Růžek
ikonka
Baťovský počet minerálních pramenů ve Zlínském kraji je již překonán

Datum: 23. 7. 2015, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... Zlínský kraj ...

ilustracni obrazek

 

Baťovský počet minerálních pramenů ve Zlínském kraji je již překonán

 

Symbolických baťovských devadesát devět minerálních pramenů napočítali odborní pracovníci odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu Zlínského kraje, když v roce 2008 zdokumentovali minerální prameny existující na Zlínsku, Vsetínsku, Kroměřížsku a Uherskohradišťsku a popsali je v knize „Minerální prameny Zlínského kraje“, vydané téhož roku krajským úřadem.

 

„Od té doby naštěstí žádný z těchto pramenů nezanikl, naopak se našly dva další, které byly sice historicky zaznamenané ve starých písemnostech, ale nebylo možné je dohledat. Teprve po vydání publikace se díky zvýšenému zájmu místních lidí podařilo znovu objevit i některé tyto zapomenuté prameny. To je případ třeba sirných pramenů u Tománkovy vily na Salaši a Pod Mikulčákovým nedaleko Buchlova, další dva jsou z nových vrtů v Luhačovicích a u lázní na Smraďavce u Buchlovic,“ prozradil Jaroslav Hrabec, vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny Odboru životního prostředí Krajského úřadu Zlínského kraje, který je současně jedním z autorů zmiňované publikace vydané před sedmi lety*).

 

Počet minerálních pramenů se přitom během času skutečně může měnit. „Někdy se změní charakter podloží, do pramene pronikne normální voda a tím se ztratí léčivé účinky. Jindy se z nich různými vlivy vytratil obsah minerálních příměsí a proměnily se ve studánky s prostou vodou. V minulosti však také častokrát došlo k situaci, že se pramen přestal využívat, přestalo se o něj pečovat, zarostl trávou nebo lebedou, a tím se na něj zapomnělo. Proto se musí při pátrání po pramenech jít do starých záznamů, archívů a kronik,“ sdělil Jaroslav Hrabec. Zajímavý „efekt“ s sebou podle něj přinesl rozvoj nejznámějších lázní Zlínského kraje – Luhačovic, případně Lázní Kostelec či Ostrožská Novou Ves: „Lidé, kteří si chtěli dopřát léčebné účinky minerálních vod, se začali orientovat na tato nová lázeňská centra a ruku v ruce s tím šel zánik řady lokálních malých lázniček, jaké byly například v Záhorovicích, ve Vizovicích, v Malenovicích nebo jinde,“ řekl Jaroslav Hrabec. 

 

Ve Zlínském kraji je výskyt minerálních pramenů poměrně četný, a to díky karpatské oblasti, která zasahuje do části území. V podloží je obsaženo zejména hodně blahodárné síry z organických živic (ropa, zemní plyn, uhlí) tvořících sirovodík, v případě kyselek pak sodíku, draslíku, lithia a dalších minerálů.

 

Možná i tato iniciativa krajských úředníků napomáhá k tomu, že se znovu probouzí zájem lidí poznat přírodní bohatství v okolí svých domovů a víc se o ně starat. „Obecně však myslím, že si ještě těchto darů vážíme méně, než třeba na Slovensku, kde si lidé pro léčivou vodu chodí s nádobami, aby ji mohli doma pít a hojně využívat jejích účinků. Je však potěšitelné, že řada obcí se už opravdu příkladně stará o své studánky a prameny,“ konstatoval Jaroslav Hrabec.

 

*) Kniha „Minerální prameny Zlínského kraje“ vydaná Zlínským krajem v roce 2008 byla určena jako vzdělávací pomůcka pro potřeby škol, středisek environmentální výchovy a veřejných knihoven. 

 

Zdroj: TZ, Krajský úřad Zlínského kraje Helena Mráčková

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Penzion a restaurace Zlobice

Penzion a restauraci Zlobice najdete v blízkosti krásného města Kroměříž, nazývaného ...

Restaurace ikona
Restaurace

Penzion a restaurace Zlobice

Penzion a restauraci Zlobice najdete v blízkosti krásného města Kroměříž, nazývaného ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Historie města

... přezdívané Hanácké Athény ... Prvopočátky města jsou přisuzovány trhové vsi, k...

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice je situován v historickém centru města, na Stojanově náměstí....

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, Muzeum...

 
 
 

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý