Verze pro PDA

ikonka
Podřezávání větve

Datum: 2. 10. 2015, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

 

Podřezávání větve

 

Moderní člověk se sice při svém rozhodování racionálně opírá o vědecké argumenty, ale pouze tehdy, když to pro něj přináší okamžitou výhodu. Pokud vědci předvídají malér, kterému je třeba čelit dnes, aby k němu nedošlo za dvacet, či dokonce za padesát let, máme tendenci o schopnostech vědců pochybovat.

 

Co když se mýlí a zcela zbytečně se budeme v něčem omezovat? Typickými posly špatných zpráv jsou klimatologové, kteří tvrdí, že oteplí-li se naše planeta o dva stupně Celsia, rozjedou se zkázonosné procesy, které už nepůjde zastavit. Jak to mohou vědět, ptáme se skepticky a na klimatologa preventivně pohlížíme jak o na fanatického ekoteroristu. Potíž je v tom, že hrozbám přicházejícím s globálním oteplováním nelze zabránit umlčením poslů špatných zpráv.

 

Oteplí-li se svět o dva stupně, stane se to, co předvídají vědci, nikoli proto, že to předvídají, ale kvůli fyzikálním zákonům podle kterých prostě příroda funguje. Máme na výběr mezi budoucností zelenou, anebo žádnou a zdá se, že se pro tu první možnost rozhodneme, až když k tomu budou nezpochybnitelné důvody, čili až když bude pozdě. Klimatologům a ekologům začne veřejnost naslouchat a bude je brát smrtelně vážně až ve chvíli, kdy se zelená řešení ukážou být ekonomicky výhodnější, než neekologická řešení, která dnes preferujeme kvůli jejich ekonomické výhodnosti. Lidstvo devastuje životní prostředí a řeže si pod sebou větev díky přesvědčení, že není v lidských silách ovlivnit přírodní procesy.

 

Tato falešná skromnost nás přijde draho, neboť je kombinovaná s pýchou a bezohledností, se kterou si člověk přírodu podmaňuje a přírodní procesy reálně ovlivňuje. Pomůže víra, že se vědci mýlí?

 

Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde....

 

reklamni prouzek
Normalni verze