Růžek
ikonka
Hejtman Stanislav Mišák se v neděli setkal s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou

Datum: 27. 9. 2016, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... Zlínský kraj ...

ilustracni obrazek

 

Hejtman Stanislav Mišák se v neděli setkal s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou

 

Zachování výrovy letadel, silnice II. a III. tříd, dálniční úseky nebo aktuální situace v krajském zdravotnictví byly hlavními tématy nedělní návštěvy předsedy vlády Bohuslava Sobotky ve Zlínském kraji.  O jednotlivých bodech programu premiér diskutoval s hejtmanem Zlínského kraje Stanislavem Mišákem, předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů KOVO Josefem Středulou a zástupci odborů kunovické letecké společnosti Aircraft Industries.

 

„Důležitou součástí naší debaty byla spolupráce mezi vládou a krajem a stanovení priorit, které v rámci této vzájemné spolupráce máme. Při dnešním setkání bylo výjimečné ranní setkání se zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů KOVO, protože jsme řešili situaci ve společnosti Aircraft Industries Kunovice. Společně se zástupci Zlínského kraje jsme diskutovali situaci, která v tuto chvíli prochází složitým ekonomickým obdobím. Já musím jasně říci, že Vláda České republiky má společně se zástupci Zlínského kraje zájem na tom, aby maximum výroby bylo udrženo tady v Kunovicích, v České republice. Máme zájem na tom, aby se společnost stabilizovala, aby se udržela zaměstnanost a především, aby se v této společnosti udrželi odborníci. My jako zástupci vlády budeme jednat s ruskou stranou tak, abychom jasně deklarovali zájem české vlády na tom, aby se výroba nestěhovala do Ruska. Samozřejmě že odpovědnost za ekonomickou stabilizaci má vlastník, nicméně pro nás je důležité, aby Česká republika nepřišla o významnou část letecké výroby,“ řekl na úvod tiskové konference předseda Vlády ČR Bohuslav Sobotka.

 

Další body jednání se týkaly krajské agendy. „Chtěl bych zmínit to, že vláda v posledních dvou letech poskytla krajům 7,5 miliardy na to, aby se pohnula z místa otázka rekonstrukce silnic II a III třídy. V minulosti takovéto finanční prostředky poskytovány nebyly, naše vláda byla první, která s tím začala. Tak, jak mě informoval pan hejtman Mišák, 300 milionů z této částky bylo proinvestováno i ve Zlínském kraji. Já, jako předseda vlády, mám velký zájem na tom, aby byla tato forma příspěvku na rekonstrukci dvojek a trojek zachována a pokračovala i v roce 2017. Vláda se k tomuto tématu vrátí a v okamžiku, kdy budeme projednávat rozpočet fondu dopravy na rok 2017. Já budu chtít, abychom vyčlenili finanční prostředky tak, aby tyto investice mohly v krajích pokračovat. Tak, jak jezdím po krajích a potvrdilo se mi to i zde v kraji Zlínském, tak kraje mají připraveny projekty. Zástupci Zlínského kraje mě dnes ujistili, že kraj má dostatek projektů a tedy je důležité, abychom v příštím roce pokračovali v podpoře ze strany vlády,“ pokračoval premiér. V návaznosti na dopravu premiér neopomenul otázku dostavby dálničních úseků D49 a D55. „My jsme dnes mluvili o stavu přípravy tak, jak to vidí kraj. Já chci potvrdit, že tyto dvě stavby patří mezi klíčové ze strany vlády. Vláda sleduje vývoj, v tuto chvíli je klíčové, aby ministerstvo dopravy dodalo podklady ministerstvu životního prostředí,“ ujistil zástupce kraje premiér.

 

Debata se také dotkla otázky zvýšení platů ve zdravotnictví a v sociálních službách. „Vláda rozhodla o tom, že od 1. listopadu se zvýší tarifní platy v sociálních službách o 4%, dále jsme rozhodli o tom, že od 1. ledna se zvyšují platy sester, lékařů a dalších zaměstnanců v nemocnicích o 10%.  Přirozeně máme zájem na to, aby tuto změnu kraje promítly také v organizacích, které kraje zřizují. Mluvili jsme o situaci v krajském zdravotnictví. Já chci ocenit fakt, že vedení Zlínského kraje se podařilo v uplynulých čtyřech letech výrazně stabilizovat hospodaření nemocnic. Já pevně doufám, že k tomu přispěla i politika vlády, kdy se nám podařilo zlepšit úhrady vůči nemocnicím, zejména vůči nemocnici ve Zlíně, byť samozřejmě ne všechno je ještě hotovo. Tak, jak jezdím po České republice je evidentní, že zde existují velmi silné komerční zájmy, je evidentní, že podnikatelé, kteří podnikají ve zdravotnictví, tak krouží okolo krajských nemocnic, chtěli by kupovat, ale tyto nemocnice nejsou na prodej a já pevně doufám, že to tak zůstane. Protože cílem by mělo být, aby tyto nemocnice spravoval veřejný sektor a v žádném případě nebyly privatizovány,“ doplnil premiér Sobotka.

 

„Co se týče firmy Aircraft Industries tak, jak řekl pan premiér, deklarovali jsme společný zájem na zachování výroby ve Zlínském kraji,“ navázal na premiérův komentář hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. „Důležitou částí naší debaty byla záležitost silnic II. a III. tříd. Dohoda o podpoře těchto silnic vycházela z toho, že 80% přepravních výkonů se děje na silnicích II. tříd a že to není saturováno. Proto by bylo spravedlivé a poctivé, že to, co se z této dopravy získává do státního rozpočtu, aby se přesunulo i do krajských silnic. Nehledě na to, že tyto silnice byly krajům předány s velkým vnitřním dluhem. Navíc je potřeba si uvědomit, že velmi nákladné byly investice do mostů. Lidé nerozlišují to, jestli jedou po silnici, kterou spravuje kraj, nebo stát. Myslím si, že by měl být společný zájem na tom, aby byly silnice v co nejlepším stavu, protože jezdíme po nich všichni,“ doplnil hejtman a pokračoval tématem podpory dobudování dálničních úseků D49 a D55 ve Zlínském kraji. „Chtěl bych panu premiérovi osobně poděkovat, že se angažoval ve vyřízení výjimky. Chtěl bych také vzpomenout, že díky europoslankyni Olze Sehnalové, se nám podařilo tyto dvě komunikace dostat do mezinárodní sítě TEN-t, což je jedna z podmínek, aby výjimku mohla komunikace dostat. No a teď jde o to, aby se to zase někde nezadrhlo,“ apeloval hejtman.

 

Tématem společného setkání byla i otázka zdravotnictví. „S panem premiérem se potkáváme a vždy se shodneme na základních prioritách, mezi které patří zdravotnická záchranná letecká služby nebo narovnávání sdílených daní, které má náš kraj téměř o jednu třetinu nižší, než Plzeňský kraj, který má nejvyšší podíl. U těch nemocnic je třeba připomenout, že bohužel přešly na akciové společnosti a tam z titulu jakési prestiže se začaly nakupovat přístroje, které se z hlediska indikací nemohly zaplatit. Hlavně to bylo na úkor plateb za léčiva a zdravotní materiál, kdy docházelo k prodlužování doby splatnosti. V některých případech více než jeden rok. Dodavatelé to chvilku nechali a potom si začali nárokovat přirážky. Někdy až ve výši 25%. Tak si představte, to, co byste koupili za sto korun, budete kupovat za 125 korun. Nakonec se nám podařilo této zátěže zbavit, a to i díky lepší úhradové vyhlášce. Dnes je pouze u Baťovy nemocnice pozastavena platba ve výši 16 milionů korun za centrová léčiva, která je ovšem již takříkajíc na cestě. Vznikla z velké celorepublikové revize a měla by být v říjnu vyplacena. Ostatní krajské nemocnice jsou v černých číslech,“ uzavřel hejtman Stanislav Mišák.      
 

Zdroj: TZ, tisková mluvčí Zlínského kraje Renata Janečková

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel La Fresca

Hotel je situován uprostřed jihovýchodní fronty Velkého náměstí v Kroměříži s přímým ...

Restaurace ikona
Restaurace

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Historie města

... přezdívané Hanácké Athény ... Prvopočátky města jsou přisuzovány trhové vsi, k...

Kostel P. Marie

Barokní kostel Nanebevzetí Bl. Panny Marie na Riegrově nám. si dochoval raně středově...

Zámecká galerie

Významnou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži je proslulá obrazárna, představu...

Libosad zv. Květná zahrada

Vznikla jako součást stavitelské aktivity biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna...

 
 
 

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý