Růžek
ikonka
Tvarované stěny

Datum: 22. 4. 2016, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... Květná zahrada ...

ilustracni obrazek

 

Tvarované stěny

 

Jedním z nejcennějších prvků zahrady jsou vysoké zelené stěny. Jejich úkolem je členit zahradu na drobná intimní zákoutí a umocňují tak perspektivu os. Aby správně plnily tyto funkce, musí mít přesně dané rozměry, které vychází z architektury staveb.

 

Stěny začaly být v zahradě vysazovány již v roce 1668 a to sazenicemi habrů vykopanými v okolních biskupských lesích. Dnes můžete ve stěnách objevit velmi staré exempláře habrů, lip, javorů, babyka, místy též jírovců a některých náletových dřevin (jasanů, jeřábů a javorů mléč).

 

V Květné zahradě je udržováno 9 km tvarovaných stěn. Ty vyžadují rozsáhlou údržbu a jejím základem je pravidelné tvarování. V závislosti na typu řezu se provádí několikrát v průběhu roku, takže by se dalo s nadsázkou říci, že se v zahradě stále něco stříhá. V současné době zahradníci dokončují zimní řez, kdy se zaměřují na tři oblasti.

 

Loubí jsou ty části zelených stěn, které se nahoře spojují v tunel a poskytují v horkých dnech příjemný stín. Ořez loubí se provádí každý druhý rok. Nosné větve, které se naklánějí nad cestu a tvoří „strop“ tunelu, se stříhají tzv. na hlavu. Podobně se dříve stříhaly vrby, ze kterých se řezaly proutky na košíky či na pomlázky. Silná větev je zakončena kulatou „hlavou“ a na té vyrůstají nové proutky. Kdyby proutky zesílily, mohly by svou vahou šikmé větve zlámat a „strop“ loubí by se zbortil.

 

Zdravotní řez představuje odstranění mrtvých, zlomených anebo nemocných větví, případně celých stromů. V rámci obnovy Květné zahrady byla prováděna dosadba mladých habrů do mezer po chybějících stromech. Aby dobře prospívaly, je potřeba každoročně zakrátit větve sousedních stromů. Mladé stromy pak mají dostatek prostoru a světla pro svůj růst.

 

Zpětný řez udržuje zeleným stěnám správné proporce. Ze zachovaných vyobrazení je známo, že výška i šířka tvarovaných stěn přesně korespondovala s rozměry staveb v zahradě. Pokud chceme docílit stejného efektu jako tvůrci, je potřeba dbát na správnou velikost. Habry jsou sice pravidelně stříhány, ale málokdy se povede větve zastřihnout přesně ve stejném místě jako vloni. Většinou zůstanou konce o kousek delší a za pár let je rozdíl v délce snadno viditelný. Při poslední rozsáhlé obnově zahrady v letech 2012-2014 proběhla první etapa obnovy těchto stěn, kdy se jim pomocí hlubokého zpětného řezu znovu vrátily správné proporce, jak můžete vidět na fotografiích.

 

Dříve se stěny tvarovaly ručně pomocí ostrých šavlí a velkých plotových nůžek z několikapatrových dřevěných plošin. Dnes se používá dlouhá tvarovací lišta zavěšená na mechanickém ramenu, které je nesené na traktoru. Plochy stěn se po strojovém ořezu ještě dočišťují ručně. Stroje však nezvládnou všechno, například loubí se stříhá ručně celé, posunem oproti minulosti jsou pouze pneumatické nůžky a motorová pilka.

 

V zelených stěnách roste několik velmi starých stromů, které údajně pamatují ještě biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcornu, zakladatele Květné zahrady. K jejich zachování přispěl jistě i pravidelný řez. Strom obvykle v určitém věku zestárne, svoje potomstvo zajistí pomocí semen nebo výmladků. Pravidelný řez nutí strom obrážet, udržuje ho vitální a zpomaluje jeho stárnutí.

 

Zdroj: nczk.cz

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Restaurace a kavárna Scéna

Nabízíme posezení v příjemném prostředí kavárny a restaurace s širokým výběrem jídel ...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Bouček

Hotel Bouček je umístěn v historickém centru města Kroměříže, kde navazuje na tradici...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Sněmovní sál

Po požáru zámku v roce 1752 shořelo druhé poschodí a střecha severozápadního křídla z...

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

Kostel sv.Jana Křtitele

Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele na Masa...

Kostel P. Marie

Barokní kostel Nanebevzetí Bl. Panny Marie na Riegrově nám. si dochoval raně středově...

 
 
 

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý