Verze pro PDA

ikonka
Americká plzeň

Datum: 14. 10. 2015, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

 

Americká plzeň

 

Podle všeho si světová pivovarnická jednička kupuje světovou pivovarnickou dvojku. V globálním byznysu jde o nepřehlédnutelnou událost, což ale automaticky neznamená, že ji zaznamenáme v českém výčepu. Mezi spoustou pivovarů, které belgičtí Američané či američtí Brazilci převezmou od Jihoafričanů, jsou také Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast či Velkopopovický Kozel. Ekonomové soudí, že noví vlastníci zdejší pivovary neprodají, neboť nesou slušný zisk a pivovarníci neočekávají, že by měnili receptury, neboť není proč.

 

Co se změní a co zůstane při starém, můžeme ovšem pouze hádat. Rozhodne nový majitel. Možná budou Američané a spol. vařit české pivo. A možná budou Češi vařit nějaké americké europivo! Nový vlastník může ponechat značku a přesunout výrobu někam za levnou pracovní silou, ale může také investovat v Plzni, a považovat si toho, že je u nás vedle dlouhé tradice i levná pracovní síla. Zda, co a za kolik se bude vařit v Plzni je nadnárodní věc, do které nemáme co mluvit.

 

Štěstí je, že starostí nových vlastníků bude na pivovarech, které si kupují, vydělat. Z toho plyne, že nám nemohou navařit něco, co bychom nepili, anebo na co bychom neměli. Čeká je silné konkurenční prostředí s nadprůměrně náročným a podprůměrně zámožným zákazníkem. Plzeň nebude pro belgicko-brazilské Američany snadným soustem. Jejich šance budou tím větší, čím méně budou iniciativní a inovativní, pokud jde o pivo, které vyrábíme a pijeme. Asi to s námi nebudou mít úplně jednoduché, měli by se obrnit trpělivostí, aby svou investici nelitovali. Pro Anheuser- Busch je mimochodem dobře, že se zmocňuje Plzně, která má pro Američany slabost, nikoli Českých Budějovic.

 

Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde....

 

reklamni prouzek
Normalni verze