Verze pro PDA

ikonka
Blíží se termín, kdy končí auta v tzv. polopřevodu

Datum: 21. 4. 2015, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... MÚ Kroměříž ...

ilustracni obrazek

 

Blíží se termín, kdy končí auta v tzv. polopřevodu

 

Provozovatelé vozidel s nedokončenou registrací mají čas už jen do 30. června 2015. Pokud do tohoto data nenavštíví úřad, od 1. července jejich vozidla administrativně zaniknou, nesmí na silnici a nepůjdou už znovu zaregistrovat. Povinnost vyplývá ze změny zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích.

Podobnou povinnost mají také lidé, kteří si vozidlo nechali dočasně vyřadit (převedli do depozitu) před 30. červnem 2013.

Ti musí do konce roku 2015 nahlásit příslušnému úřadu, kde je vozidlo umístěno a jaký je účel jeho využití. Pokud tak neučiní, hrozí i jim administrativní zánik vozu. 

Nový systém jasně nastavil pravidla registrování vozidel v České republice. Bude tak jasné, kdo je za vozidlo odpovědný. Což je důležité nejen pro stát, ale chrání to i motoristy, kteří auto kupují či prodávají.

Ministerstvo dopravy představilo webovou aplikaci www.dokonceteregistraci.cz, kde si občané mohou ověřit, zda se problém netýká také jich.

Kontrolu lze provést na základě vložení čísla osvědčení o registraci vozidla. Po potvrzení je sdělena informace, zda je registrace vozidla dokončena, nebo je nutné ji dokončit, tj. zapsat vlastníka vozidla k určitému datu.

Důsledkem vyčištění systému od vozidel s nedokončenou registrací dojde k eliminaci obcházení ekologické likvidace vozidla a dále ke snížení kriminality spojené s  nelegálními machinacemi s vozidly při registrování vozidel.

Jedna žádost, jedna návštěva, jeden úřad. 

Podle nových pravidel se vozidlo současně odhlásí i přihlásí. To je cesta, kterou chce ministerstvo dopravy do budoucna odstranit vzduchoprázdno v tzv. polopřevodech vozidel. Smyslem změn je to, aby byl v registru vozidel vždy jednoznačný vlastník vozidla. Bude tak ihned zřejmé, kdo je zodpovědný za provoz vozidla a kdo má nést následky při porušení předpisů.


Postup při dokončení registrace je následující: Motorista navštíví úřad obce s rozšířenou působností ve svém bydlišti. K žádosti doloží občanský průkaz či jiný doklad totožnosti, doklady k vozidlu (technický průkaz a osvědčení o registraci vozidla), doklad o pojištění, protokol o evidenční kontrole a doklad o platné technické prohlídce.

V praxi docházelo např. k situacím, kdy bylo odhlášeno vozidlo na jiného vlastníka bez jeho vědomí nebo na sebe naopak nový vlastník auto nepřepsal a dále jej provozoval, což způsobovalo problémy zejména tehdy, když takovým vozidlem byly porušovány právní předpisy.

Podobné situace by se v budoucnu již opakovat neměly. Novela zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která je účinná od 1. ledna 2015, jednoznačně určí, kdo je za vozidlo odpovědný (jak při soukromém prodeji vozidla, tak při nákupu ojetiny z autobazaru) a zároveň zprůhlední proces přepisů ojetých vozidel, zjednoduší přihlašování aut dovezených ze zahraničí, zmenší prostor pro podvody s prodeji ojetých aut a také zabrání sporům o to, kdo zaplatí likvidaci starého vozu.

 

Zdroj: MÚ Kroměříž, Mgr. Jaroslava Sílešová

 

reklamni prouzek
Normalni verze