Růžek
ikonka
Kraj přispěje dotacemi na šetrné sečení luk

Datum: 14. 7. 2015, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... Zlínský kraj ...

ilustracni obrazek

 

Kraj přispěje dotacemi na šetrné sečení luk

 

Téměř 617 tisíc korun rozdělí Zlínský kraj vlastníkům a nájemcům pozemků ve zvláště chráněných územích na zajištění pravidelného posečení luk a odstranění sena. Tři desítky jednotlivců, případně organizace zaměřující se na ochranu přírody, využijí krajské finanční dotace buď na ruční pokosení trávy, nebo jako příspěvek na pastvu pomocí dobytka. Rozhodla o tom Rada Zlínského kraje.

 

„Výše konkrétního finančního příspěvku závisí na pracnosti údržby, kterou ovlivňuje velikost udržované plochy, použitá technologie, členitost terénu, množství a velikost přerostlých dřevin, které je potřeba zlikvidovat, a další podobné faktory,“ sdělil náměstek hejtmana Ivan Mařák zodpovědný za životní prostředí.

 

Zlínský kraj přispívá na ochranu krajiny, konkrétně právě na šetrné ekologické sečení luk a pastvin, každoročně, protože značnou část území regionu pokrývají chráněné krajinné oblasti a přírodní parky. „Ve Zlínském kraji se rozprostírají dvě chráněné krajinné oblasti - Beskydy a Bílé Karpaty - a dále šest přírodních parků: Hostýnské vrchy, Chřiby, Prakšická vrchovina, Vizovické vrchy, Záhlinické rybníky a Želechovické paseky. Patříme tedy ke krajům, kde ochrana krajiny logicky patří k neopomenutelným tématům,“ konstatoval náměstek hejtmana Ivan Mařák.

 

A právě sečení trav v terénech, kde není možné využít těžké mechanizace, je každoročně Zlínským krajem dotováno. Do letních brigád pořádaných organizacemi orientovanými na ochranu přírody, se zapojují i desítky dobrovolníků. Letité zkušenosti s touto činností má např. Český svaz ochránců přírody Kosenka z Valašských Klobouků.

 

„Situace v sečení špatně dostupných lokalit se zlepšuje i díky oživení zájmu o chov ovcí. Ten se opět probouzí v souvislosti se vzrůstající poptávkou po ovčím mase. Zlínský kraj se snaží tomuto trendu pomáhat zejména podporou akcí propagujících tradiční zemědělství. Stále větší oblibě se těší třeba takzvaný Ovčácký den v Prlově na Valašsku,“ dodal Ivan Mařák. 

 

O významu a nutnosti pravidelné údržby zatravněných ploch ví své Jaroslav Hrabec, vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny Odboru životního prostředí Krajského úřadu Zlínského kraje. „Pokud se tráva neposeče alespoň jedenkrát za rok, postupně se znehodnocuje, protože mění svůj charakter: stařina zastíní jemnější druhy trav a rozrůstají se tvrdé agresivní druhy a nálety dřevin. Asi po sto letech by se z takovýchto zanedbaných pozemků znovu staly lesy, které zde byly původně,“ řekl Jaroslav Hrabec.

 

Ovšem tak jako má každá mince svůj rub i líc, platí to i zde. „Výhodou méně častého sečení je, že ve vzrostlejších travách se dobře daří některým druhům vzácnějšího hmyzu, například housenkám motýlů je tak dopřáno zdárně dokončit svůj vývoj,“ připouští Jaroslav Hrabec. Ideální frekvence sečení tedy je podle odborníků jednou až dvakrát do roka, má-li se v přírodě zachovat vše to, co do ní patří.

 

Zdroj: TZ, Krajský úřad Zlínského kraje Helena Mráčková

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel La Fresca

Hotel je situován uprostřed jihovýchodní fronty Velkého náměstí v Kroměříži s přímým ...

Restaurace ikona
Restaurace

Vegetariánská restaurace

Restaurace se nachází v samém centru historické Kroměříže, jen několik kroků od vcho...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice je situován v historickém centru města, na Stojanově náměstí....

Libosad zv. Květná zahrada

Vznikla jako součást stavitelské aktivity biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna...

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

 
 
 

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý