Verze pro PDA

ikonka
Nepál

Datum: 27. 4. 2015, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

 

Nepál

 

Nepál postihlo zemětřesení. Následky jsou tragické, hodně mrtvých, města v troskách. Chudé zemi v těžké chvíli jako první pomáhají sousední Indie a Čína. Ale na Nepál se myslí všude na světě kvůli tomu, že na jeho území leží nejvyšší hora světa, Mount Everest. Člověka odjakživa přitahují výšky a Mount Everest je magnetem z nejsilnějších. Mezi oběťmi zemětřesení jsou i horolezci z mnoha zemí, jejichž tábory smetla či odřízla lavina. I to zpravidla rozhoduje o míře publicity a míře účasti světa.

 

Zemětřesení, podobně jako záplavy či požáry jsou nešťastnými událostmi, kterým člověk čelí, aniž by je zavinil. Neumírá se v nich na lidskou chamtivost, nenávist a rivalitu, jako ve válkách. Důsledkem živelních pohrom nemůže být touha po odplatě, jak tomu bývá v v člověčích konfliktech, kde zlo plodí zlo. Tam kde usmrcují přírodní živly jsou lidé solidární, pomáhají si, drží pospolu. Běsnící živel činí člověka malým, ale také ho činí lepším.

 

I když je bilance katastrof, jakou je ta nynější v Nepálu bolestná, příroda dnes zabíjí jen nemnoho lidí ve srovnání s tím, kolik lidí zemře v moderním světě rukou člověka. Lidský pokrok z jedné strany pomáhá člověku čelit nástrahám přírody, z druhé strany ovšem člověk zaznamenal obrovský pokrok ve vývoji zbraní, kterými se vyvražďuje. A co hůř, pokrok nemá žádný pozitivní vliv na lidské srdce, které je možná dokonce tvrdší, nelítostnější, než bývalo. Člověk se odjakživa bojí otřesů země, snaží se je vědecky vysvětlit a předvídat. A není vyloučeno, že to zvládne. Čeho by se ale měl člověk bát daleko víc, je on sám. Jenže pochopit člověka a umět předpovědět co zlého udělá jinému člověku, zdá se není v lidských silách.

 

Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde...

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze