Textova verze

ikonka
Andělská kritika

Datum: 11. 4. 2016, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

 

Andělská kritika

 

Sejdou-li se veřejně před kamerami muzikanti a obecně umělci, trocha politiky nikdy není na škodu. V případě 25. ročníku cen Akademie populární hudby Anděl se o politickou vsuvku v hudebním programu postarali Lenka Dusilová a David Koller. Jejich rebélie byla pozoruhodná tím, že byla současně protiprezidentská, mainstreamová a prorežimní. To je samozřejmě dáno tím, že máme politicky nekorektního prezidenta, který leze na nervy umělcům vzhlížejícím ke svobodnému a demokratickému Západu, kteří mají strach ze zatažení na Východ.

 

Tradice prostořekých zpěváků a zpěvaček je dlouhá a pestrá. Když se například před časem dívčí country skupina Dixie Chicks otřela o amerického prezidenta George Bushe, získala si děvčata sympatie po celém světě, ale doma v Texasu se na zpěvačku drsně pokřikovalo „drž hubu a zpívej". Anebo ruské punkerky, které si dovolily na populárního prezidenta Putina, se ve světě staly celebritami díky skandální performaci v kostele a následnému pobytu za mřížemi.

 

Zpěváci obecně více riskují svou pověst, když podporují politiky v jejich kampaních, než když na politiky útočí. Většinou se totiž po čase ukáže, že podporu si politik nezasloužil, zatímco kritiku ano. Těm nejpopulárnějším zpěvákům ovšem bývá jak podpora, tak i kritika politiků odpuštěna. Že Lucie Bílá obdivovala Václava Klause anebo že Karel Kryl nesnášel Václava Havla, nemá na jejich oblibu u fanoušků žádný vliv. Pokud jde o politiky, měli by být zájmem zpěváků polichoceni, ať už se o nich zmíní jakkoli: Andělská kritika budiž pro prezidenta informací, že se o něm přemýšlí, že významným hudebním osobnostem, jakými Dusilová a Koller nepochybně jsou, není lhostejný.

 

Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde....


 

reklamni prouzek
Normalni verze