Textova verze

ikonka
Divoké zahraničí

Datum: 29. 12. 2015, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

 

Divoké zahraničí

 

Jsou roky, kdy jsme natolik pohrouženi do domácích událostí, že nás dění ve světě míjí. Letos jsme ovšem zahraniční dění sledovali bedlivě. Cosi nám říká, že i my jsme svět a o tom, co nás čeká a nemine, se nerozhoduje pouze u nás doma. V bilanci převažují hrozby nad nadějemi. Svět se v uplynulém roce opět stal o něco nebezpečnějším, nepřehlednějším, zahraniční politika pak je cyničtější, agresivnější. Stále zřetelněji se prosazují zájmy místo hodnot a i tam, kde se ještě nedávno spolupracovalo, se dnes tvrdě soupeří o vliv, zdroje a trhy.

 

Jak se svět se setrvačně sune do potíží, přestávají platit fráze o tom, že co se děje, nemá alternativu. Ke všemu, co člověka ohrožuje, místo toho, aby mu to sloužilo je třeba alternativu hledat. Bylo by sebevražedné nehledat alternativy ke krvavým válkám. Alternativu je třeba najít pro finanční systém deformovaný spekulacemi. Alternativu vyžaduje praxe tak zvaného volného obchodu, jehož důsledkem je dramatické rozevírání nůžek mezi bohatnoucí menšinou a chudnoucí většinou. Konec konců i k Evropské unii či NATO je vhodné mít alternativu, při pohledu na to, jak jsou naši spojenci riskantně rozpínaví.

 

Octli jsme se ve světě, kde nikdo nikomu nevěří a přibývá důkazů, že k tomu jsou důvody. Nejde přitom jen o politiky. Po letošku už nemůžeme věřit ani Platinimu či Wolkswagenu. Svět jako by nás chtěl ujistit, že nikde není tráva významně zelenější. Pokud jsme si dosud nepřipadali dostatečně na úrovni, letos jsme viděli, že v řadě ohledů jsou pro ostudu jiní. Vždy jde samozřejmě o úhel pohledu, nicméně jak svět kolem nás upadá a ztrácí glanc, můžeme si v zrcadle připadat civilizovanější než před rokem.

 

Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde....

 

reklamni prouzek
Normalni verze