Růžek
ikonka
Silvestrovské oslavy

Datum: 29. 12. 2015, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

Varování před nesprávným používáním zábavní pyrotechniky a otevřeného ohně.

ilustracni obrazek

 

Silvestrovské oslavy a s nimi spojené typické požáry

 

S blížícím se koncem roku chceme varovat občany před nesprávným používáním zábavní pyrotechniky a otevřeného ohně. Lidé totiž každoročně na přelomu roku způsobí nejen sobě, ale i jiným mnoho zranění, stále častěji také zaviní nejrůznější nešťastné události. 

Jde především o požáry v bytech, které vznikají od hořících svíček, například od adventních věnců, případně vánočních stromků. Dalšími iniciátory silvestrovských požárů mohou být špatně udržovaná topidla a komíny, zejména na chatách a v rekreačních objektech, kde se lidé rozhodnou oslavit příchod nového roku, a samozřejmě zábavní pyrotechnika.

Loňského Silvestra vyjížděli hasiči v Olomouckém kraji celkem k 11 požárům, což zařadilo náš kraj v celorepublikovém srovnání na druhé místo hned za kraj Středočeský. Hasiči se nejvíce zapotili během dne, silvestrovská noc už byla klidnější a kromě požárů kontejnerů nepřinesla žádnou velkou událost.

 

Svíčky

Tragické následky měl požár, ke kterému vyjížděli na Nový rok 2011 hasiči do Drahanovic na Olomoucku. V nádražní budově, kde požár vznikl, zemřely dvě osoby. Požár způsobil škodu 100 tisíc korun a příčinou byla nedbalost v souvislosti s používáním otevřeného plamene svíček.

 

Topidla a komíny

Hned u dvou požárů, které měly společnou příčinu – nedodržení bezpečné vzdálenosti od kamen – zasahovali na Silvestra v roce 2014 hasiči na Přerovsku. První požár se odehrál dopoledne v obci Kovalovice. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Kojetína a Přerova a dobrovolní hasiči z Kojetína a Němčic nad Hanou. O pomoc byli také požádáni profesionální hasiči ze stanice v Kroměříži (HZS Zlínského kraje). Hasiči po příjezdu zjistili, že hoří uvnitř novostavby. Požár se od topidla rozšířil na uskladněné papírové kartony, které byly poblíž a plameny poničily materiál a vybavení domu. Plameny dostali hasiči pod kontrolu během několika minut, likvidaci hlásil velitel zásahu v 11:19 hodin. Výše škody byla předběžně vyčíslena na 300.000 Kč, při požáru byl zraněn majitel, který se nadýchal zplodin hoření.

Druhou událostí byl požár oznámen v 15:54 hodin na operační středisko HZS Olomouckého kraje. Oznamovatel uváděl, že ze sklepního okna rodinného domu v obci Hustopeče nad Bečvou šlehají plameny, ale nevěděl, zda se uvnitř domu nachází osoby. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Hranic, dobrovolní hasiči z Hranic, Hustopečí nad Bečvou a o pomoc byla požádána i jednotka profesionálních hasičů HZS Zlínského kraje z požární stanice Valašské Meziříčí. Hasiči po příjezdu zjistili, že uvnitř objektu nikdo není, majitelé nebyli doma. Hasičům se podařilo okýnkem utlumit plamenné hoření a snažili se dostat dovnitř domu, který byl zakouřen dýmem. Požár zasáhl dřevo uskladněné poblíž topidla. Za necelou hodinu se hasičům podařilo plameny dostat pod kontrolu, v průběhu likvidačních prací rozebírali hromadu dřeva, vyskladňovali je a dohašovali ohniska požáru. Požár způsobil předběžně škodu 5.000 Kč a nebyl při něm nikdo zraněn.

 

Zábavní pyrotechnika

Zábavní pyrotechnice bych se ráda věnovala samostatně, protože problém s ní nastává už od Mikuláše. Lidé se totiž již s předstihem hromadně zásobili nejrůznějšími rachejtlemi, petardami či domácími ohňostroji.

Problém může nastat již při prodeji tohoto zboží. Mnohdy se lidé snaží ušetřit nějakou tu korunu a kupují pyrotechniku, která nemá odpovídající povolení či atesty nebo k ní není přibalen leták s návodem na použití v českém jazyce. Pak se stává, že nesprávným použitím dochází k vážným zraněním a požárům.

Velkým problémem, se kterým se setkáváme, je prodej rachejtlí dětem. Často pak vznikají u dětí úrazy kvůli tomu, že petardy neumí používat nebo například po Silvestru sbírají nepoužitou pyrotechniku, kterou se pak snaží použít.

V minulých letech jsme zaznamenali případ, kdy hoši zašli do parku a jeden z nich začal házet petardy do nedaleko stojících dívek. Znenadání chlapec hodil jednu petardu na dívku. Ta ji zapadla za zimní bundu, kde došlo k explozi. Doma dívka zjistila, že je popálená na zádech a má propálený svetr a zimní bundu. Upozorněte proto vaše děti na nebezpečí zmíněných výrobků a dohlédněte, aby je používaly pouze pod vaší kontrolou.

Zábavní pyrotechniku skladujte tak, aby nebyla v dosahu dětí a na místech, kde nemůže dojít k její iniciaci.

Vystřelovaní petard a pouštění silnějších světlic by se měly také vyvarovat podnapilé osoby. Stává se pak, že místo do vzduchu zamíří na kolemjdoucí osoby, na obydlí nebo auta, protože neudrží předepsaný směr.

Pyrotechniku odpalujte podle návodu venku, ne v bytě. Volte především volné prostranství, aby nemohla rachejtle zalétnout na střechu nebo oknem do objektů, kde by způsobila požár.

 

Požáry od světlic

Na Silvestra roku 2014 vyjeli profesionální hasiči z Olomouce se třemi cisternami a dobrovolní hasiči z Hněvotína a Olšan u Prostějova k požáru skladu na faře v Hněvotíně. Hasiči po příjezdu zjistili, že hoří sklad, který byl součástí fary. Do boje s ohněm nasadili tři proudy vody. Požár poškodil stavební konstrukce, uskladněný stavební materiál, fasádu a také zaparkované osobní vozidlo. Uvnitř skladu byla 10 kg propan-butanová láhev, kterou hasiči vynesli ven. Výše škody byla vyčíslena na půl milionu korun, příčinou vzniku požáru byla s největší pravděpodobností pyrotechnika. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

 

Lampiony štěstí

V poslední době se také hodně rozmohly balónky štěstí neboli létající lampiony, u kterých se zapálí hořák a balón se následně vznese do vzduchu. Po vyhoření hořáku se snese opět k zemi. Možná někoho napadne lampion pouštět i o Vánocích nebo na Silvestra. Je třeba si ovšem uvědomit, že jde o otevřený oheň, a proto v blízkosti manipulace s ním nesmí být žádné hořlavé předměty, balóny se nesmí vypouštět v blízkosti skladů sena, slámy, hořlavin nebo výbušnin. Balón lze vypouštět pouze na volném prostranství vždy nejméně 100 metrů od nejbližší budovy, lesa či stromů, elektrického vedení a podobně! Vyvarujte se vypouštění balónů v obytných zónách.

 

Zásah v souvislosti s lampiony štěstí

V roce 2014 nemuseli na Silvestra řešit hasiči žádný zásah v souvislosti s lampiony štěstí, ale v roce 2013 vyjížděli hasiči na ulici Rostislavova ve Šternberku, kde se v drátech elektrického vedení ve výšce 4 m zachytil balónek štěstí a doházelo k menšímu jiskření. Hasiči ve spolupráci s Policií ČR je pomocí dřevěné tyče bezpečně odstranili.

 

Statistika výjezdů HZS Olomouckého kraje v průběhu Silvestra a Nového roku
 
                   2010    2011    2012    2013    2014    2015
31. prosince    16        16       10       13        17        ?
1. ledna          17        14       15       21        10       19

 

Smutný vstup do nového roku zažila rodina z Hnojic na Šternbersku. V 9:00 hodin 1. ledna 2015 byl oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje nahlášen požár samostatně stojícího rodinného domu. V době vzniku požáru spali uvnitř majitelé, které vzbudil kouř a oni tak včas stihli opustit hořící dům. Při požáru byla zničena garáž, střecha a dvě místnosti. Majitel vyčíslil škodu na jeden milion korun, příčinou vzniku požáru byla technická závada na elektroinstalaci.

I přes každoroční varování hasičů dochází v období Vánoc a Silvestra k řadě tragických událostí, při kterých se zraní desítky osob a materiální škody dosahují miliónů korun. Zamyslete se proto nad požární bezpečností u vás doma, abyste se do této smutné statistiky nezařadili i vy.

Veselého Silvestra a šťastný vstup do nového roku bez úrazů, požárů a nehod přeje

 

Autor: por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Penzion a restaurace Zlobice

Penzion a restauraci Zlobice najdete v blízkosti krásného města Kroměříž, nazývaného ...

Restaurace ikona
Restaurace

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Historie města

... přezdívané Hanácké Athény ... Prvopočátky města jsou přisuzovány trhové vsi, k...

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice je situován v historickém centru města, na Stojanově náměstí....

Zámecká galerie

Významnou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži je proslulá obrazárna, představu...

Libosad zv. Květná zahrada

Vznikla jako součást stavitelské aktivity biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna...

 
 
 

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý