Textova verze

ikonka
Referendum

Datum: 14. 7. 2015, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

Referendum

 

Vládní návrh ústavního zákona o celostátním referendu má podle jeho předkladatele Jiřího Dienstbiera ambici „být významným doplněním soustavy výkonu moci založené na zastupitelské demokracii, které umožní, aby občané vykonávali státní moc i přímo". Na čem si ovšem dala vláda nejvíce záležet, je výčet toho, o čem v referendu hlasovat nelze. Prakticky o ničem, co je skutečně důležité. Referendum nemůže být o základních právech a svobodách, o státním rozpočtu, daních, náležitostech demokratického státu ani o mezinárodních závazcích republiky. Referendem se nelze zbavit vadných zákonů ani nežádoucích zastupitelů.

 

Podobně jako se o volbách sarkasticky žertuje, že kdyby něco mohly změnit, politici by je dávno zakázali, má zákon o obecném referendu šanci na schválení parlamentem díky tomu, že je vzorně bezzubý. Aby referendum proběhlo, bylo by třeba shromáždit čtvrt miliónu podpisů a aby byl výsledek závazný pro vládu, musela by pro něj hlasovat nadpoloviční většina hlasujících a současně čtvrtina oprávněných voličů. Vlastně je s podivem, že referendum s takovýmito omezujícími parametry politici neschválili už dávno.

 

Jediné referendum se u nás konalo ke vstupu do Evropské unie. Po té, co jsme členy a máme s členstvím řadu konkrétních zkušeností, dobrých i špatných, hodilo by se hlasovat, zda v členství pokračovat, anebo je ukončit coby omyl. Rovněž by neškodilo referendum o tom, zda se osvědčila parlamentní, tedy nepřímá demokracie, respektive zda jsme pro, aby nám organizovaly život politické partaje. To jsou témata, o kterých se s námi politici nebaví. Bez možnosti vyjadřovat se napřímo k systému či k zastupitelům je ale referendum vcelku o ničem.

 

Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde....


 

reklamni prouzek
Normalni verze