Verze pro PDA

ikonka
Bruselská sebekritika

Datum: 21. 4. 2016, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

 

Bruselská sebekritika

 

Evropská komise podle jejího předsedy není slepá a ví, že bruselská byrokracie Evropany obtěžuje. Jak vážně je ale myšleno prohlášení, že by Evropa měla dávat přednost národním řešením na úkor řešení evropských, jasné není. Jean-Claude Juncker s tím přichází před britským referendem o setrvání v EU a říká to, co by mohlo uchlácholit britské euroskeptiky. Pokud jde o přiznání, že Evropská komise obyčejným lidem příliš zasahuje do jejich soukromých životů, sebekritika předsedy Junckera je namístě a na první pohled sympaticky zní jeho předsevzetí, že komise pod jeho vedením bude dělat méně, čímž způsobí menší škodu.

 

Ještě lepší by ovšem bylo, kdyby si Junckerova komise nevydělávala tím, že odolá pokušení zasahovat obyčejným lidem do jejich soukromých životů, nýbrž kdyby napravovala škody, způsobené komisemi minulými. V naprosté většině případů bruselští úředníci šili unijní legislativu na míru lobbyistům, prosazujícím zájmy byznysu, místo toho, aby hájili zájem občanů. Určitě by neškodila inventura, ze které by vzešel seznam směrnic a nařízení, jež lze zrušit, neboť pouze záludně komplikují lidem život.

 

Sebekritika Bruselu přichází v době, kdy je Evropská unie v politickém rozkladu a kdy jí chybí silný impulz, který by odůvodnil její další existenci. Bruselští úředníci nás Evropany nesjednotili, nýbrž pouze „zestejnili" coby spotřebitele. Tato nově nabytá evropská spotřebitelská identita ovšem nečiní Evropany soudržnými či solidárními. Žijeme vedle sebe, nikoli spolu. Důsledkem ekonomické integrace je kulturní a duchovní izolace. Hmota vytěsnila ducha. Už i v Bruselu se ví, že EU lze udržet pouze zdola, že ji nelze lidem vnutit.

 

Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde....


 

reklamni prouzek
Normalni verze