Růžek
ikonka
Taneční sál hradu Buchlova bude po 25 letech opět otevřen

Datum: 13. 9. 2016, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... pozvánka ...

ilustracni obrazek

 

Taneční sál hradu Buchlova bude po 25 letech opět otevřen

 

V pátek 16. září 2016 ve 14 hodin bude na hradě Buchlově znovuotevřen Taneční sál. Sál byl od roku 1991 pro návštěvníky z technických důvodů uzavřen. Jeho opětovné zařazení do prohlídkové trasy po 25 leté pauze bude pro návštěvníky jejím vítaným rozšířením.  

 

Dům s Tanečním sálem tvoří dominantu severovýchodní strany 2. nádvoří hradu Buchlova. Jedná se o poměrně složitou, třípatrovou stavbu a z jeho přízemí byla patrně vedena hlavní přístupová trasa do hradního jádra. Stavba sálu byla dokončena v roce 1602 pro svatbu Jiřího Zikmunda Prakšického ze Zástřizl s Alžbětou Gedeonkou Kotvrdovskou z Olešničky.

 

Sál je přístupný z terasy před hodinovou věží, kvalitně provedeným portálem se znakem stavebníka a výše uvedenou datací. Je prosvětlený sedmi okny a je opatřen velmi zajímavým dřevěným stropem, který je konstrukčně propojen s krovem stavby. Obnovená konstrukce krovu pochází z počátku 19. století, ale obsahuje i některé starší prvky. V interiéru nově upraveného prostoru Tanečního sálu dnes téměř nevnímáme stopy stavebního vývoje, který předcházel jeho vzniku. Nejvýraznějším dokladem takovýchto konstrukcí je vystupující nároží nalevo od vstupu – to pochází ještě ze 14. století a je součástí jihozápadní části starého hradního jádra. Pod omítkami sálu jsou ukryty další stopy staršího stavebního vývoje.

 

V prohlídkové trase hradu byl Taneční sál zahrnut již od poloviny 19. století. Vybavení sálu v dnešní době představuje 14 restaurovaných obrazů rodových portrétů a heraldiky tvořící jeden celek. Jednotlivé portréty vznikaly postupně v období od 17. do 18. století a sjednoceny do jednoho souboru byly až v průběhu 19. století, kdy byl doplněn nestejný formát pláten a obrazy byly osazeny do nových rámů, podle dvou původních barokních vzorů. Na hrad Buchlov se rodové portréty dostaly přes rod Wratislavských z Mitrovic.

 

Působivou atmosféru sálu dotvářejí dvě malované dřevěné lavice datované do období manýrismu až raného baroka. Alegorie malby lavic představují poměrně složitou symboliku, na opěradle větší lavice pravděpodobně pak oslavu přírodních sil s jemně erotickým nádechem a také s odkazem početí nového života, který může představovat mladý štěp v květináči v dolní kartuši. Lavice byly evidentně zhotoveny k vysoce slavnostní příležitosti, vzhledem k obsahové tématice kresby tak mohlo jít o slavnou šlechtickou svatbu, kdy ženich s nevěstou a nejvzácnější hosté seděli při hostině na těchto lavicích

 

Od roku 1956 se v Tanečním sále, který je po Rytířském sále druhou největší místností hradu, zahajovaly prohlídky. Od roku1991 byl Taneční sál uzavřen z důvodů vážné havárie krovu a napadení dřevokaznou houbou. K rekonstrukci krovu a střechy došlo v letech 2007 – 2008. V roce 2012 bylo zrestaurováno 14 ks barokních obrazů zdobících Taneční sál a v roce 2014 byla zahájena rekonstrukce podlahy a rozvodů elektroinstalace. V roce 2015 byla dokončena rekonstrukce podlahy, omítek stěn a stropu a byla předložena studie využití Tanečního sálu a jeho reinstalace dle expozice z první republiky. V první polovině roku 2016 byly dokončeny veškeré úpravy a připravovalo se otevření Tanečního sálu veřejnosti. Sál bude prezentován v prohlídkové trase „Buchlov v proměnách času“ a využíván bude i ke svatebním obřadům.

 

Stavba hradu s Tanečním sálem nepředstavuje špičkovou architektonickou realizaci, je však mimořádně kvalitním technickým dílem, které v sobě navíc nese stopy živé historie, běžného života i jedné velmi slavné svatby. Díky těmto skutečnostem náleží k nejzajímavějším objektům, mluvícím o době svého dávného vzniku a dlouhé existence.

 

Zdroj: TZ, vychodni-morava.cz

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Bouček

Hotel Bouček je umístěn v historickém centru města Kroměříže, kde navazuje na tradici...

Restaurace ikona
Restaurace

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Libosad zv. Květná zahrada

Vznikla jako součást stavitelské aktivity biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna...

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

Kostel P. Marie

Barokní kostel Nanebevzetí Bl. Panny Marie na Riegrově nám. si dochoval raně středově...

Historie města

... přezdívané Hanácké Athény ... Prvopočátky města jsou přisuzovány trhové vsi, k...

 
 
 

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý