom úkolu bude pracovat více škol nebo větším propojením škol a firem formou exkurzí či stáží žáků. Pro propagaci polytechnického vzdělávání by chtěl kraj využít i tzv. „Ambasadorů“, tedy úspěšných a známých lidí ve svých oborech, kteří by propagovali svůj obor, vedli volnočasové aktivity, zaštiťovali projektové dny atd.

 

K větší čtenářské a matematické gramotnosti má přispět projekt, mezi jehož aktivity by měly patřit podpora tvorby školních časopisů a přehlídek školních divadelních souborů, realizace E-knihovny (půjčování elektronických knih) či akce Noc s Pythagorem (obdoba akce Noc s Andersenem zaměřená na matematiku). Projekt na podporu jazykové výuky pak počítá s větším využitím rodilých mluvčích a informačních technologií pro výuku cizích jazyků či s realizací tematických projektových dnů a soutěží (např. na téma Zahraniční kuchyň, Najdi si kamaráda v zahraničí aj.).

 

Zdroj: TZ, Krajský úřad Zlínského kraje Jan Vandík

 

 

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze