Textova verze

ikonka
Porovnávání platů

Datum: 14. 12. 2016, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

 

Porovnávání platů

 

Když statistik řekne, že by se mzdy v Česku měly vzhledem k růstu ekonomiky zvyšovat, jde o věcné konstatování, nikoli o výzvu, domlouvání mzdám, aby se rychleji zvyšovaly. Mzdy se totiž nikdy nezvýší o víc, než musí. A tak chce-li statistik vysvětlit, proč se české mzdy nacházejí zhruba na polovině evropského průměru, pomáhá si například údajem, že ve Francii zastupují odbory prakticky všechny zaměstnance, zatímco u nás jen polovinu zaměstnanců. I proto vydělá náš zaměstnanec polovinu toho, co Francouz.

 

Z porovnání platů je patrné, že na tom jsme v průměru lépe, než řada chudších zemí EU, ale západní úroveň je někde úplně jinde. Mrzuté je, že většina zaměstnanců nedosáhne na průměrnou mzdu a že téměř pětina zaměstnanců je pracující chudobou. Na zdejší rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými jsme citlivější, než na to, že si někde v cizině lidé vydělají víc.

 

U statistických dat mimořádně záleží na tom, kdo jimi listuje. Zjistit z nich, jak na tom objektivně jsme je nemožné, neboť jak říkal už Cicero, osudem člověka je jeho povaha. Optimista i ze špatných dat vyčte něco pozitivního, zatímco pesimistu ani skvělá čísla neochrání před obavou, že nakonec špatně skončí. Statistici nechávají na nás, jak s jejich zprávou naložíme, zda propadneme zuřivosti anebo se nám uleví. Pro obé dodali relevantní podklady.

 


Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde...

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze